Bitoku, czyli leśne duchy w wersji euro

Oto planszówka – wyznanie miłości do japońskiej mitologii. Hiszpanie z Devir Games musieli uznać “to jest ten tytuł!” i usiedli do projektowania swojego opus magnum. Gry wielkiej komponentowo (dzień dobry, chciałbym zamówić większy stół), oszałamiającej wizualnie (te kolory, ilustracje, znaczniki, plansza!). Gry, która nawet mechanicznie zarządza bezlikiem (oto tysiąc opcji, wybierz z nich coś, coś odrzuć – i baw się tą selekcją!). Przed tobą Bitoku!

Parę słów o grze
Bitoku to rozbudowana komponentowo, średniej ciężkości gra euro z mnóstwem negatywnej interakcji i fenomenalną szatą graficzną inspirowaną japońską mitologią… i estetyką kultowego studia Ghibli. Zagrasz w nią w standardowym składzie dla gier euro: 2-4 graczy, daje też możliwość zabawy jednoosobowej. Jej autorem jest Germán P. Millán (Kingdom Defenders), a twórcą trybu solo — genialny Dávid Turczi (Tekhenu, Tawantinsuyu, Anachrony).

Wielki Duch, opiekun pradawnych Kniei, szykuje się do odejścia. Na jego miejsce zostanie wybrany jeden z duchów Bitoku, lecz by dostąpić tego zaszczytu, będzie on musiał wykazać się nieprzeciętnymi zasługami. Gra toczy się na przestrzeni czterech rund podzielonych na cztery fazy — pory roku. Podczas każdej z nich gracze zdobywają kolejne punkty z wielu dostępnych akcji, korzystając z pomocy Yokai — Opiekunów Kniei. Yokai reprezentowani są przez kości i karty, dlatego też w Bitoku zarządzasz dwoma rodzajami robotników. Ten z graczy, który będzie robił to najrozważniej, dotrze do najdalszego miejsca na Ścieżce Duchów i przejmie schedę po Wielkim Duchu Kniei.

Tytuł doceniony
Bitoku zadebiutowało podczas Essen SPIEL 2021 i uznawane jest za absolutny hit tych targów. Potem przyszły kolejne wydania międzynarodowe, uznanie graczy i… deszcz nagród i nominacji, w tym:

2023 Nederlandse Spellenprijs Best Expert Game Nominee
2023 GEEKS d’OURO Board Game of the Year Winner
2023 GEEKS d’OURO Board Game of the Year Nominee
2022 UK Games Expo Best Boardgame (Euro-Style) Nominee
2022 UK Games Expo Best Boardgame (Euro-Style) Judges Award Winner
2022 Tric Trac Expert Nominee
2022 American Tabletop Complex Games Recommended
2022 5 Seasons Best Solo Mode Nominee
2022 5 Seasons Best Portuguese Complex Game Nominee
2021 Golden Geek Heavy Game of the Year Nominee
2021 Golden Geek Best Board Game Artwork & Presentation Nominee

Polscy recenzenci podkreślali atuty gry: rozbudowaną formę, wielość dróg do zwycięstwa i poczucie wolności u gracza podejmującego wybory:

Gra stoi naprawdę ciekawymi wyborami.” – Angry Boardgamer

Bitoku jest zilustrowane lepiej niż tylko dobrze. Grafiki są świetne, czy nawet rewelacyjne. Na każdej karcie znajdziemy jakiś szczegół, a sama plansza mieni się wszelkimi kolorami.” – Board Time

Gra daje nam sporą dowolność przy obieraniu drogi do zwycięstwa. Nie jesteśmy tu zmuszani do czegoś, co nam nie pasuje.” – Board Time

Wśród wprawionych graczy Bitoku stanie się gwiazdą wieczoru – głównym daniem podczas planszówkowego spotkania. Dawno nie trafiłam na grę, która tak bardzo kupiłaby mnie w każdym swoim aspekcie” – Popbookownik

Bardzo podoba mi się to, jak jedna decyzja uruchamia efekt domina, który może być naprawdę efektowny i przynieść nam spore profity.” – Ostatnia Tawerna

Bitoku nie jest jednak grą, która przypada do gustu każdemu! Jest duże, wierne grono fanów tego tytułu, ale także gracze, którzy się od niego odbili! Niektórzy eurogracze preferują na przykład mechanicznie “ciaśniejsze” projekty. To zdecydowanie gra, którą warto wypróbować samemu i sprawdzić, czy barwna planszowa implementacja japońskich mitów.

Jak w to wejść?
Jeśli przed sięgnięciem po instrukcję lubisz zapoznać się z grą, albo po prostu chcesz zerknąć, jak sprawdza się w boju, koniecznie zajrzyj na youtube. Znajdziesz tam świetną prezentację gry, znakomitą wideoinstrukcję zagrał Zaku z Zaku Boardgames, a pełna rozgrywka wraz z wytłumaczeniem zasad czeka na kanale Planszówki Online.

Pierwszy dodatek – już w przedsprzedaży!
Okazją do przypomnienia Bitoku jest start przedsprzedaży pierwszego dodatku do gry. Bitoku Resutoran zawiera 3 różne Przystawki – a raczej moduły: Gawędy, Kodamy i Festyn. Możesz wybrać jedną, dwie, a nawet wszystkie trzy w dowolnej kombinacji. Najlepiej dodawać je stopniowo, by móc w pełni delektować się nowymi smakami rozgrywki!

Moduł Gawędy zawiera 6 nowych kart – Sojuszy Yōka mających 2 typy na raz – i 5 dodatkowych kafelków Głazów Iwakura z nowymi sposobami punktowania.

Moduł Kodamy zawiera 15 nowych kafelków Skarbów Jezior (złotych, białych i czarnych) zastępujące kafle z gry podstawowej. Zapewniają punkty za spełnienie konkretnych warunków, a nie pozycję na torze.

Moduł Festyn wprowadza nową mechanikę i talię 65 kart Festynu, które zapewniają bardzo silne akcje. Gracze mogą je zagrywać w opisanej na danej karcie sytuacji i po spełnieniu warunku aktywacji.

W talii kart Festynu znajdują się m.in. karty Bijatyki z negatywną interakcją. Gracze mogą je odłożyć do pudełka, jeśli zależy im na spokojniejszej rozgrywce, lub zostawić w talii, jeśli preferują chaos.

Wejdź na https://sklep.portalgames.pl/ i sprawdź specjalną ofertę na Bitoku z dodatkiem!

Linki:

https://sklep.portalgames.pl/bitoku-resutoran
https://sklep.portalgames.pl/kolekcja-bitoku

Autor: Rafał Szyma
Zdjęcia: Marek z Trybu Solo

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.