Dla Pragi nastał czas próby. W ciemnych uliczkach najwspanialszego miasta Europy dało się widzieć długie cienie. Nienaturalnie długie cienie… Z domu do domu rozchodzą się pogłoski o wielkich szkaradnych monstrach, mających być ulepionymi z gliny. W nocy z synagogi przy rynku wydobywa się dziwne czerwone światło, a obrzędowe formułki, wykrzykiwane przez tamtejszego rabina, mrożą krew w żyłach.

Do magicznego obrzędu potrzeba złota, gliny i wiary! Golem to rozbudowana gra euro legendarnego trio w składzie Flaminia Brasini’ego, Virginio Gigli’ego i Simone Luciani’ego, twórców tak rozbudowanych tytułów jak Lorenzo il Magnifico, Tzolkin czy Podróże Marco Polo. Przeniesiemy się tutaj do XVI-wiecznej Pragi, w której krążą opowieści o wielkich, antropomorficznych monstrach ulepionych z gliny. Wcielając się w rabinów, będziemy sterować golemami i wydawać im rozkazy, jednocześnie uważając, by te nie zbuntowały się przeciwko nam. Czasu jest niewiele: macie tylko 4 rundy i 12 akcji, a opcji jest naprawdę mnóstwo! Czy zdołacie obrać odpowiednią strategię i pokonać waszych przeciwników?

W pudełku czeka na was ogromna liczba komponentów. Na planszy Głównej rozłożycie 30 kafli Sąsiedztwa, 38 kart Księgi i 27 kart Celu. Obok planszy umieścicie trójwymiarowy budynek Synagogi, w której znajdzie się 15 kolorowych kulek, niezbędnych do wykonywania akcji.

Każdy z was otrzyma własną planszę Gracza, a także po: 1 meplu Rabina, 3 meplach Uczniów 6 meplach Golemów. Wykonując kolejne akcje, wykorzystacie 18 kafli Rozwinięć – 6 rozwinięć Golema, 6 rozwinięć Badań i 6 rozwinięć Artefaktu. Nie byłoby jednak prawdziwego euro bez tony zasobów, dlatego w pudełku znajdziecie 37 żetonów Gliny, 37 żetonów Wiedzy, 40 sztabek Złota i 37 Monet.

Zasady, czyli jak oswoić monstrum

Pierwsza partia Golema może być dla was nieco skomplikowana, dlatego w instrukcji znajdziecie specjalny wariant dla pierwszej rozgrywki, zastępujący niektóre punkty przygotowania ich łatwiejszymi odpowiednikami.

Plansza Główna przedstawia XVI-wieczną Pragę i podzielona jest na kilka obszarów. W Pałacu losowo umieszczane karty Postaci znacząco zwiększą regrywalność, w Bibliotece zaopatrzycie się w nowe Księgi, po 3 Dzielnicach będziecie przemieszczać wasze Golemy i Pomocników, natomiast na Cmentarzu umieścicie uśmierconych Golemów. Plansza Gracza natomiast składa się z 3 obszarów działań: w niebieskim obszarze zajmiecie się studiami bibliograficznymi, w czerwonych skupicie na badaniu i tworzeniu Golemów, a niebieskie posłużą do wytwarzania potężnych Artefaktów.

W każdej z 4 rund każdy z was wykonuje naprzemiennie 3 akcje – 2 akcje Synagogi i 1 akcję Rabina. To właśnie tutaj będziecie tworzyć potężne artefakty, badać księgi i wykorzystywać swoich Golemów do pracy. Do wykonywania akcji Synagogi posłuży wam budynek Synagogi. Znajduje się w nim 5 rzędów kul, a każdy z nich przypisany jest do innej akcji. Zabierając kulę z wybranego toru, wykonujecie daną akcję z jej aktualną wartością, krótko mówiąc: im więcej kul znajdowało się na wybranym przez was torze, tym więcej bonusów dostaniecie za wykonaną akcję.

Pamiętacie, jak grając w Tekhenu staraliście się balansować między kośćmi Czystymi a Skażonymi, bo to było kluczowe w fazie Maat? W Golemie będziecie musieli umiejętnie wybierać kolory poszczególnych kul! Za dobranie odpowiedniego duetu kul otrzymacie w fazie Wpływu na Postacie specjalne premie! Pamiętajcie, że biała kula jest uniwersalna i zastępuje dowolny inny kolor!

Każdy z was rozpoczyna grę z dwoma Golemami, ale w akcji Golema będziecie mogli stworzyć nowe kreatury, wydając za każdą 3 Gliny. Jedną z najważniejszych akcji w grze jest Praca — to właśnie w niej wykorzystacie swoje Golemy, przemieszczając je po 3 Dzielnicach Pragi. Poruszając Golema, rozpatrzecie przylegający do niego kafel Sąsiedztwa, pozyskując kolejne premie. Uważajcie jednak, by zbyt szybko nie przemieszczać glinianych istot. Jeśli wszystkie wasze Golemy dotrą na koniec dzielnic, za każdego z nich będziecie otrzymywać ujemne PZ.

W ujarzmieniu Golemów przydatni okażą się wasi Uczniowie. Pełnią oni dwojaką funkcję. Po pierwsze, pozycja każdego z Uczniów może być źródłem różnych zasobów lub PZ w fazie Dochodu. Po drugie, im dany Uczeń znajduje się bliżej Golema, tym mniej żetonów Wiedzy trzeba będzie wydać, by utrzymać kontrolę nad glinianą kreaturą. Przemieszczanie waszych Uczniów jest uzależnione od koloru dobranych kul z Synagogi — to zatem kolejny powód, by umiejętnie wybierać kolejne akcje.

Jak już wspomnieliśmy, na planszy Głównej znajduje się Biblioteka, w której umieszczone są karty Ksiąg. Wykonując akcję Badań, zdobędziecie żetony Wiedzy, za które będziecie mogli kupić nowe Księgi lub ulepszyć jedno ze swoich Rozwinięć Badań. Możecie też skupić się na Artefaktach. W grze możecie ukończyć do 4 Artefaktów. Po prawej stronie waszych plansz Graczy znajdują się 4 kotły, w których musicie umieszczać zebrane sztabki Złota. Kiedy wszystkie ikony kotła zostaną zakryte sztabkami Złota, Artefakt zostanie ukończony, a wy otrzymacie natychmiastowe premie.

W Golemie macie do wykonania zaledwie 12 akcji, więc dobrze się zastanówcie, na czym przede wszystkim się skupicie. Na przestrzeni rozgrywki będziecie zbierać Menory w trzech kolorach. Przy końcowej punktacji uzyskacie punkty za: czerwone Menory pomnożone przez liczbę posiadanych Golemów, żółte Menory pomnożone przez liczbę stworzonych Artefaktów i niebieskie Menory pomnożone przez liczbę zdobytych Ksiąg. Każdy z was będzie też punktował indywidualnie za otrzymane na początku gry karty Celu. Do dzieła!

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.