Eleven: Dziennik Projektanta, część 2


Eleven to coś więcej niż suchy menedżer piłkarski. To doświadczenie. Po grze w Eleven będziesz mógł opowiedzieć o swoim sezonie tak, jakby wydarzył się naprawdę, więc dajmy Ci przegląd tygodnia (rundy) w klubie. Opowiada dalej Thomas Jansen!

O co chodzi w Eleven?
 

Eleven gra strategiczna dla 1 do 4 graczy osadzona w świecie piłki nożnej. W trybie solo grasz przeciwko różnym scenariuszom.

Twoim zadaniem jest zarządzanie i rozwijanie własnego klubu piłkarskiego w ciągu sezonu i wyprzedzanie innych drużyn. Zawsze dobrze jest skończyć wyżej w lidze niż twoi przeciwnicy, ale nie zapominaj, że jest to coś więcej. Nie zapominaj, że nie grasz w Fifę 23. Jesteś menadżerem; istnieją różne strategie, aby stać się najlepszym, więc nie bądź zaskoczony, gdy klub twoich przyjaciół kończy w połowie tabeli i wygrywa grę, podczas gdy ty zgarnąłeś tytuł.

Kiedy przygotowałeś się do pierwszej rozgrywki w Eleven, poczujesz się trochę jak przed pierwszym dniem jako menedżer w klubie, więc pozwól, że cię oprowadzę.

Każdy gracz ma przed sobą trzy plansze, które reprezentują stadion, salę konferencyjną i boisko.

Stadion

To tutaj dzieje się magia. Co za widok, prawda? Tutaj umieszczasz swoich fanów. Jeśli masz ich wystarczająco dużo, możesz wyprzedać cały stadion. Możesz umieszczać karty zdobytych sponsorów na polach bandy reklamowej dla dodatkowego dochodu, i są też pola na żetony infrastruktury, na których budujesz ulepszenia stadionu. Jeśli uważasz, że Twój klub jest za duży na swój stadion, dlaczego nie powiększyć go o kilka trybun? Więcej fanów przyniesie ci więcej pieniędzy w każdej rundzie, lub zbuduj nowe boisko treningowe dla lepszych wyników i kondycji drużyny. To tylko kilka przykładów.

Zarząd

Witamy w sali konferencyjnej. Widzisz te puste krzesła? Jest miejsce dla trzech dyrektorów. To oni będą podejmować ważne decyzje dla twojego klubu. Tak, to oni, a nie ty – choć są sposoby, by na nich wpływać. Poniżej znajdują się cztery tory, na których śledzisz pieniądze, kibice, kondycję i zarządzanie.

Plansza meczu

Chodźmy na zewnątrz. Mmm, deszcz. Na planszy meczu tworzysz swój skład, używając znaczników-koszulek. Przesuwaj je po planszy, aż będziesz zadowolony. Mogę powiedzieć, że poczujesz się jak prawdziwy trener podczas przesuwania tych elementów.

Jest też miejsce na kartę aktualnego przeciwnika. Pracujesz w profesjonalnym klubie. Skauci dostarczają ci informacji o nadchodzącym przeciwniku. Na ich podstawie możesz wybrać taktykę i dobrać skład. Na tej planszy znajdziesz również wynik meczu oraz tabelę konsekwencji meczu, z której korzystasz po meczu. Zasadniczo służy ona do sprawdzenia, jak piłkarze przeszli przez mecz. Mogą się im przydarzyć kontuzje, ich statystyki mogą się zmienić.

Rynek transferowy

Na środku stołu znajduje się rynek transferowy, dostępny dla wszystkich graczy. Tutaj możesz zatrudnić pracowników, kupić piłkarzy, zakontraktować nowych sponsorów i nauczyć się nowych taktyk.

Tabela ligowa

Na mniejszej planszy śledzisz tabelę ligową. W grze występuje osiem klubów AI. Grasz przeciwko nim, ale one też rozgrywają swoje własne mecze. Niektóre są topowymi klubami, niektóre przeciętnymi, a niektóre walczą ze spadkiem. Nie daj się zwieść, ponieważ mają one kilka sposobów na grę i mogą wybrać inny skład następnym razem, gdy będziesz grał przeciwko nim.

W grze czteroosobowej na stole znajduje się nie mniej niż 13 plansz! Każda runda nazywana jest tygodniem. Od poniedziałku do czwartku mogą mieć miejsce wydarzenia i mogą być podejmowane akcje. W weekendy rozgrywany jest mecz. Zadowolony? W takim razie rozpoczniemy pracę.

