10 lat Zombiaków – felieton Pancha!

Jedną z najważniejszych wartości dla każdego twórcy jest dostrzeganie nowych trendów, współuczestniczenie w tworzeniu następnej mody czy gatunku. Bycie pionierem, a nie odtwórcza produkcja kolejnych klonów. To co zawsze było siłą wydawnictwa Portal to angażowanie się w projekty, które z czasem okazywały się nowym prądem.

Portal dostrzegł, to co wielu mogło przegapić albo zauważyło znacznie później. Fakt, że zaskakujące zainteresowanie Sim Wiochą (2000) oraz popularność Machiny (2002), nie jest dziełem przypadku. Stawało się dla nielicznych jasne, że świat się zmienia. Gry fabularne dostawały potężnej zadyszki, a przed planszówkami i karciankami otwierały się nowe horyzonty. Świat gier (również elektronicznych) zaczął kierować się w stronę prostoty, krótszego, ale bardziej intensywnego rodzaju rozgrywki. Sprytne, zgrabne mechanizmy gry były na wagę złota.

Wtedy właśnie Portal uderza z Zombiakami, stając się awangardą zjawiska, które w Polsce zostanie nazywane renesansem gier planszowych i karcianych. Biorąc jeden z kultowych tematów popkultury, czyli zombie, przekształca go w dynamiczną karciankę. Proste, ale wciągające rozwiązania są tym czego pragną zabiegani gracze.

Sam ówcześnie jestem Zombiakami bardzo miło zaskoczony. Stary Phenq jak świat motyw ludzi za barykadą, broniących się przed żywymi trupami, tutaj lśni świeżością. Co więcej, Portal idzie krok dalej, bo nie pozostaje tylko przy możliwość odegrania zaszczutych ludzi, ale pozwala drugiemu graczowi wcielić się w napierające zombie. Nie chcę nawet myśleć ile potu i łez kosztowało, żeby zbalansować niesymetryczny tryb rozrywki. Faktem jest, że wszystko działa wyśmienicie i ówcześnie gram z bratem partię za partią, zmieniając strony, nie czując zmęczenia. Wkrótce prowadzę własną ligę Zombiaków i przez długi czas nie odmawiam rozgrywki ze znajomymi.

Mija dekada od powstania Zombiaków i dzisiaj widać gołym okiem jak pionierskie było to przedsięwzięcie na polskim rynku. Istna jaskółka nadchodzących zmian w świecie gier.

Marek „Pancho” Pańczyk,

twórca serwisu Games Fanatic.pl

Share this

2 komentarze