Opis gry


Odciski palców? Próbki DNA? Nic z tych rzeczy! Tym razem najbardziej pomocne okażą się mazaki i tabliczki! Ostatnia Wiadomość to szybka gra imprezowa autorstwa genialnego duetu Lee Ju-Hwa i Giung Kima (Cat Cafe, Cat Towet), gdzie poszkodowany postara się dać detektywom wskazówki, aby ci mogli wytropić przestępcę. Schemat rozgrywki przypomina Tajemnicze Domostwo, jednak tutaj wszystko opiera się na mechanice rysowania. I co ważne! W Ostatniej Wiadomości jeden z was wcieli się w rolę przestępcy, który wszelkimi możliwymi środkami będzie utrudniał śledztwo!

Last_Message_3DBox_LORES

Jak wytropić przestępcę, czyli zasady gry

Zanim zaczniecie grać, wybierzcie spośród siebie dwóch graczy: jeden z nich stanie się Przestępcą, a drugi — Ofiarą, pozostali gracze wcielają się w role Detektywów. Na środku stołu umieśćcie Zasłonkę. Po jednej stronie siada Przestępca z Ofiarą, a po drugiej siadają Detektywi. Wspólnie wybierzcie jedno z sześciu dostępnych Miejsc Zbrodni. Detektywi umieszczają je przed sobą, a jego kopię (w nieco mniejszym formacie) otrzymuje Przestępca. Ofiara dobiera jeszcze cztery zmazywalne tabliczki i jeden mazak, a Przestępca — jeden mazak i klepsydrę. Jesteście gotowi do gry! 

 

Ostatnia Wiadmość toczy się na przestrzeni 4 rund, a każda z nich dzieli się na 3 fazy: zostawiania wskazówek przez Ofiarę, zacierania śladów przez Przestępcę i typowania podejrzanego przez Detektywów. Przed rozpoczęciem pierwszej rundy Przestępca wybiera jedną postać ze swoje planszy i kładzie na niej przezroczysty żeton. To właśnie ta postać dokonała zbrodni, a zadaniem Ofiary będzie jej wskazanie Detektywom. Czas na rozpoczęcie pierwszej rundy! Przestępca odwraca klepsydrę, a Ofiara bierze jedną ze swoich tabliczek i ma 30 sekund, aby narysować na niej wskazówki dla Detektywów. Tabliczka podzielona jest na dziewięć pól. Wskazówki mogą być tekstem i/lub rysunkiem, ale dany element z Miejsca Zbrodni nie może pojawić się na niej więcej niż raz — będzie mógł za to pojawić się ponownie na kolejnych tabliczkach.

 

Kiedy upłynie 30 sekund, przychodzi czas na zatarcie śladów! Przestępca zabiera od ofiary tabliczkę i zamazuje na niej konkretną liczbę pól (w 1 rundzie 5 pól, a w każdej kolejnej o jedno mniej), następnie przekazuje ją Detektywom. Na podstawie pozostałych wskazówek Detektywi wspólnie wskazują jedną postać z Miejsca Zbrodni. Jeśli był to Przestępca, gra kończy się zwycięstwem Detektywów i Ofiary, jeśli nie — rozpoczyna się kolejna runda. Jeżeli po czwartej rundzie Detektywi nie wskażą poprawnie Przestępcy, to on wygra grę. 

 

Jeżeli po kilku rozgrywkach uznacie, że wskazanie Przestępcy zrobiło się zbyt proste, możecie sobie nieco skomplikować śledztwo, dodając 3 kolejne poziomy utrudnień. Na pierwszym poziomie Ofiara nie będzie mogła używać tekstu jako wskazówek — dozwolone będą tylko rysunki. Na drugim poziomie Przestępca będzie wymazywał jedno dodatkowe pole podczas każdej rundy. Z kolei na trzecim poziomie podczas przygotowania przestępca wybiera nie postać, tylko przedmiot, a waszym zadaniem nie będzie znalezienie człowieka, lecz broni! 

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.