Zombicide 2. Edycja – Co nowego?

W 2012 roku CMON wydali pierwszego Zombicide’a. Skąd pomysł na 2. edycję i czym różni się ona od pierwszej?


 

Zombicide 2. Edycja to wciąż ta sama gra, którą pokochali gracze na całym świecie. Nadal jest w 100% kooperatywna, a gracze wcielają się w rolę Ocalałych podczas zombie-apokalipsy. Gra toczy się na modułowych kaflach mapy, a gracze muszą wypełniać różne cele, aby wygrać różne scenariusze. Podczas swojej tury gracze mogą przeszukiwać obszary w poszukiwaniu nowego sprzętu, poruszać się po planszy lub strzelać do zombie różnymi rodzajami broni. Gdy gracze pokonują Zombie, rosną w siłę, zdobywając nowe umiejętności. Jednak aktywność przyciąga również kolejne Zombie, które pojawiają się w coraz większej liczbie. To wyścig, aby ukończyć cele, zanim Ocalali zostaną przytłoczeni przez coraz większe fale umarlaków.


 

Skoro to wszystko jest takie samo, to co się zmieniło? Zmiany można podzielić na dwie kategorie: te zaczerpnięte z innych wersji Zombicide i zupełnie nowe zmiany w 2. Edycji podstawki. Przyjrzyjmy się bliżej obu!


 

Od pierwszej edycji Zombicide ukazało się kilka kolejnych gier z serii. Dzięki trzem oryginalnym sezonom, a także Czarnej Pladze, Zielonej Hordzie i Najeźdźcy, twórcy nieustannie mieli okazje testować i wprowadzać nowe pomysły. Teraz wprowadzili te innowacje do oryginału. Chociażby plastikowe Plansze Ocalałych były wielkim hitem od momentu ich wprowadzenia, a teraz trafiają do oryginalnej gry podstawowej. Bohaterowie będą używać kolorowych podstawek, zamiast figurki w innym kolorze, pozwalając graczom wybrać kolor, który chcą mieć w grze. Dzielenie hord Zombie jest łatwiejsze, ponieważ teraz jedna grupa ma po prostu o 1 Zombie więcej od drugiej, zamiast dodawania dodatkowego Zombie z pudełka. Projekt kart ekwipunku został ulepszony i zawiera bardziej przejrzyste informacje, dzięki czemu gracze wiedzą wszystko, co powinni wiedzieć na pierwszy rzut oka. Namnażanie Zombie też jest szybsze, ponieważ na każdej karcie znajduje się tylko jeden rodzaj Zombie. Koniec z wyciąganiem wielu rodzajów Zombie z jednej karty namnażania! Wszystko to były innowacje wprowadzone w poprzednich zestawach, które teraz można dodać do oryginalnej, współczesnej scenerii.


 

Ale Zombicide 2. Edycja to znacznie więcej niż tylko dodanie ulepszeń z innych gier Zombicide do pierwszego zestawu. Twórcy wyszli poza to, raz jeszcze przyglądając się każdemu elementowi w grze i korzystając z okazji, by go udoskonalić, zwiększając wrażenia z gry dla wszystkich. Na przykład nowa wersja wymaga krótszego czasu przygotowania, z drzwiami, celami i innymi informacjami bezpośrednio na modułowych kafelkach gry. Dzięki temu przygotowanie scenariusza Zombicide zajmuje zaledwie 3 minuty! Doprecyzowano również zasady, zmieniając takie rzeczy, jak priorytety celów przy ataku dystansowym czy zasady bratobójczego ostrzału. Pojawił się nowy Startowy Żeton Namnażania, w którym zawsze zaczyna się Namnażanie Zombie, więc nie ma już potrzeby zastanawiania się, w której strefie zombie pojawiają się jako pierwsze. Zasady dotyczące samochodów zostały ulepszone, są teraz bardziej szczegółowe i pozwalają graczom decydować, z jaką prędkością chcą jechać, prawdopodobnie przejeżdżając przy tym Zombie (lub jakichkolwiek Ocalałych, którzy staną na drodze!).


 

2. edycja Zombicide została również znacznie rozszerzona względem 1., dając graczom jeszcze więcej. Do wyboru jest 12 Ocalałych, w tym pierwotna szóstka oraz sześcioro nowych dzieciaków, gotowych do walki z zombiakami. Skoro już o tym mowa, w nowym pudełku znajdują się cztery figurki Abominacji. Tak, dobrze przeczytałeś: Cztery! Podczas gdy większość scenariuszy nadal używa tylko jednego, po dołożeniu kolejnych niektóre scenariusze stają się o wiele trudniejsze. Powinno to też ucieszyć graczy, którzy lubią tworzyć własne scenariusze, wprowadzając więcej chaosu na planszy. Jeśli chodzi o scenariusze, nowa instrukcja zawiera aż 25 scenariuszy do wyboru! Zawiera ona dziesięć przygód z oryginalnej gry, zaktualizowanych, aby wykorzystać wszystkie ulepszenia wprowadzone do systemu, a także piętnaście innych. Nawet grając dwa scenariusze tygodniowo, to prawie 3 miesiące gry bez powtarzania scenariuszy!


 

To nie jedyne zmiany i ulepszenia wprowadzane do gry. Od nowych umiejętności Ocalałych, przez Strefy Mroku, w których Zombie mogą wyłonić się z cienia, po zaktualizowane zasady korzystania z innych Ocalałych jako Towarzyszy podczas misji. Druga edycja Zombicide ma wiele do zaoferowania graczom. Ci, którzy grali wcześniej, mogą uzyskać zupełnie nowe wrażenia, biorąc udział w nowych scenariuszach z nowymi Ocalałymi. Tymczasem gracze, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji zagrać w Zombicide, będą pewni, że wchodzą w grę, w którą włożono prawie dekadę przemyśleń i innowacji.


Premiera 2. edycji Zombicide już 10. czerwca! Gry szukaj w ulubionym sklepie z planszówkami.

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)

    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.