Nadszedł czas krwawych rytuałów, czas wojny. Bogowie kroczą pomiędzy plemionami, każdy spragniony bezgranicznej ofiarności i kultu, który nadaje im formę. Bogów jest wielu, ale tylko jeden zapisze się na kartach historii, wielbiony ponad wszystkich innych…

Mezo to innowacyjna gra area control i dudes on a map dla 2-4 graczy zainspirowana mitologią Majów. Będziesz kontrolował potężnego Boga, plemię złożone z jego Wojowników, Szamanów oraz Czempiona. Plemiona te zmierzą się w walce o dominację, będą budować piramidy i składać krwawe ofiary na cześć swoich Bogów. Dzięki unikatowym figurkom Bogów, asymetrycznemu zarządzaniu i rozbudowanym, licznym sposobom osiągnięcia zwycięstwa, jest to niezwykle regrywalna i pełna negatywnej interakcji gra.

Ten klimatyczny tytuł od amerykańskiego studia Kolossal Games został sfinansowany na Kickstarterze w 24 godziny. Portal Games wydaje go od razu wraz z rozszerzeniami: Dusze dla Xibalby, God Pack i Rozszerzeniem dla 5 graczy. W przedsprzedaży dodajemy także atrakcyjny bonus: plastikowe piramidy dostępne tylko przez nasz sklep.

W pudełku znajdziecie efektowną dwustronną planszę, kilkadziesiąt plastikowych figurek dla każdego z graczy: Wojowników i Szamanów, Czempionów, a także te najbardziej imponujące – figurki Bogów: Au-Pucha, Kukulkana, Ixchela i Cabrakana.

Na każdego z graczy przypada planszetka Plemienia z przypisanymi asymetrycznymi akcjami. Dochodzą do tego charakterystyczne stylizowane żetony, kafle i wskaźniki wykonane z grubej tektury, karty Bogów i karty umiejętności Bogów, a także 44 kartonowe elementy piramidy, po 11 na gracza.

Dla pierwszych 100 osób, które zamówią jeden z zestawów Mezo przez nasz sklep, przygotowaliśmy wyjątkowy gratis w przedsprzedaży: plastikowe elementy piramid, które prezentują się wyjątkowo na stole: są trwalsze od tych z podstawowej wersji gry i doskonale do siebie dopasowane. Elementy tworzą ze sobą zwartą całość i na pewno nie przesuną się względem siebie. Jest ich 55, a nie 44 (w dalszym ciągu po 11 na gracza, ale gratis ten komponuje się od razu z dodatkiem dla piątego gracza). Wysyłamy piramidy 3D do pierwszych stu zamówień Mezo wraz z co najmniej jednym z dodatków (Dusze dla Xibalby, Rozszerzenie dla 5 graczy lub Mezo: God Pack).

Gra podzielona jest na 3 epoki, z których każda dzieli się na takie same etapy. W każdej z epok gracze rozpoczynają od Etapu Początku Epoki: odsłonięcia kafla Gniewnego Boga, a także wybrania umiejętności ze swojej planszetki, z której będą mogli korzystać do końca gry. Tych umiejętności jest 9, a kolejne odblokowywane będą w dalszej części gry. Ich wybór i możliwość dobierania w dowolnej kolejności, znacznie wpływa na regrywalność i różnorodność każdej rozgrywki.

W Etapie Plemienia gracze rozmieszczają swoich Czempionów i jednostki w Regionach na mapie. Następnie, w Etapie Bogów, każdy z graczy przywołuje swojego Boga. Następnie używa przypisanej do Boga umiejętności, w jednym z Regionów, z którymi Bóg graniczy.

Największa część rozgrywki toczy się w Etapie Konfliktów. W każdym Regionie dochodzi do przeprowadzenia i rozwiązania Konfliktu. Są także Regiony Błogosławione, w których Konflikty rozpatruje się inaczej. By określić Region z Konfliktem, należy odkryć kafel Konfliktu, a następnie każdy gracz bierze w nim udział, niezależnie od tego, czy posiada w danym Regionie swoje figurki, czy nie.

