The Best of Magazyn Portal II to kolejny tom antologii z najlepszymi artykułami o tematyce RPG wydanymi przed laty przez Magazyn Portal. Był on dla fanów gier fabularnych kopalnią wiedzy i wyznacznikiem świetnych sesji. Zbiorem cennych informacji dla graczy dotyczącym budowania wiarygodnych bohaterów oraz almanachem dobrych praktyk dla Mistrzów Gry. Magazyn Portal, z artykułami tworzonymi między innymi przez Ignacego Trzewiczka i Michała Oracza, był lekturą nie tylko dla fanów stworzonej przez nich Neuroshimy RPG. Porady zawarte na kartach dwumiesięcznika były przydatne także grającym w Warhammera, Dungeons and Dragons czy też Zew Cthulhu i pozostają aktualne do dziś. Oto zbiór najlepszych z nich.

Pierwszy tom antologii opatrzony komentarzami doświadczonych erpegowców, Wojciecha Rzadka i Zbigniewa „Zeda” Zycha z grupy Lans Macabre, został doceniony przez fanów Portalu i polskich fanów RPG. Ci, dla których niegdyś Magazyn Portal był biblią RPG, dziś wprowadzają w gry fabularne swoje dzieci i przypominają sobie dawne spotkania przy stole, wyciągając z piwnicy zakurzone podręczniki RPG. Dla tych, którzy z grami fabularnymi nie mieli wcześniej do czynienia, seria The Best of Magazyn Portal jest dobrą lekturą wprowadzającą. Wojciech Rzadek i Zbigniew „Zed” Zych opatrzyli artykuły komentarzami, w których zwracają uwagę na zmiany, jakie zaszły w naszym hobby, dodają kontekstu prezentowanym tekstom i rozwijają poruszane tematy, ukazując perspektywę naszych czasów.

Oddajemy w wasze ręce to, co najlepsze w Magazynie Portal wydawanym od 1999 roku przez trzech zapaleńców, Trzewika, Główkę i Oracza. Gwarantujemy, że teksty się nie zestarzały i pozostaje w nich ponadczasowy przekaz. I obiecujemy więcej, bo Tom II antologii nie będzie tym ostatnim.

No i spotykamy się ponownie. Z wielką radością prezentujemy drugi tom ze zbiorem najciekawszych artykułów wybranych z Magazynu Portal, którego pierwsze numery były wydawane ponad 20, a ostatnie ponad 15 lat temu. Ponownie zanurzyliśmy się w lekturze, aby wybrać te materiały, które naszym zdaniem mimo upływu lat wciąż dają do myślenia lub mogą prowokować ciekawe dyskusje.

Tym razem postanowiliśmy przyjąć nieco inne kryteria. Pierwszy tom był bardziej przekrojowy: znalazły się tam teksty poradnikowe, ale również inspiracyjne czy techniczne, długie materiały i króciutkie notki. Teraz skoncentrowaliśmy się na dłuższych artykułach, dlatego jest ich nieco mniej, ale za to szerzej omawiają poruszane w nich tematy. Stąd trzy polemizujące ze sobą publikacje, które nazwaliśmy „Trylogią o kostkach”, gdzie Piotr „Nurglitch” Smolański, Ignacy Trzewiczek i Michał Oracz rozstrzygają (a przynajmniej próbują) spór na temat tego, jak – i czy w ogóle – używać kostek na sesji.

Warto zauważyć, że historia zatacza koło. Na rynek wracają systemy, które te 15 lat temu należały do najpopularniejszych. Właśnie dlatego w naszym tomie znalazły się teksty odwołujące się do tamtych gier, ale pasujące świetnie również do wydawanych obecnie nowych edycji, na przykład „Wampira: Maskarady”.

Mówiąc wprost, serce człowiekowi rośnie, gdy widzi, jak rodzimy rynek się rozwija. Gier jest coraz więcej, powiększa się też społeczność i w sieci powstają kolejne inicjatywy związane z grami fabularnymi. Głos w dyskusji zabierają nowe osoby, prezentujące świeże spojrzenie, co pozwala nam, starym i zgorzkniałym dinozaurom, wciąż się rozwijać. Widać również – choć w tej kwestii zdania są podzielone – że jest miejsce dla historii i takie publikacje jak „The Best of Magazyn Portal” znajdują swoich odbiorców – co pokazuje, że RPG wciąż żyje, rozwija się i ma się dobrze. Czego sobie, wam i przyszłym pokoleniom z całego serca życzymy.

Wojciech Rzadek i Zbigniew „Zed” Zych

  • Drugi tom antologii z najlepszymi materiałami na temat gier fabularnych, wydanymi przed laty przez Magazyn Portal 
  • Ponadczasowe artykuły z cennymi uwagami dla graczy jak i Mistrzów Gry
  • Treści opatrzone komentarzami autorów zbioru, które rozwijają poruszane tematy

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z .o.o. z siedzibą w Knurowie (44-190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj (kliknij): Polityka prywatności.

Nasz Twitter

Wystartowała przedsprzedaż gry karcianej God of War! 💪 Graliście w tę serię na Playstation? Którą część wspominacie… https://t.co/27Picdx5Hk
Dziś idziemy na całość i startujemy z przedsprzedażą aż 5 tytułów! 🎲 Zombicide 2. edycja https://t.co/VOT40v6B6V 🎲… https://t.co/B7fOQrkFqA
Czas ponownie zmierzyć się z szaleństwem! Dziś premiera 2. Kampanii do gry Cthulhu: Death May Die 🐙 Dodatek jest je… https://t.co/ely2Uj1r6T

Newsletter