Aeon’s End – o testach gry

Kevin Riley, autor i projektant mechaniki w Aeon’s End, lubi intensywnie testować swoje tytuły. Wszystkie jego pomysły przechodzą przez setki iteracji, nim będzie z nich zadowolony. Wszak pierwsza koncepcja Aeon’s End brzmiała “co gdyby można było w Dominionie kupować przeciwnikowi karty?”

To właśnie dzięki testom z gry opartej na budowaniu talii wyleciała mechanika powtarzalnego dobierania kart. Z jednej strony mechanika ta jest bardzo satysfakcjonująca: “patrzcie, dobieram 2 karty, a teraz dobieram kolejne, i jeszcze raz” i tak w kółko, a tura tego gracza trwa i trwa, aż w końcu ma na ręce tyle kart, że nie wie co z nimi zrobić. To drugi powód. Zbyt wiele decyzji do podjęcia, zbyt wiele informacji do przetworzenia. Teoretycznie problem ten występuje w wielu grach, ale to właśnie Kevin uświadomił sobie jego istnienie na podstawie swoich testów i wyeliminował z gry.

Te doświadczenia pozwoliły mu zrozumieć, co nie podoba mu się w istniejących grach opartych na budowaniu talii. Ale intensywne testowanie, powtarzanie w kółko tego samego, dopisywanie kolejnych kart i zasad często kilka razy w ciągu dnia, jest wymagającym zadaniem. Na szczęście dla Kevina nie była to pierwszyzna. Jako doświadczony zawodnik e-sportowy w Starcrafta przyzwyczajony był do intensywnych sesji treningowych i ciągłego powtarzania, aby osiągnąć perfekcję.

Mnogość testów przyczyniła się też do powstania zupełnie nowych, niespodziewanych pomysłów. Jednym z takich przykładów jest nemesis Maski Kłamstw, który powstał na podstawie kart klątw. Klątwy były jednym z pierwszych pomysłów, mającym utrudnić nieco graczom rozgrywkę. Maska Kłamstw sprawia, że specjalna talia Zepsucia trafia powoli do rąk graczy, zmuszając ich do radzenia sobie z negatywnymi efektami.

Intensywne testowanie oznacza też, że powstaje mnóstwo pomysłów, które znikają na zawsze, albo są tymczasowe. W szczególności są to nazwy kart, które nigdy nie ujrzą światła dziennego. Wśród nich można wyróżnić takie perełki, jak:

 • Samotna fretka
 • Napakowana mysz
 • Dziób kałamarnicy
 • Język kozy
 • Mistyczna świnia
 • Otyły żółw

Zaskakująco sporo nazw powiązanych ze zwierzętami, jak na grę o walce z potworami otchłani, prawda? Cóż, Kevin Riley przyznaje, że w pierwszych konceptach gra była osadzona w klimatach pirackich. Cóż, testowanie to pewna droga do tego, aby twoja gry, czy dowolny inny projekt, całkowicie zmieniła swoje oblicze.

Jakub Łapot

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

  Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

  Twoje imię (wymagane)

  Twój adres e-mail (wymagane)  Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.