Każdy z graczy do rozwiązania Konfliktu wybiera jedną ze swoich kart Boga, a następnie wybiera i rozpatruje przedstawione na niej akcje. Konflikt rozwiązuje się, dzięki określeniu największej Siły w Regionie (mają na nią wpływ Czempioni, Szamani, Glify, Wojownicy i Premie graczy). Następnie przechodzi się do rozwiązywania Konfliktu w kolejnym Regionie – i tak dalej. Gdy gracz nie może lub nie chce wykonywać akcji, może spasować i zyskać w zamian korzyści – wciąż bierze jednak udział w Konflikcie. W tym etapie niektóre jednostki mogą zostać poświęcone Gniewnemu Bogowi. Pozostałe wracają do rezerw graczy.

Gracz o największej Sile otrzymuje nagrodę – wypisaną na kaflu Ołtarza w danym Regionie. Znaczenie ma także to, kto posiada największą liczbę Szamanów i Wojowników w danym regionie, ponieważ dzięki temu aktywuje umiejętności w Nieśmiertelnym Kalendarzu i Heroicznym Kodeksie. Ciekawe jest rozpatrywanie remisów, gdyż o zwycięstwie decyduje ten, kto ma w danym Regionie Czempiona, nawet jeśli nie jest jednym z remisujących graczy.

W Etapie Końca Epoki gracze zdobywają punkty za Szamanów i Wojowników umieszczonych w Nieśmiertelnym Kalendarzu i Heroicznym Kodeksie, a także za elementy Piramidy rozmieszczone w Regionach w ramach swoich akcji. Pod koniec gry gracze otrzymują także PZ równe wartości, na której znajduje się ich znacznik Oddania, a także za umiejętności Plemienia.

 

Sprawdźcie, który z waszych Bogów będzie tryumfował nad resztą panteonu.

Mezo sprzedajemy od razu z rozszerzeniami. Pamiętajcie, że jedynie kupując któryś z atrakcyjnych dodatków w pakiecie, otrzymacie bonus w postaci plastikowych Piramid.

Zestaw dodatkowych Bogów (God Pack), to paczka, w której znajdziecie 4 nowych Bogów wraz z figurkami i komponentami towarzyszącymi. God Pack wynegocjowaliśmy od Kolossal Games – nie jest on już produkowany, a w sklepie Portal Games dostępna jest angielska wersja dodatku z drukowanymi cyfrowo kartami Bogów w polskiej wersji językowej.

Dusze dla Xibalby to rozszerzenie wzbogacające Mezo o nowe komponenty: żetony Ołtarzy, Bogów i kafle Gniewnych Bogów, co dodaje 3 nowe figurki Bogów do rozgrywki, a także nowe tryby gry wraz z trybem solo.

Rozszerzenie dla 5 graczy wprowadza nowego Boga – Ahau-Kina, wraz z jego figurką, kartami Boga, kartami jego umiejętności, a także planszetką Plemienia, jednostkami (Szamanami, Wojownikami i Czempionem), i innymi komponentami, takimi jak Glify, 11 elementów Piramidy, znaczniki, żetony i kafle. Umożliwia to wprowadzenie 5 gracza i jeszcze bardziej kompetetywną rozgrywkę.

  • Innowacyjna gra z asymetryczną rozgrywką dzięki indywidualnym startegiom i akcjom każdego z Bogów reprezentowanych przez imponujące figurki

  • Intuicyjna gra area control z wieloma drogami do zwycięstwa

  • Angażująca rozgrywka dzięki rozbudowanym zależnościom między graczami

  • Rzucająca wyzwanie gra dająca satysfakcję po osiągnięciu biegłości w mechanice negatywnej interakcji

  • Bogato rozbudowany motyw kultury Majów, przepiękna oprawa graficzna i najwyższej próby komponenty

Poniżej możesz pobrać instrukcję do gry Mezo oraz do dodatku Dusze dla Xibalby i Rozszerzenia dla 5 graczy.

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Nasz Twitter

@GamingRulesVids Or is it Cinzel font? 😉
"Pozytywnie zaskoczyła mnie trudność korzystania z elementów tego dodatku, wysoki koszt inwestowania, konieczność g… https://t.co/CfTCeBNrnI
RT @neuroshimahexpl: NSHex Counter, czyli aplikacja do liczenia żetonów armii autorstwa @EnclaveGames, która została wydana rok temu, dość…

Newsletter