Szczury z Wistar: o trybikach szczurzego agregatu

Szczury z Wistar właśnie wskoczyły w tryb przedsprzedaży. Zdejmijmy ich słodką, kreskówkowo-szczurzą obudowę i zerknijmy, jak to jest zrobione…

W centrum gry, która łączy mechaniki zarządzania robotnikami, budowania tableau z kart i eksploracji terenu, znajduje się obrotowe koło akcji. Co rundę do jednej z 6 akcji głównych podjeżdża zestaw z akcjami dodatkowymi. Gracze stawiają swoje pionki, co powoduje trzy rzeczy: odpalenie akcji głównej, odpalenie akcji dodatkowej i zmniejszenie puli opcji dostępnych w następnych ruchach.

To właśnie na tym kole ogniskuje się rywalizacja między graczami, która następnie przenosi się na pozostałe sekcje planszy. Wybór akcji z koła wpuszcza nasze myszy do domostwa z jego pokojami, misjami i mieszkańcami. Daje nam zbudować szczurze wynalazki z przydatnymi efektami. Pozwala zabrać się za urządzanie osobistych norek (planszy graczy), które rozbudowujemy, meblujemy i wypełniamy nowymi mieszkańcami. Większość manewrów do wykonania w grze bierze się właśnie z koła akcji – tego agregatu napędzającego mechanizm gry.

To sprytne. To eleganckie. Klarowne – bo wprost wizualizuje opcje stojące przed graczem. Ekscytujące – bo stymuluje interakcję między graczami. Wydajne – bo pozwala precyzyjnie zaplanować długość rundy i przebieg gry. A przy okazji to… modne. Takie właśnie “agregaty” od jakiegoś czasu przyciągają uwagę projektantów gier planszowych.

Gry agregatowe, że na poczekaniu rzucę dla nich nazwę, czyli takie, które mają jeden… ta-daam… agregat akcji, grę w grze, z której wynikają wszystkie inne działania i ruchy na planszy. To w nim wybiera się akcje, on ustala ich kolejność, siłę, dostępność. Na nim w największym stopniu ścierają się gracze.

Gdyby szukać starszych realizacji tego typu, trzeba by chyba sięgnąć po gry z rondlem akcji – nowinką sprzed dobrych piętnastu, dwudziestu lat. Antike, Neuland, Hamburgum, Imperial… klasyki, które z menu akcji czyniły mini-grę. Gry agregatowe rozwijają ten koncept, by na różne kreatywne sposoby rozbudować to, co można zrobić z akcjami z “agregatu”.

Tylko w Portalu wydaliśmy w zeszłym roku hybrydowy, strategiczny Circadians: Ład Chaosu, w którym agregat akcji rozbudowany był do całej tabelki i nadawał puls grze: określał kolejność wykonywania akcji przez graczy, ich siłę, stopień rozwoju, a nawet koszt. Z kolei na poletku czystych gier euro swoim kołem akcji wskakuje do kolekcji Woodcraft, w którym dostępne akcje wędrują po różnych ćwiartkach koła, świetnie regulując ich dostępność, cenę i częstotliwość występowania w grze. 

Zakładamy z powrotem obudowę na mechanizm Szczurów? Nie wiem, czy moja rozkminka o agregatach ma jakąś wartość poznawczą, wiem za to, jak dobrze bawię się przy Szczurach z Wistar. Jeśli będziecie mieli okazję sprawdzić grę w boju, nie wahajcie się. Czeka na was soczysty euras z klanem szczurzych bystrzaków do poprowadzenia ku świetlanej przyszłości!

Link: https://sklep.portalgames.pl/szczury-z-wistar

Tekst: Rafał Szyma

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.