Alpy francuskie, 17 października 1922 r.

Wagonik elektrycznej kolejki linowej, warkocząc, wspina się nad lasami i dolinami na wyniosły szczyt. Jakbym był bohaterem powieści Juliusza Verne’a – pomyślał pułkownik Dassler.

W zasięgu wzroku pojawiły się zastępy potężnych Mechów zajętych drążeniem góry i wylewaniem ton betonu. Wszystko to otoczone łuną purpurowego światła pochodzącego z tuzinów cewek Tesli.

Asystent pułkownika zaczął wyrzucać z siebie dane – Wysokogórskie zakłady pracują pełną parą, Herr Oberst. Nasz zespół meteorologów przekazał nam prognozę niezwykle deszczowej wiosny. Następny rok zapowiada się znakomicie…

W Barrage wcielacie się w Dyrektorów Wykonawczych spółek energetycznych, a waszym zadaniem jest uzyskanie jak największej ilości energii. Będziecie zdobywać Techonologie, by stawiać Tamy i Elektrownie wodne, łączyć je Kanałami i prowadzić jak najefektywniejszą produkcję, a następnie wypełniać kontrakty. Dążycie do tego, by na różne sposoby zdobyć jak najwięcej Punktów Zwycięstwa. Barrage to po włosku Zapora – gra została zaprojektowana przez włoskie studio Cranio Creations, sfinansowana na Kickstarterze i wydana po polsku przez Portal Games.

Barrage już porównywany jest przez recenzentów do Brass Birmingham i Lancanshire – to także duża i ciężka, podobnie wymagająca i satysfakcjonująca gra ekonomiczna, oparta o podobną wizualnie mapę, ale mechanika jest zupełnie inna. 

Mapa podzielona jest na trzy wyraźnie różniące się wizualnie obszary: Góry, Wzgórza i Równiny. Każdy z nich reprezentowany jest przez inną ikonę. Znajdują się tam zbiorniki wodne, bez których niemożliwe byłoby uzyskanie w grze energii – to woda jest najcenniejszym surowcem w Barrage.

Zadaniem graczy jest budowa zapór na akwenach, stawianie Elektrowni oraz łączenie jednych i drugich za pomocą Kanałów. Tylko Elektrownia połączona Kanałem z Tamą, produkuje energię. Pełnię interakcji odkryjecie wraz z możliwością kontrolowania kierunku przepływu wody. 

Nie możecie być pewni, czy wasza inwestycja w Kanały nie zostanie wykorzystana przez naszych przeciwników, albo czy płacąc przeciwnikowi za skorzystanie z jego Kanału, nie pomożecie mu w sfinansowaniu ważnych inwestycji. Ponadto, woda wypływająca z Elektrowni płynie dalej do kolejnej Tamy, gdzie może zostać wykorzystana do produkcji energii przez dowolnego gracza dysponującego dostępem do Tamy, Kanału oraz własnej Elektrowni.

W grze dostępnych jest zbiór komponentów wspólnych oraz komponentów Spółki, indywidualnych dla każdego gracza. Oprócz mapy, i planszy Zarządu w pudełku znajduje się m.in. plansza Biura Patentowego i kafle Technologii pomagających w skutecznym zarządzaniu grą. Barrage to niesamowicie regrywalny tytuł między innymi także dzięki kombinacji asymetrycznych plansz Spółek i Dyrektorów Wykonawczych.

Są także m.in. kafle Celów (gracz, który najlepiej je wypełni, otrzymuje najwięcej punktów) oraz Kontraktów Prywatnych wypełnianych indywidualnie, kontraktów Początkowych i Państwowych. Uwagę zwracają także estetyczne drewniane znaczniki Maszyn, podstawy i podwyższenia Tam (neutralne), a także indywidualne dla każdego gracza Tamy, Elektrownie i Kanały.

W przedsprzedaży do pudełka dołączamy specjalne 4 Koła Budowy wykonane na drukarce 3D, różniące się od tych w sprzedaży regularnej. Kupując Barrage poprzez sklep Portal Games, otrzymujecie ten komponent w zestawie: nie będzie on dostępny nigdzie indziej w takiej formie.

Koło budowy służy do dysponowania na nie zasobów (Maszyn i Kafli Technologii) w Akcji Budowy. Zasoby te nie są tracone, a inwestowane w Kole i wracają do puli gracza po pełnym obrocie Koła. Koła, które kupisz w naszej przedsprzedaży, zapobiegają przesuwaniu się na nim komponentów. Posiadają wyraźnie oddzielone od siebie pola, dzięki czemu znajdujące się na nich znaczniki się nie wymieszają. Popatrzcie, jak świetnie się prezentują!

Grę rozpoczynacie z kilkoma neutralnymi Tamami zbudowanymi na planszy, które mogą zostać wykorzystane przez wszystkich graczy. Podłączenie się do nich daje szybkie korzyści, ale nie da wam długotrwałej przewagi. Możecie korzystać z Kanałów swoich lub innych graczy (za odpowiednią opłatą), ale najważniejsze, by to Elektrownie na końcu tego procesu były wasze, to znaczy w kolorze waszego prezesa spółki. Ilość zdobytej Energii zależy od ilości wody w zbiorniku (regulowanej poziomem Tamy) i wartości Kanału, który odprowadza wodę do Elektrowni.

