Opis gry


Legendarna Basilica powraca w odświeżonej formie! Gra Łukasza M. Pogody (ORP Orzeł, Sawanna) doczekała się nowej odsłony, a wraz z nią minidodatku — Festum Fatuorum ze specjalnymi kafelkami Bazyliki i żetonami Ołtarza. Renesansowa Florencja. Do wybudowania najwspanialszej w świecie bazyliki oddelegowano dwóch architektów, lecz tylko jeden z nich przejdzie do historii jako geniusz swoich czasów. Stawiaj kolejne fragmenty sklepienia, wydawaj rozkazy budowniczym, a kiedy będzie trzeba… kopiuj ruchy przeciwnika. W końcu na drodze do sławy wszystkie kroki są dozwolone…

basilica_3d_PL_lores

Co w (nowym) pudełku?

W nowej odsłonie Basilici zamiast pojedynczej planszy znajdziecie dwie osobne: planszę Bazyliki i planszę Punktacji. Zetkniecie się z jeszcze ładniejszą formą 58 kafelków Bazyliki, 8 kafelków Rusztowania, 8 żetonów Szkolenia, a kosteczki Budowniczych zostały zastąpione klimatycznymi pionkami. Największą gratką będzie oczywiście minidodatek Festum Fatuorum, dzięki któremu wprowadzicie do gry 8 nowych kafelków Bazyliki oraz 14 specjalnych żetonów Ołtarza.


Jak wybudować katedrę?

Zanim przystąpicie do projektowania, przygotujcie wszystkie elementy. Na środku stołu połóżcie planszę Bazyliki i umieśćcie we wskazanych miejscach 3 kafelki Sklepienia Bazyliki (awers kafelka Bazylki) oraz 2 kafelki Rozkazu (rewers kafelka Bazyliki). Z pozostałych kafelków Bazyliki utwórzcie stos, z którego będziecie uzupełniać brakujące kafle na planszy. Następnie zabierzcie do swoich zasobów po 6 pionów Budowniczego, 4 żetony Szkolenia i 1 Monecie. Obok planszy Punktacji umieśćcie po jednym pionie Budowniczego (to będzie wasz znacznik punktacji) oraz pion Królowej, który będzie wskazywać fazy punktowania. Pozostałe komponenty — kafelki Rusztowania, żetony Witrażu i znaczniki Punktacji — połóżcie obok planszy. W swojej turze musicie wykonać trzy spośród następujących dostępnych akcji:
Umieszczenie Sklepienia, Umieszczenie Budowniczego i Wykonanie Rozkazu. Akcje w danej turze mogą się powtarzać, jednakże akcję Umieszczenia Budowniczego możecie wykonać tylko bezpośrednio po akcji Umieszczenia Sklepienia. A na czym dokładnie polegają te akcje?

Wykonując akcję Umieszczenia Sklepienia, bierzecie jeden z trzech kafelków Sklepienia dostępnych na planszy i dokładacie go do Bazyliki. Bazylikę tworzy przestrzeń na stole sąsiadująca bezpośrednio z planszą, o wymiarach 5 na 5 kafelków. Każdy kolejny położony kafelek musi albo przylegać do planszy, albo do wcześniej położonego kafelka. Nie możecie z kolei położyć obok siebie dwóch kafelków dwukolorowych, czyli Jokerów.


A w jaki sposób punktujemy? 

Otóż istnieją cztery kolory kafelków Bazyliki — żółty, niebieski, czerwony i zielony, a także Jokery, czyli kafelki dwukolorowe. Kafelki Sklepienia umieszczone w Bazylice dzielą się na obszary. Obszar to grupa kafelków w jednym kolorze sąsiadujących ze sobą przynajmniej jednym bokiem. Oznacza to, że na pojedynczy obszar może składać się nawet jeden kafelek, z kolei Jokery mogą przynależeć do dwóch obszarów jednocześnie. Podczas fazy punktowania sprawdzacie liczbę swoich Budowniczych w każdym obszarze Bazyliki. Gracz, który w danym obszarze ma więcej swoich Budowniczych, otrzymuje tyle punktów, z ilu kafelków składa się dany obszar. Z kolei jego przeciwnik otrzyma z tego obszaru tyle punktów, ilu ma w nim swoich Robotników

Za każdym razem, kiedy zabieracie z planszy kafelek Sklepienia lub Rozkazu, musicie natychmiast go uzupełnić, dokładając odpowiedni kafelek z rezerw. Jeśli w rezerwach zabraknie kafelków, przetasujcie już użyte kafelki, tworząc z nich nowy stos. Jeżeli stos rezerwy wyczerpie się dwukrotnie przed trzecim punktowaniem, gra skończy przedwcześnie. W normalnych przypadkach rozgrywka toczy się do trzeciego punktowania. Punktowania są odmierzane przez pion Królowej na planszy punktacji, który przesuwa się po niej za każdym razem, kiedy na dowolnym, użytym przez was kafelku, znajduje symbol Korony. Oznacza to, że w pewnej mierze możecie wpływać na czas punktacji, ustawiając go na swoją korzyść. 

Wszystko jasne? No to bierzcie ołówki, szkice i biegiem do projektowania!

 

Komponenty


 • instrukcja
 • 58 kafelków bazyliki
 • 12 pionów budowniczego (po 6 na gracza)
 • 1 pion królowej
 • 2 monety
 • 1 plansza punktacji
 • 8 kafelków rusztowania
 • 16 żetonów witrażu
 • 6 żetonów szkolenia
 • 2 żetony punktowania (po 1 na gracza)
 • 1 planszaO NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

  Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

  Twoje imię (wymagane)

  Twój adres e-mail (wymagane)  Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.