Wieści na Agorze rozchodzą się lepiej niż świeże pieczywo. Ponoć Sparta szykuje się do kolejnej kampanii lądowej, a Ateny powiększają swoją flotę. Milet wszedł w kolaborację z Persją? Nie, to niemożliwe. A Teby? Dlaczego nikt nie mówi o Tebach? Tebańczycy są z natury zdradliwi, trzeba na nich uważać. Czujesz ten swąd? To wojna. Zbliża się wielkimi krokami.

Gra cywilizacyjna z szybką, dynamiczną rozgrywką i prostymi zasadami? Niemożliwe? Teraz już nie! Khôra: Rozkwit Imperium to strategiczna gra planszowa, która przeniesie nas do świata starożytnej Grecji! Ateny czy Sparta? Teby czy Milet? Staniemy na czele miast-państw, będziemy handlować, zbierać podatki, dokonywać politycznych roszad i prowadzić wojenne kampanie. Komu jako pierwszemu uda się doprowadzić swoją frakcję do szczytu rozwoju i dominacji?

Każdy z graczy wybiera jedną z siedmiu dostępnych frakcji (Kafel miasta) z jej indywidualnymi atutami i słabościami. Kafel kładzie na swojej planszy Miasta, na której znajdują się trzy tory rozwoju — Ekonomii, Kultury i Wojska. Inwestowanie w te tory pozwoli nam awansować na torach znajdujących się na planszy Głównej — torze Obywateli, Podatków, Chwały i Żołnierzy. Na końcu przygotowania każdy z graczy, za pomocą otwartego draftu, dobiera po pięć karty Polityki.

Karty Polityki będziemy mogli zagrywać, jeżeli zdecydujemy się na wybór akcji Polityki. Polityka w Khôrze pozwoli na zaskoczenie naszych przeciwników niespodziewanymi posunięciami, jak rekrutacją najemników czy pozyskaniem do swojego skarbca dodatkowych Drachm. Karty Polityki dzielą się na trzy rodzaje — z jednorazowym efektem natychmiastowym, z efektem długotrwałym oraz z dodatkową punktacją na końcu gry. Aby zagrać taką kartę, będziemy musieli za nią zapłacić Drachmami lub posiadać odpowiednią liczbę i rodzajach żetonów Wiedzy.

Rozgrywka w Khôrze podzielona jest na dziewięć rund, a każdą z nich rozpoczyna zapowiedź innego Wydarzenie, wnoszącego do gry różne modyfikacje. W czasie swojej tury gracz może wykonać dwie z siedmiu dostępnych akcji, oznaczonych numerami 0-6. W tym celu rzuca swoimi dwiema startowymi kośćmi, a ich wyniki przyporządkowuje konkretnym akcjom. Jeżeli liczba na kości będzie niższa od liczby na kaflu wybranej akcji, gracz za jej wykonanie musi dopłacić. W tym celu opuści swój znacznik na torze Obywateli o tyle pól, ile wynosi różnica pomiędzy kosztem akcji a wynikiem na kości.

Kiedy graczowi uda się osiągnąć czwarty poziom na torze Kultury, odblokuje on swoją trzecią kość. Od tej pory w czasie każdej rundy będzie mógł wykonać trzy akcje zamiast dwóch. A jakie akcje mamy do wyboru?

Dzięki akcji Filozofii możemy dobierać żetony Filozofii, przydatne do awansu na torach Rozwoju. Każda Akcja Prawodawstwa zapewni nam dwie karty Polityki, a każda akcja Kultury — tyle punktów zwycięstwa, ile wynosi nasz poziom na torze Kultury. Dzięki akcji Handlu pozyskamy więcej pieniędzy z podatków, a akcja Wojska umocni nas w wyścigu o żetony Wiedzy. Wybranie akcji Polityki pozwoli nam zagrać jedną z kart Polityki pod warunkiem opłacenia jej kosztu. Z kolei najdroższa akcja — akcja Rozwoju — pozwala wykupić kolejne Rozwinięcie dla własnej frakcji.

Każda z siedmiu dostępnych frakcji posiada cztery indywidualne Rozwinięcia. Pierwsze z nich otrzymujemy już na początku gry. W zależności od frakcji Rozwinięcia mogą mieć efekty stałe lub jednorazowe. Dane Rozwinięcia informują nas też, jakie są priorytety danego polis. Na przykład Ateny bardzo dobrze odnajdują się w kartach Polityki, z kolei Sparta powinna inwestować w tor Wojska. Odnalezienie optymalnej ścieżki rozwoju dla konkretnej frakcji to klucz do zwycięstwa.

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.