Istanbul Big Box to rozszerzone wydanie kultowej gry euro o kupcach Stambułu. W jednym pudełku znajdziecie podstawową wersję gry wraz z dodatkami Mokka i Bakszysz oraz Listy i Pieczęcie, a także zintegrowaną instrukcję obejmującą wszystkie trzy tytuły i różne warianty ich łączenia. Dzięki Big Boxowi można je mieć w supercenie i spójnym, eleganckim wydaniu.

Podstawa gry to uznany na świecie tytuł Rodrigera Dorna, w którym gracze wcielając się w rolę tureckich kupców na uliczkach Stambułu, gromadzą różne towary, które są środkiem do zdobycia dających zwycięstwo rubinów. Istanbul zdobył w 2014 roku prestiżową nagrodę Kennerspiel des Jahres i obecnie należy do klasyki gier planszowych.

Istanbul to średniej ciężkości eurogra, worker placement w połączeniu z zarządzaniem ruchem pionków i negatywną interakcją między graczami. Kupcy ścigają się o to, kto pierwszy zdobędzie wymaganą do zwycięstwa liczbę rubinów, a pośrednio także o pierwszeństwo w wykonaniu poszczególnych akcji, co ekonimicznie opłaca się najbardziej. Gracze wędrują po planszy złożonej z losowo ustawionych płytek Lokacji, poruszając się swoimi Kupcami wraz z Pomocnikami o jedno lub dwa pola. Na każdej z Lokacji wykonują inną, przypisaną do niej akcję. Gromadzą na swoim wózgu pozyskane z płytek towary, które następnie na innych płytkach Lokacji wymieniają na rubiny. Zostawiają na płytce wykonywanej akcji swojego Pomocnika, do którego zawsze mogą wrócić i bez dodatkowych kosztów w postaci następego Pomocnika wykonać ponownie daną akcję. Gracze układają więc pewien szlak miejsc, między którymi się poruszają i do których wracają. Element ten doskonale sprawdza się jako wyzwanie także dla doświadczonych graczy.

Istanbul_BB_zawartość

Mokka i Bakszysz

Mokka i Bakszysz wprowadza nowy towar: Kawę Mokkę symbolizowaną przez brązowe drewniane znaczniki woreczków z kawą oraz bakszysz, nowy żeton na płytce Lokacji Tawerny, który jest nakładką względem wersji podstawowej.

Na szczególną uwagę zasługuje żeton Blokady, która wprowadza nową mechanikę. Gracz, który go pozyska, może zablokować bezpośrednie przejście między dwoma sąsiadującymi Lokacjami. Blokada zatrzymuje innych graczy, ale gracz stawiający ją, może ją ignorować – nie tylko podczas przemieszczania się, ale dodatkowo nie musi w ogóle przechodzić przez sasiadujące z blokadą płytki, aby z jednej z nich wykonać akcję przypisaną do tej drugiej

Ważne, jeśli nie najważniejsze w tym dodatku, są również karty Gildii. Można je zagrać zamiast wykonywania 4 fazy tury. Dają one szansę na zdobycie Towarów, Lirów i Rubinów w inny sposób, często ławiejszy niż w podstawowej rozgrywce, ale kosztem wykonania tury.

Listy i Pieczęcie

O ile rozszerzenie Mokka i Bakszysz dodaje do gry niejako nowe waluty w postaci tych towarów, Listy i Pieczęcie są dodatkiem o nieco innym charakterze, który wprowadza element pick and deliver. Na określonych płytkach Lokacji gracze zbierają listy z numerami odpowiadającymi innym płytkom na planszy i muszą je tam dostarczyć, a więc dotrzeć kupcem i pomocnikami do tej Lokacji. Na listach znajdują się pieczęcie, które można potem wymienić na cenny dodatkowy ruch.

W Listach i Pieczęciach zyskujemy też Wspólników. Gdy stajemy na kaflu z Fontanną możemy ich zwołać, tak jak Pomocników. W odróżnieniu od nich, Wspólnicy symbolizowani przez prostopadłościenne znaczniki, przesuwają się potem zawsze niezależnie. Wykonują ruch co prawda tylko o jedno pole, ale nie potrzebują do tego Kupca, więc wprowadza to dodatkową zasadę dającą pole do popisu dla planszówkowych stretegów.

Listy i Pieczęcie dają także nowe płytki Lokacji. Jest Ambasada gdzie gracze zbierają listy, Dom Aukcyjny, gdzie można zdobyć karty akcji, Tajne stowarzyszenie, gdzie można pozyskać rubiny za pieczęcie, z kolei w Kiosku otrzymujecie list i kafle, które dają przewagę.

W obu dodatkach znajdują się nowe karty akcji, dzięki którym macie więcej możliwości wymiany towarów na atrakcyjne bonusy.

Można stosować z postawą gry jeden dodatek lub oba z nich. Są one kompatybilne i dobrze skalowalne w grze od 2 do 5 graczy.

Istanbul Big Box:

2-5 graczy

w wieku 10+

czas gry: 40-60 minut

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.