Neuroshimowy tata, czyli moje granie w Neuroshimę Hex z 7-latkiem

Czekałem na ten moment całymi latami. “Gdy mój dzieciak będzie mieć te siedem czy osiem lat, będziemy razem grać w Hexa!”.

Pojawiło się dziecko, a ja zrobiłem wszystko krok po kroku, żeby nie odstraszyć ofiary. Najpierw zanęciłem grami z Egmontu dla 4-5 latków. Płynnie przeszedłem do bardziej złożonych tytułów. Pokazałem, że “u nas w domu się gra”. Doprawiłem fazą na bajki i filmy o robotach. I wreszcie nadszedł ten czas!

Hex jest idealny do grania z młodym graczem. Ma żołnierzy i maszyny (“maszyny”, a nie “droidy”, jak mówi mój syn). Ma intuicyjne zasady, których da się nauczyć w miarę rozgrywki. Pozwala dość szybko opanować poziom podstawowy i tylko od graczy zależy, jak bardzo grę zgłębią. Ma 4 kompletnie różne armie w pudełku i zestaw kolejnych, jeśli temat siądzie. I jest niesamowicie regrywalny – można rżnąć w niego setki partii i wciąż natrafić na nową, niespotykaną, ciekawą sytuację. A także – co nie jest bez znaczenia – to prawdziwy pojedynek, nieraz wredny i bezlitosny.

Wracając do Tego Dnia. Zagraliśmy w Hexa. Potem znowu. Potem znowu. I znowu. Dwa tygodnie później przestałem grać z Maksem w Hexa!

Czy przestał mu się podobać? Nie! Po prostu znalazł lepszego przeciwnika niż tata. Zamiast grać ze mną i dostawać bęcki (a trochę jednak przez lata w NSH pograłem i czasem wskoczy mi jakiś kobos), woli rozłożyć go z innymi 7-, 8-, 10-latkami. Jak chłopak, z którym czekał na trening, i który dosiadł się i przejął moje żetony. Jak kumpel z klasy, któremu opowiedział o partiach jego “droidów”. Jak ktokolwiek, kto nie ma 40 lat i historii testera heksowych armii w Portalu.

A ja zostałem znowu bez partnera do hexa w domu i z zazdrością o tych ojców, którzy nie grają w hexa od 2006 roku i potrafią zagrać ze swoimi dziećmi jak równy z równym.

Felieton Rafała Szymy

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.