Poniedziałek

Z samego rana dostajesz swoje znaczniki zasobów na dany tydzień. Sprawdzasz swoje cztery tory i zyskujesz daną kwotę, więc jeśli twój tor pieniędzy jest na poziomie 2, zyskujesz 2 pieniądze. Jeśli twój tor kondycja jest na 4, zyskujesz 4 kondycji.

Możesz wydać te znaczniki w różnych sytuacjach w ciągu tygodnia. Na przykład, użyj znaczników kibica, aby zapełnić stadion, lub użyj żetonów kondycji, aby piłkarzy wykonywali specjalne akcje na boisku.

Następnie udajesz się na spotkanie zarządu. Klub ma trzech dyrektorów, a wszyscy mają różne opinie. Na przykład, niektórzy widzą klub głównie jako biznes. Przede wszystkim chcą zarabiać pieniądze. Nie będę tutaj przywoływał żadnych prawdziwych klubów, ale prawdopodobnie znasz jeden lub dwa, które pasują do tego opisu. Niektórzy dyrektorzy uważają, że klub należy do kibiców; niektórzy zrobią wszystko, by mieć najlepszą drużynę. Wszystkie te różne opinie wpływają na podejmowane przez nich decyzje, więc powinieneś uważać, których dyrektorów posadzić na tych krzesłach.

Każdy gracz bierze kartę spotkania zarządu, która będzie miała wpływ na jego własny klub. Zawsze jest jakiś dylemat do omówienia z trzema różnymi możliwymi wynikami, na przykład “Czy mamy podnieść ceny biletów?”. Możesz sobie wyobrazić, że to przynosi pieniądze, ale nie sprawi, że staniesz się popularny wśród fanów. Zarząd zdecyduje, ale możesz chcieć dołączyć do dyskusji i spróbować wpłynąć na nich.

Wtorek, środa, czwartek

Od wtorku do czwartku możesz wykonywać akcje. Możesz kupować piłkarzy, których jakość waha się od 1 do 4, ale zauważ, że niektórzy z nich mają specjalne zdolności, które są tak samo potężne jak wysokiej jakości piłkarz. Poza tym, piłkarzy mogą być trenowani.

Możesz zdobyć sponsora. Przyniesie ci pieniądze i podniesie twoje statystyki na czterech torach. Możesz trenować taktykę, aby twoja drużyna była lepsza. Możesz zainwestować w infrastrukturę. Możesz zatrudnić personel. Da ci o wiele więcej możliwych działań. Na przykład, jeśli masz pierwszego trenera, możesz trenować swoich piłkarzy, co czyni ich lepszymi – przynajmniej w większości przypadków. Albo zatrudnić lekarza, aby pozbyć się kontuzji. Jest tak wiele do zrobienia w ciągu tygodnia.

W międzyczasie ponownie sprawdzasz swoją kartę celów. Dają ci one dodatkowe punkty zwycięstwa. Lub staraj się o ambitne wypełnienie celów dla podwójnych punktów. Na przykład, może trzeba wygrać mecz z lokalnymi rywalami, ponieważ pokonali cię w zeszłym sezonie. Nie może się to oczywiście powtórzyć.

Weekend

Pewnie jesteś przyzwyczajony do wolnego weekendu. Zapomnij o tym. Jako menedżer jesteś zawsze na bieżąco. Musisz studiować swojego przeciwnika. To może być bardzo pomocne. Poznaj ich system, odkryj ich cechy i słabości.

Następnie wybierasz swoich piłkarzy oraz taktykę. Wszystkie znaczniki to gracze o standardowej jakości 1, ale masz też karty piłkarzy. Te reprezentują znacznik o tym samym numerze. Często są lepsze lub mają specjalne zdolności. Następnie rozstrzygany jest mecz. Jeśli masz wystarczająco dużo zasobów kondycji, możesz być w stanie wybrać wystarczająco dużo piłkarzy i wykorzystać także ich zdolności. Nie oczekuj, że wygrasz swój pierwszy mecz, ponieważ dopiero zaczynasz swoją karierę.

Teraz zobaczmy, co zrobili inni gracze, nie wspominając o 8 drużynach AI. Po dostosowaniu toru wyniku meczu, rzucasz kośćmi dla konsekwencji meczu. Mogą zdarzyć się kontuzje, kibice mogą mieć dość i odejść, morale drużyny może się zmienić, itd.

Teraz możesz się wyspać. Jutro będzie kolejne spotkanie zarządu, na które możesz chcieć się wybrać. Czas leci.

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.