Burzliwy los pomysłów poddanych designerskiej magii – felieton

Podpytaliśmy Brada Taltona o początki Dead by Daylight. Projektant wspomina, że na samym początku były to takie Statki, tyle że kooperacyjne… i mordercze, “Cooperative, murder Battleship” – całkiem chwytliwe hasło, no nie?

Jeśli ktoś się baaardzo postara, to odrobinę tej “statkowości” ciągle może grze poczuć. Zabójca stara się przewidzieć, TRAFIĆ, gdzie też gracze wybiorą się w tej turze… Ale to tylko tchnienie. Gra mechanicznie wyewoluowała – i to świetnie wyewoluowała – w zupełnie inne rejony.

Pamiętam pierwszą wersję 51 Stanu. Poniedziałek, Trzewik przychodzi firmy z pomysłem i szybkim prototypem. Rozkłada karty i każe nam udawać, że gramy. “To będzie neuroshimowa przygodówka na kartach, lekka, łatwa, klimatycznza. Każda karta to lokacja i możesz ją dać albo na lewo, albo na prawo. Albo najeżdżasz, albo współpracujesz. Gramy!”.

Rok później Portal wydał jedną z bardziej złożonych gier karcianych na ówczesnym rynku. To już nie była lekka przygodówka. Troszku się ta gra po drodze pozmieniała…

Co było na początku i w jaki sposób finalne pudło spełnia tamten sen? Jak w przypadku tego konkretnego tytułu podziała się designerska magia? Odpowiedzi na te pytania jarają mnie najbardziej w wywiadach z autorami gier.

Komu z autorów ulubionych gier szczególnie warto by je zadać?

Felieton: Rafał Szyma

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.