Spicy – jak grać w karciankę pełną blefu?

Jak nauczyć się grać w Spicy… czytając jedynie krótki wpis na stronie www?

Przygotowujemy się do gry:
1. Tasujemy karty Przypraw (czarne) i rozdajemy po 6 wszystkich graczom. Z pozostałych kart Przypraw tworzymy talię dobierania. Obok kładziemy 3 karty Trofeów (białe).
2. W talię dobierania wsuwamy kartę Końca Świata (morską) w miejsce odpowiednie dla danej liczby graczy.
3. Najmłodszy gracz rozpoczyna pierwszą rundę. Koniec przygotowań!

No to gramy!
W swojej turze każdy gracz może wykonać 1 z 2 akcji.

Opcja 1: Możesz zagrać jedną zakrytą kartę ze swojej ręki na stos Przypraw
i zadeklarować jej numer oraz rodzaj. Pierwsza karta każdego stosu powinna zaczynać się od deklaracji 1, 2 albo 3 wybranej Przyprawy. Na przykład: “2 Chilli”.
Kolejne karty zagrywane na wierzch stosu, powinny być liczbą wyższą w tym samym kolorze (przynajmniej w samej deklaracji…)

Opcja 2: Możesz Spasować, czyli zamiast zagrywać kartę, mówisz „pas” i dobierasz 1 kartę z talii.

Jeżeli wyczuwasz kłamstwo na kilometr, możesz w dowolnym momencie wykonać Sprawdzenie. Wówczas szybko kładziesz dłoń na stosie Przypraw i mówisz, co obstawiasz za błędne (rodzaj Przyprawy czy jej wartość). Przykład: “To nie chilli!”

Teraz przychodzi moment na odkrycie prawdy! Odsłaniacie wierzchnią kartę stosu Przypraw. Sprawdzana jest tylko wskazana cecha (wartość albo Przyprawa). Jeżeli wskazanie jest prawidłowe, wygrywa sprawdzający i zgarnia stos kart do siebie (wszystkie karty to punkty!). Przegrany dobiera 2 karty na rękę i rozpoczyna nowy stos.

Gdy zagrasz swoją ostatnią kartę z ręki (i ona nie jest sprawdzona lub wygrywasz sprawdzenie), otrzymujesz białą kartę Trofeum! To dodatkowe 10 punktów na koniec.

No właśnie, a kiedy koniec? Gra kończy się, gdy wystąpi co najmniej jeden z 3 przypadków:
• gracz zdobędzie swoje drugie Trofeum;
• wszystkie 3 Trofea zostaną zdobyte;
• karta Końca Świata zostanie odkryta na wierzchu talii dobierania.

Teraz czas na liczenie punktów! Jeżeli dowolny gracz ma dwa Trofea, natychmiast wygrywa. W przeciwnym wypadku podliczacie zdobyte przez siebie karty Przypraw (1 karta = 1 punkt) i Trofeów (każde warte 10 punktów), a od wyniku odejmujecie jeden punkt za każdą kartę, która pozostała Wam na ręce.


SPICY: 
https://sklep.portalgames.pl/spicy

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.