Praga Caput Regni to strategiczna gra weterana tego gatunku, Vladimíra Suchý’ego (Podwodne miasta, Pulsar 2849), przenosząca graczy do XIV wiecznej Pragi. Staniemy się tutaj jej bogatymi mieszkańcami, rywalizującymi ze sobą w rozbudowie najwspanialszego miasta ówczesnej Europy.

Warstwa graficzna gry została stworzona przez Milana Vavroňa, autora tak pięknych tytułów jak Tzolkin czy Mage Knight. Praga Caput Regni zawiera dużą, kolorową planszę, przedstawiająca średniowieczną stolicę imperium. Zarówno plansza główna, jak i 4 plansze Graczy są dwuwarstwowe, z licznymi wgłębieniami na kosteczki i mechanizmami poruszania elementów, np. obracający się Żuraw Akcji.

Zachwyt budzą trójwymiarowe konstrukcje Katedry św. Wita, Mostu Karola oraz Muru Głodowego, które doskonale oddają klimat średniowiecznego miasta. Kto jednak nie lubi składać, ten na planszy znajdzie dwuwymiarowe odpowiedniki wspomnianych budowli

Mechanika gry w dużej mierze oparta jest na układaniu różnego rodzaju kafli, stąd w pudełku znajdziemy ich ponad 150, w tym kafle Ulepszeń, kafle Budynków, kafle Murów czy kafle Akcji. Każdy z graczy otrzyma również po 11 kosteczek w indywidualnych kolorach, służących do zaznaczania postępu na planszach i torach Technologii oraz Uniwersytetu. Dochodzi to tego ponad 50 różnego rodzaju żetonów, w tym żetony Złotych i Srebrnych Okien, czy żetony… Jaj.

W Praga Caput Regni każdy z graczy będzie miał do wykonania 16 tur, które są odmierzane przez Żurawia Akcji. Na początku tury gracz zabiera dowolny kafel Akcji z Żurawia i wykonuje jedną z dwóch dostępnych na nim akcji. Po każdej turze Żuraw obraca się, a znajdujące się na nim kafle zmieniają swoje położenie, wchodząc w kolejne strefy. O ile za użycie kafla w strefie czerwonej musimy zapłacić złotem, o tyle za kafla w strefie niebieskiej nie płacimy i otrzymujemy dodatkowe PZ.

W grze możemy wykonać 6 akcji. Dwie pierwsze pozwalają pozyskać surowce – złoto lub kamień. Kolejne trzy związane są z kaflami dostępnymi na planszy Głównej. Kafle Ulepszeń kładziemy na planszy Akcji gracza, z kolei kafle Muru – przyłączamy do niej. W ten sposób będziemy rozbudowywać naszą planszę Akcji, a stykające się odpowiednimi bokami kafle będą zapewniać dodatkowe bonusy. Wreszcie, kafle Budynków, wykorzystujemy do rozbudowy Pragi, rywalizując o kontrolowanie jak największej liczby dzielnic.

Ostatnią dostępną akcją jest Budowa Królewskiego Traktu i Mostu Karola. W grze znajduje się kilka trójwymiarowych budowli. Oprócz Mostu są to także Katedra i Mur Głodowy. Wszystkie rozbudowujemy dzięki odpowiednim kompilacją kafli. Czasami otrzymamy Złote Okna, które zapewniają dodatkową akcję do wykorzystania, dodatkowe akcje możemy przeznaczyć choćby na rozwój na Torze Technologii, który z kolei da nam dodatkowe kafle… W Praga Caput Regni przenika się z sobą mnogość wzajemnie się napędzających elementów. Kryje się w nich wiele strategii rozgrywki, z których żadna nie jest tą najlepszą.

Odtwórz wideo

Odtwórz wideo

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.