Thorgal: update #9 – Gra marzenie

Wziąłem udział w eksperymencie. Mój bliski znajomy, wielki fan Thorgala, postanowił nie czytać żadnych aktualizacji poświęconych planszowemu Thorgalowi, nie doczytywać materiałów na social mediach, nie szperać, nie szukać raportów z rozgrywek, i od razu skoczyć na głęboką wodę – przyjechać na Portalcon i zagrać w Thorgala. 

Po rozgrywce przyznał, że był zaskoczony. Nie tego się spodziewał. Gra okazała się inna, niż oczekiwał. “A czego w zasadzie się spodziewałeś?”, spytałem.

Opowieści i przygody, na miarę Robinsona Crusoe. Opowieści i przygody, jaką przeżyć mogłem na statku Nemesis. Spodziewałem się gry, w którą będę mógł zagrać z dzieciakami, pokazując im czym są niezwykłe koleje losu i przygody rodziny Aegirssonów.

Thorgal okazał się dlań zbyt mocno nastawiony na wymagający, gamerski gameplay, a zbyt mało oparty o fabułę i przygodę. Zbyt dużo tu trzeba myśleć, planować ruchy, analizować sytuację, gra zbyt bardzo kładzie nacisk na strategię działań, a zbyt mało na eksploracje fabuły i losowych wydarzeń. Bliżej Thorgalowi do Gloomhaven, niż Sleeping Gods, bliżej mu do Mage Knight, niż Arkham Horror. Bliżej mu do gier, w których trzeba się skupić i dobrze planować by wygrać, niż do gier, w których liczy się tylko fabuła. Tu fabuła jest dodatkiem do ciekawego gameplayu, a nie gameplay jest dodatkiem do super fabuły. 

Stąd pomysł na dzisiejszy artykuł, stąd przyczynek do dyskusji, rozmowy, której nigdy nie unikniemy. Rozmowy, która sprowadza się do tego brutalnej prawdy – spośród tysięcy potencjalnych wspierających, każdy z was ma inne oczekiwania. Każdy z was ma inne wyobrażenie o tej grze. Każdy z was chciałby, by była taka jaką sobie wymarzył, taka, jaką nosi w sercu, taka, czyli niestety inna od tej jaką ostatecznie otrzyma. Bo przecież nie możemy zrealizować 10 tysięcy różnych gier, bo przecież nie możemy wejść do waszych głów i serc, wyciągnąć z nich waszych marzeń i zbudować z nich prototyp, bo przecież każdy z was oczekuje czegoś innego. 

Czy Thorgal spełni marzenia was wszystkich? Nie spełni. Dla wielu z was gra będzie inna od tej, jakiej oczekiwaliście. Dlatego od kilku miesięcy pokazujemy wam mechanikę tej gry, chcemy byście byli świadomymi klientami, by Thorgal was nie zaskoczył.

Dziś zachęcam do komentarzy. Powiedzcie, czego oczekujecie. Powiedzcie jak wygląda wasz wymarzony Thorgal: the board game. A za tydzień odniosę się do waszych wypowiedzi i omówimy sobie je krok po kroku!

Więcej o Thorgalu: https://gamefound.com/projects/portalgames/thorgal-the-board-game

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)

    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.