Na sawannie rozpoczyna się kolejny dzień. Słońce powoli rozgrzewa żółtą glebę, w oddali dostrzegasz z wolna maszerujące stado, a potem przecinające im drogę, pędzące antylopy. Ta ziemia to twój teren, teren, który musisz strzec. Jesteś jego strażnikiem.

Pora zaopiekować się dziką przyrodą! Czy zawsze marzyliście o podróży w odlegle rejony Afryki? Teraz macie ku temu okazję! Park Sawanna to szybka, intuicyjna gra, stworzona przez legendarny duet, Michaela Kieslinga (Azul) i Wolfganga Kramera (Bolidy). Znajdziecie tu połączenie prostych zasad ze strategicznym potencjałem, wcielając się w strażników rezerwatu, których zadaniem jest doglądanie rosnących stad antylop, żyraf i słoni. W każdej rundzie będziecie musieli zaplanować nie tylko swój ruch, ale też umiejętnie rozpoznać plany przeciwnika. Dzięki aż pięciu wariantom rozgrywki Park Sawanna nada się doskonale na grę ze znajomymi, solową partyjkę czy rodzinny wieczór.

Zanim zaczniecie rozgrywkę, każdy z was otrzyma własną planszę rezerwatu oraz komplet 33 żetonów zwierząt. Rezerwat to sześciobok złożony z heksów. Większość znajdujących się na nim pól to pola z piaskiem. Jest także kilka pól drzew, traw, a także pola małego, średniego i dużego pożaru. Z kolei żetony zwierząt prezentują sobą 6 gatunków, które będziecie strzec na sawannie. Każdy żeton pojawia się tylko raz w całym zestawie. Jest więc na przykład żeton z jedną żyrafą, dwiema zebrami, żeton ze słoniem i wodopojem albo żeton z zebrą i słoniem i tak dalej. Jest też jeden żeton ze wszystkimi zwierzętami.

Na początku gry rozłóżcie losowo wszystkie swoje żetony na piaskowych polach, a dwa ostatnie — na dwóch wybranych polach z trawą. Każdy żeton posiada beżowy awers i rewers w indywidualnym kolorze gracza. Początkowo wszystkie ułożone są awersem do góry. W każdej rundzie inny gracz wybiera dowolny żeton ze swojego rezerwatu i kładzie go rewersem na innym, dowolnym polu (z wyjątkiem pola z pożarem). Pozostali gracze muszą wybrać ten sam żeton ze swojej planszy i zrobić to samo. Rozgrywajcie kolejne rundy, dopóki wszystkie wasze żetony nie zostaną odwrócone.

Kiedy to się stanie, usuńcie z planszy zwierzęta wystraszone przez pożar. Przykładowo, mały pożar usuwa wszystkie żetony z pojedynczym zwierzęciem, a średni pożar — z dwoma zwierzętami. Następnie rozpatrzcie punktację.

Punktację rozpatrujemy w następującej kolejności. Po pierwsze, policzcie sobie 1 punkt za każde odsłonięte pole z trawą i 3 punkty za każde odsłonięte drzewo. Po drugie sprawdźcie, jak duże są stada w waszych rezerwatach. Każde stado składa się sąsiadujących żetonów tego samego gatunku. W każdym stadzie musi znajdować się też przynajmniej jeden wodopój. Liczba punktów za stado to liczba jego zwierząt pomnożona przez liczbę wodopojów. Przykładowo, stado pięciu słoni z dwoma wodopojami będzie warte 10 punktów. Następnie zsumujcie punkty za wszystkie wasze stada. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa!

Pamiętajcie! Każdy z was może zapunktować tylko jedno stado danego gatunku. Jeżeli więc macie na przykład dwa podzielone stada żyraf, liczycie tylko to, które warte jest więcej punktów. I oczywiście nie liczycie stad, w których nie ma wodopoju!

Oprócz podstawowej wersji gry, Park Sawanna oferuje aż 4 inne tryby rozgrywki. W wariancie solowym nie musicie poznawać nowych zasad, a jedynie zmierzyć się z progami punktowymi, które znajdziecie w instrukcji. W trybie z żetonami drzew i pożarów sami zaprojektujecie wygląd waszych rezerwatów, a w wariancie Lwy na wolności te duże koty zapewnią wam dodatkowe punkty zwycięstwa. Wreszcie, w trybie dla dzieci, spotkacie się z prostszymi regułami i łatwiejszą punktacją. Oczywiście wszystkie warianty będziemy mogli ze sobą dowolnie łączyć!

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.