Dwa tysiące lat temu na granicy dzisiejszej Anglii i Szkocji rozciągał się wielki mur, nazwany na cześć rzymskiego cesarza Murem Hadriana. Miał on chronić wielkie imperium przed zakusami barbarzyńskich Piktów.

Przenieś się do Brytanii I wieku n.e., rozwijaj rzymską kulturę i broń ją przed barbarzyńskimi plemionami! Mur Hadriana to strategiczna gra planszowa Bobby’ego Hilla, która jako jedna z nielicznych wprowadza wyjątkową mechanikę paper and pencil w rozbudowany tytuł euro. Korzystając z Surowców i Robotników, będziemy wypełniać na naszych Arkuszach kolejne pola, budując teatry, szkoląc gladiatorów i wzmacniając tytułowy Mur Hadriana.

Mur Hadriana to przede wszystkim Arkusze, za pomocą których będziemy dowodzić obroną muru. W pudełku znajdziemy aż 200 kopii każdej z jego dwóch stron, przez co w Mur Hadriana zagramy praktycznie nieskończoną ilość razy. Każdy gracz otrzyma również własną planszę Gracza z estetycznymi grafikami Sama Phillipsa (Najeźdźcy ze Scytii).

Oprócz Arkuszy i plansz każdy gracz dostanie po 12 kart Gracza, stanowiących jego indywidualną talię. Na środku stołu ułożymy 48 kart Losu, a w zasobach ogólnych znajdziemy 50 drewnianych bloczków Surowców i aż 90 meepli Robotników w czterech kolorach.

Na początku gry każdy z graczy otrzyma po dwa Arkusze dowodzenia oraz indywidualną Planszę. Rozgrywka składa się z 6 rund – Lat. Każdy Rok rozpoczynamy od pociągnięcia karty Losu i dołączenia do swoich Zasobów Surowców i Robotników znajdujących się na tej karcie. W Murze Hadriana występuje tylko jeden Surowiec i aż cztery rodzaje Robotników – Legioniści, Budowniczy, Słudzy i Plebejusze. Dzięki ich odpowiedniemu zagospodarowaniu będziemy otrzymywać cztery Atrybuty – Sławę, Pobożność, Waleczność i Dyscyplinę.


Wszyscy gracze rozgrywają swoje tury jednocześnie. Wydają Surowce i Robotników, by wykreślać kolejne pola na różnych torach swoich Arkuszy. Jeżeli na danym polu znajduje się jakaś korzyść, Surowiec bądź Robotnik, gracz natychmiast je otrzymuje i może od razu wykorzystać. W ten sposób wykreślanie samoistnie się napędza. Na przykład: wydając trzech Plebejuszy, zakreślamy trzy pola na Torze Artystów, co daje nam nie tylko dodatkowego Budowniczego i Sługę, ale również umożliwia wybudowanie Teatru. Z kolei Teatr umożliwi wystawienie spektaklu, który zapewni nam Atrybuty. I tak dalej.

Oczywiście Mur Hadriana nie pozbawiony jest interakcji. Na przykład, by prowadzić umiejętny Zwiad, gracze będą nawzajem korzystać ze swoich kart Kart Rozwoju i wykreślać na swoich Arkuszach zamieszczone na nich wzory. Za taką usługę dadzą swojemu przeciwnikowi 1 Legionistę w ramach zapłaty.

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z .o.o. z siedzibą w Knurowie (44-190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj (kliknij): Polityka prywatności.

Nasz Twitter

Bardzo staramy się zamknąć Pledge Managera Robinsona Crusoe. Niestety wciąż istnieje znaczna liczba otwartych Pledg… https://t.co/OYF65J4STN
Nadchodzi polska edycja Khory! To cywilizacyjna gra z prostymi zasadami, dynamiczną rozgrywką i klimatycznymi zasad… https://t.co/brs7ApwGXB
Dziś premiera Marvel United i aż 4 dodatków do tej gry! 🦸‍♀️🦸 Gry i dodatków szukaj w ulubionym sklepie z planszów… https://t.co/MxMVHaXODd

Newsletter