Za przekroczenie wymaganej produkcji jednostek Energii możecie odblokować bonusy, a dodatkowo za jednostki Energii zrealizować Kontrakty dające natychmiastowe nagrody: Punkty Zwycięstwa, Maszyny, Kredyty lub natychmiastową akcję specjalną.

Akcje dostępne w grze:

W każdej z pięciu rund gracze kolejno wysyłają swoich Inżynierów na pola akcji na planszy głównej lub swoich planszetkach. 

• Akcja Budowy pozwala na zbudowanie Konstrukcji na planszy – gracz umieszcza określoną liczbę Maszyn (Betoniarek i Koparek) oraz właściwy kafel Technologii na swoim Kole Budowy i wykonuje obrót Koła o 1 segment – zasoby te są zablokowane do momentu wykonania przez Koło pełnego obrotu, a następnie umieszcza Konstrukcję na Mapie.

• Akcja w Stacji Turbin uruchamia Produkcję – gracz przemieszcza krople wody z wybranego zbiornika Kanałem do swojej Elektrowni, co generuje energię. Jeśli wielkość produkcji spełnia wymagania Kontraktu, gracz może dodatkowo zrealizować Kontrakt.

• Akcja Gospodarka Wodna pozwala na umieszczenie nowych kropel wody u źródeł na Mapie.

• W Banku gracze pozyskują nowe Kredyty na finansowanie inwestycji.

• Akcja w Warsztacie pozwala na obrót Koła Budowy o dodatkowe segmenty, co przyspiesza uzyskanie dostępu do zablokowanych Maszyn i Technologii w związku z poprzednimi inwestycjami.

• U Dostawcy Maszyn można kupić nowe Maszyny, a w Biurze Patentowym nowe kafle Zaawansowanej Technologii (do wykorzystania na Kole Budowy).

• W Dziale Handlowym gracze pozyskują nowe Kontrakty Prywatne.

Barrage to dość złożona gra. Wybór akcji wymaga umiejętnego planowania – jedynie Akcja Budowy jest dostępna na indywidualnej planszy Spółki, wszystkie pozostałe akcje znajdują się na wspólnej planszy i gracze rywalizują ze sobą o prawo do skorzystania z nich.

Na koniec każdej rundy następuje faza spływu wody, podczas którego woda zgromadzona u źródeł płynie rzekami w dół mapy. Jeśli napotka na niezapełniony zbiornik z Tamą, zatrzymuje się. W następnej rundzie gracze będą mogli ją wykorzystać do produkcji energii. Gra kończy się po ukończeniu 5 rundy. Punkty zwycięstwa pochodzą z wielu źródeł: produkcji energii, realizacji Celu, Premi na koniec każdej rundy, zrealizowanych Kontraktów i wykorzystanych Zaawansowanych Technologii.

Projekt Leeghwatera

Razem z Barrage wydajemy dodatek: Projekt Leeghwatera, który wprowadza piątą postać (choć nie umożliwia trybu gry pięcioosobowej). Otrzymujecie razem z nim komponenty kolejnej spółki, Niderlandy, a także planszę zarządu i pozostałe komponenty gracza. Kolejna spółka reprezentowana jest przez elegancką Ellen Vos.

Projekt Leegwatera wprowadza do gry także dodatkowe elementy względem gry podstawowej: Zagraniczne Zlecenia oraz Prywatne Inwestycje. Te pierwsze pozwalają na uzyskanie intratnych przychodów, ale uwaga! Tracicie Maszyny, które już nie wrócą do waszej dyspozycji. Prywatne Inwestycje realizuje się na dodatkowej Planszy Zarządu.

Poniżej galeria zdjęć komponentów z dodatku.

Wasze zadanie jest trudne: w czasach, gry rewolucja przemysłowa wyczerpała dostępne źródła energii niemal do granic możliwości, musicie zarządzać sprawnie, by zapewnić energię rozwijającemu się przemysłowi. Musicie reagować szybko i dostosowywać się do sytuacji, wykorzystując do maksimum własności swoich Spółek i Dyrektorów Wykonawczych.

Oryginalna i – nie można nie powiedzieć – płynna mechanika zarządzania przepływem wody, buduje silne zależności wśród graczy. Jeśli uwielbiacie planowanie, blokowanie przeciwników, minimum losowości i dużą dozę negatywnej interakcji, na pewno wsiąkniecie w Barrage na długo.

Fenomenalnie wydana polska edycja jednej z najwyżej ocenianych premier 2019 roku może znaleźć się na waszych półkach w przedsprzedaży – w atrakcyjnej cenie wraz z dodatkiem i promocyjnymi Kołami Budowy prosto z naszej drukarki 3D. Przekonajcie się na własnej skórze, dlaczego Barrage zbiera tak znakomite opinie recenzentów.

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Nasz Tweeter

RT @BoardNews1: Board News: Cieniste Ścieżki: Władca Pierścieni , Pendulum , https://t.co/aalbPiM1hN via @YouTube @Portal_pl @PL_Rebel @G
@MaciekBigos ok :)
@MaciekBigos Dzieje się produkcyjnie. Bardzo wkrótce zacznie się dziać także publicznie :)

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!