Marvel Zombies, czyli planszówkowa gra AAA

Ależ projekt wyszedł zespołowi CMON! Jakże ambitnie podeszli do tematu pożenienia serii Zombicide z licencją na Marvele. Przyjrzyjmy się projektowi Marvel Zombies, bo to kawał przedsięwzięcia!

Proszę państwa, cała ekipo odpowiedzialna za powstanie tej planszowej serii, gratulacje! Jestem pod wrażeniem tego projektu, projektu od początku rozpisanego z rozmachem: nie tylko komponentowym, ale także wydawniczym, koncepcyjnym, fabularnym i grywalnościowym.

fot. BoardGameShot

Co w tym specjalnego?
Powiecie: ale cóż w tym specjalnego, przecież codziennie wychodzą wielopudełkowe, wielododatkowe gry. To prawda. Ale nie jest już tak powszechne, żeby wyszła gra, która:

Zaplanowana jest jako tytuł w dwóch trybach rozgrywki – i z tego powodu ma osobną podstawkę do jednego – superbohaterskiego trybu, osobną do drugiego, w którym gracze grają zombie. Do tego konsekwentnie dorzuca elementy “tego drugiego” trybu w siostrzanych edycjach i po prostu buduje dwa grywalne, wciągające, w pełni obsługiwane i równorzędne sposoby grania. A do tego…

Jest planszowym tytułem AAA, wspartym potężną kampanią wspieraczkową, jednym z największych IP – czyli bogactwem świata Marvel, najwyższej jakości komponentami z setkami wzorów figurek. A do tego…

Jest tytułem wspartym nie tylko dodatkami, ale także alternatywną podstawką na dzień dobry, w postaci Marvel Zombies Rewolucji Bohaterów, która grywalnościowo jest po prostu trzecią wersją podstawową, a komponentowo: wersją light. Dzięki niej w samym założeniu linii stoi plan zdobycia nowych graczy, a nie jedynie bazowanie na tych, którzy znają CMON, Zombicide i/lub siedzą w figurkowych planszówkach.

Mają rozmach!
Jest oczywiste, że taka planszowa produkcja AAA to konkretny wydatek nawet w kategoriach dużych planszówek. I jasne, że każda podstawka dostarcza wielu, wielu godzin zabawy i wcale nie trzeba mieć wszystkiego, żeby osiągnąć poziom praktycznie nieskończonej regrywalności (czyli taki poziom regrywalności, by przy graniu raz na parę tygodni nigdy nie wyczerpały się ani przyjemność z gry, ani gameplayowe niespodzianki).

Zerknijmy jednak na to, jakie epickie opcje dostarcza ta linia tym, którzy zdecydują się wejść all in. I pozostańmy tu tylko przy tym, co dostępne po polsku, bez zagłębiania się w zamknięte już warianty oryginalnej kampanii wspieraczkowej albo ekskluzywne bonusy sprowadzone w małych nakładach. Chociaż żadna liczba nie odda po prostu frajdy z gry, pozbierajmy cyferki:

Misje trybu zombie: 20. A dokładnie 10 misji jako zombiaki w Marvel Zombies, kolejnych 5 w Rewolucji X-Men, i jeszcze 5 w Fantastycznej Czwórce.

Misje trybu: 28, w tym “bohaterska” podtawka Rewolucji X-Men z 10 misjami, 5 innych czeka w MZ, 5 w Fantastycznej Czórce i 8 w Rewolucji Bohaterów.

Dodajmy misje opublikowane online i mamy ich łącznie: 50! Możemy co tydzień, przez cały rok ogrywać inną misję – i one po prostu się nie skończą! A przecież gra jest tak zaprojektowana, że nie sposób mieć ogranej jakiejś misji po jednej – dwóch – trzech partiach. Za dużo wariacji, za dużo opcji, za dużo niespodzianek i synergii.

Bohaterowie trybu zombie: 24
Dwa razy Captain America, Iron Man, Wasp, Hulk, Captain Marvel, Deadpool, Juggennaut, Psylocke, Dark Phoenix, Cyclops, Sabretooth, Iceman, Doctor Strange, Scarlet Witch, Iron Man, Doctor Doom, Namor, Black Bolt, Super-Skrull, Star Lord, Rocket, Drax, Nebula

Bohaterowie trybu bohaterskiego: 25
Dwóch Black Panther, Doctor Strange, Ms. Marvel, Thor, Scarlet Witch, dwóch Spider-Manów, Wolverine, Mystique, Magneto, Storm, Colossus, Rogue, Hulk, Vision, Wasp, Winter Soldier, Mister Fantastic, Invisible Woman, Human Torch, The Thing, Mantis, Gamora, Nova, Groot.

Postronni, czyli kolekcja postaci z uniwersum Marvela i poza niego: od cioteczki May po kaczora Howarda 26

Figurki mięsa armatniego, czyli 63 figsy agentów SHIELD i 63 figsy zombiaków.

I – wisienka na torcie – Thanos jako wróg w obu trybach z rozszerzenia Strażnicy Galaktyki.

To jest kolosalna kolekcja. To więcej, niż da się ograć. To epickie przedsięwzięcie, które zapewnia tyle godzin gry, co komputerowe produkcje AAA. Kurczę, zazdroszczę ekipie CMON: stworzyli planszowego potwora. I to potwora, który jest zarazem i bestią, i piękną: to tu ilość przekłada się także na jakość.

Marvel Zombies w obu odsłonach to – do regularnego grania – figurkowy must have!

Cała kolekcja: https://sklep.portalgames.pl/kolekcja-marvel-zombies

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.