Bitoku – więcej niż tylko “otoczka”

Premiera dodatku do Bitoku już w czwartek, a my zerkamy na otoczkę tej gry. Bo jej tematyka to coś więcej niż tylko pretekst!

Tematyka gry Bitoku zrodziła się z fascynacji ekipy twórców – Devir Games, wydawnictwa z Hiszpanii – japońską mitologią. Świat gry to kraina fantasy pełna istot dobrze znanych fanom orientalnych klimatów czy twórczości studia Ghibli.

fot. Tryb Solo

Ewen Macleod, użytkownik serwisu Board Game Geek, zebrał japońskie terminy mitologiczne i przyrodnicze wykorzystane w grze:
Bitoku 美徳 — Cnoty
Chinkon 鎮魂 (aka tamashizume) — ceremonia Shinto mająca na celu spokój dusz postrzeganych jako ważki
Iwakura 磐座 — miejsce zamieszkania bóstwa (zwykle skała)
Kodama 木霊 — duch drzewa (echo)
Mitama 御 魂 — duchy zmarłych
Onsen 温泉 — gorące źródła
Ryokan 旅館 — zajazd
Tengu 天狗 — goblin ze szpiczastym nosem
Tombo 蜻蛉 — ważka (kanji widoczne na żetonach ważek w Bitoku)
Torii 鳥居 — brama świątyni (dosł. „grzęda ptaków”)
Yokai 妖怪 — mityczne stworzenia podobne do łasic, które unoszą się na wichrach i zadają ostre rany
Yomi 黄泉 — kraina umarłych

fot. Tryb Solo

Z tych klocków powstała baza: barwny, magiczny świat, na którym opierają się wszystkie działania i elementy występujące w grze. Łączy je czarująca opowieść:

“W zamierzchłych czasach naszych pradawnych przodków, w epoce, o której ludzkość już dawno zapomniała, las zamieszkiwał Wielki Duch. Już sama obecność tej istoty błogosławiła wszystko życiem, obfitością i spokojem. Kiedy dany mu czas się wypełniał, Wielki Duch odchodził na zawsze. Jego miejsce zaś zajmował godny tego zaszczytu duch Bitoku, który stawał na straży leśnej harmonii.

Pradawna knieja, której korzenie sięgają początków czasu, rozciąga się od Równin Drżącej Ziemi aż do stóp gór Akaishi. Bijące z ich serca wody świętej rzeki Kurirakugan przecinają knieję w wiecznej pielgrzymce ku klifom Morskiego Szponu, skąd spadają do oceanu. Knieja nie ma innych nazw. Ona była pierwsza i wszystkie inne knieje noszą jej imię. Ona jest jednym z Pięciu Serc Świata.

Powiada się, że w jej najgłębszych ostępach drzewa i inne rośliny rosną tak gęsto, że nawet Zagubione Duchy, jeśli tam zawędrują, znajdą upragniony spokój oraz drogę w zaświaty albo wieczne zatracenie i niebyt, gdy rozwieje się ostatnie o nich wspomnienie. Nigdy wcześniej nie było takiego miejsca. Nigdy później takiego miejsca nie będzie. Serce Kniei zamieszkują istoty magiczne i duchowe, istoty znane dziś tylko z legend oraz dziecięcych bajek…”

Jednak twórcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa! Bitoku to punkt startowy całej linii gier. Ten właśnie las pełen cudów i mieszkańców, którym zarządzamy w grze, zmienia się, ewoluuje, zmaga z historią w kolejnych tytułach katalońskiego wydawcy.

Warto dać się zarazić pasją, która stworzyła świat tej gry. Klimat Bitoku potrafi rozkochać w sobie graczy!

Link: https://sklep.portalgames.pl/kolekcja-bitoku

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.