Ethnos – artykuł Ignacego Trzewiczka z okazji premiery gry

Dziś premiera Ethnos! Z tej okazji mamy dla was artykuł Ignacego Trzewiczka o tym, w jaki sposób gra trafiła do wydawnictwa Portal i o czym w ogóle jest.


Dokładnie pamiętam demo Ethnos na Gen conie 2016. Siedziałem w biurze CMON z Guilherme Goulart i ze spokojem obserwowałem jego walkę z Ipadem, na którym miał przygotowaną prezentację nowości. “To się nigdy nie zdarza. To nowy Ipad.”

Guilherme nie wiedział, że w mojej obecności psuje się każdy sprzęt, od GPS Boeninga, którym leciałem na wspomniany Gen con, po bramę do parkingu Piotra Jasika, gdy nagrywałem materiał dla GameTrollTV. Jestem katalizatorem technologicznych katastrof.

W końcu Guilherme zresetował Ipada i mocno stremowany rozpoczął prezentację. Kiedy dotarł do Ethnosa, nie mógł gorzej zacząć. “Twórcą tej gry jest autor Libertalii”.

Libertalia to bardzo popularna i dobra gra z jedną tylko wadą — osobiście szczerze jej nienawidzę.

“Twórcą tej gry jest autor Libertalii.” – mówi więc Guilherme – “A autorem ilustracji jest John Howe, twórca ilustracji do Władcy Pierścieni.”

Oho, mają kiepską grę i próbują ją ratować grafikami, myślę sobie i notuję w głowie, że nie bierzemy tego. Po Gen conie przesyłamy do CMON oficjalne potwierdzenie, jakie tytuły będziemy wydawać w Polsce. The Others, Rising Sun, Zombicide. Za Ethnos dziękujemy, ale nie.

***

No więc musiałem napisać do CMON, że przepraszam, ale jestem idiotą. Że jednak chcemy wydać polską edycję Ethnos. Że zagraliśmy i że gra jest rewelacyjna. Że ten tego, Ignacy źle ocenił tytuł po prezentacji na Gen conie. I że w ogóle to jest wina Guilherme, bo miał zepsutego Ipada.

Kilka miesięcy prac nad grą, walki o najlepszą cenę, o najlepszy termin na premierę, pilnowanie dziesiątków detali, z których gracz – ostatecznie, gdy kupuje grę – nie zdaje sobie sprawy. I w końcu jest. We wrześniu Ethnos, dwa lata po tym, jak odrzuciłem propozycję wydania tej gry, jednak trafia w ręce graczy w Polsce. Jaka to gra?

***

Ethnos to gra z gatunku area control. Gracze walczą o przewagi w regionach, z których każdy wart jest inną ilość punktów. Dla każdego z regionów przed grą losuje się jego wartość dla I, II oraz III rundy gry. Jeden region może być szczególnie cenny w I rundzie, lecz potem już gorzej, potem swoje wpływy będziesz chciał mieć w regionie III czy może w II. Zabieg ten – przeze mnie zastosowany w grze Pret-a-Porter – pozwala graczom zaplanować strategię na całą rozgrywkę widzą jak na dłoni, który region będzie najcenniejszy, w którym dokładnie momencie gry. Zaplanuj swoje ruchy dobrze, przechytrz przeciwników i bądź silny, bądź przygotowany na walkę o konkretne regiony w konkretnym momencie gry.

Ethnos to nade wszystko rewelacyjna karcianka. W grze znajduje się 12 unikatowych ras, z których do gry za każdym razem wchodzi tylko 6. Każda z ras ma swoją zdolność, każda w określony sposób pozwala nagiąć reguły i uzyskać przewagę w jakimś aspekcie gry. Czy będziesz “grał na Niziołkach”? Czy “pójdziesz w Czarodziejów”? Czy zwycięstwo dadzą ci “combosy z Orkami”? Za każdym razem, kiedy siadam do Ethnos z zaciekawieniem oczekuję momentu losowania ras i poznania zestawu, którym akurat tego dnia będziemy grali. A później już pozostaje przechytrzyć przeciwnika, dostrzec najlepsze interakcje pomiędzy rasami, zobaczyć jak można najlepiej wykorzystać ten zestaw i w jakie rasy warto iść.

***

Ethnos nie miał wielkiej kampanii jak Blood Rage, czy Rising Sun. Za jego powstaniem nie stoi legendarny Eric Lang, a w pudle nie znajdziecie dziesiątek przepięknych figurek. A jednak gra okazała się jedną z największych niespodzianek roku 2017, została nominowana do Golden Geeka w kategorii Najlepsza Gra Karciana oraz Najlepsza Gra Strategiczna, a sam wydawca – CMON – zaskoczony popularnością gry jest już po jej kilku dodrukach.

Oddajemy w Wasze ręce niezwykły tytuł, tytuł niepozorny, nie rozdmuchany, nie nahajpowany, lecz nade wszystko po prostu świetny.

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.