Thorgal: update #13 – Eksploracja

Nie podoba mi się nazwa tej akcji. Debatujemy nad nią w zespole, od dawna staram się ją zmienić, przekonać zespół, że to słowo mi nie pasuje, ale wciąż bezskutecznie. Może z waszą pomocą znajdziemy rozwiązanie. Słowo, które mnie wkurza to Eksploracja.

Tak, dziś opowiem o akcji Eksploracji.

Na licznych wizualizacjach gry widzieliście przepiękne mapy regionów, plansze, po których będą poruszali się Bohaterowie Graczy. Każda z tych map podzielona jest na obszary. By przemieścić się z jednego obszaru do drugiego, gracze używają akcji Move. Figurka będąca w rejonie Kopalni trafia do Portu, albo z Portu do Zamczyska, albo z Portu do Osady i tak dalej. Wielki świat podzielony na kilka ważnych dla fabuły obszarów. Akcja Move. Wszystko gra, prawda?

Czym więc zatem jest akcja Eksploracji?

Akcja Eksploracji reprezentuje badanie danego obszaru, poruszanie się w jego obrębie i poszukiwanie źródeł surowców, tajemnic, plotek czy wyjątkowych znalezisk. Reprezentuje ją talia kart, na których gracze będą zaznaczali obszary, które eksplorują. Na każdej z nich znajdują się ciekawe miejsca, tu można zdobyć metal, tu dowiedzieć się plotek, a tu jeszcze mieć spotkanie – reprezentowane przez ikonę “?”.


Każdy z Bohaterów Graczy ma swoją zdolność eksploracji, mówi ona jak dobrze Postać porusza się w terenie. W języku mechaniki gry oznacza to, jakie kształty poliomino ma do swojej dyspozycji, żeby jak najefektywniej badać teren i odkryć jak najwięcej pozytywnych źródeł i ominąć pola z niebezpieczeństwami. 


Jak pamiętacie z poprzednich artykułów, w trakcie gry gracze mogą zdobywać Punkty Doświadczenia i wydawać je na rozwój. Jedną z dróg rozwoju jest właśnie uzyskanie lepszych, bardziej różnorodnych kształtów i tym samym być znacznie skuteczniejszym w Eksploracji.


Aby uczynić Eksplorację nieco tajemniczą, wprowadziliśmy dwa losowe elementy – po pierwsze, za każdym razem kiedy odkrywasz nową kartę Eksploracji, coś odkrywasz – każda karta ma w prawym górnym rogu ikonę unikalnego znaleziska. Po drugie zaś na kartach znajdują się ikony spotkań reprezentowane przez “?”. Kiedy zdecydujesz się położyć swój znacznik na takim polu, dobierasz kartę z talii zdarzeń. Może odkryłeś jakieś plotki, może surowiec związany ze scenariuszem, a może Punkt Doświadczenia… Talia zawiera szereg różnych kart, które zapewniają fajne bonusy, fajne, ale losowe, nieprzewidywalne…


Akcja Eksploracji to alternatywny sposób na szybkie pozyskiwanie niewielkiej ilości surowców, to szansa na zdobycie Punktów Doświadczenia, to jednak nade wszystko odkrywanie w okolicy źródeł surowców, by móc później używać akcji ich Zbierania.


I pozostaje tylko pytanie – jak wam się podoba ta nazwa? Pasuje?Autor: Ignacy Trzewiczek


Więcej o projekcie dowiesz się tutaj: 
https://gamefound.com/projects/portalgames/thorgal-the-board-game

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.