Nowe gry z serii Zachodnich Królestw – dla kogo są i czym się między sobą różnią

Już w czwartek swoją premierę będą miały 3 gry z serii Zachodnich Królestw. Przybliżamy te tytuły w kilku słowach i podpowiadamy, jakich graczy zadowolą szczególnie.

Seria Zachodnich Królestw to gry autorstwa Shema Phillipsa, wyróżniające się charakterystycznymi grafikami i rozpoznawalną mechaniką. Są to gry worker placement, w których gracze rywalizują starając się rozdysponować robotników na najbardziej opłacalne akcje i zdobywać bonusy dla osiągnięcia zwycięstwa na jeden ze sposobów. Do tej pory nakładem Portal Games ukazały się dwie z nich: Architekci i Paladyni Zachodniego Królestwa, a w ten czwartek oficjalną premierę będą miały trzy kolejne:

  • Architekci Zachodniego Królestwa: Wiek Rzemieślników
  • Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa
  • Kroniki Zachodniego Królestwa.

Oto kilka słów o każdej z gier:

Architekci Zachodniego Królestwa: Wiek Rzemieślników

Wiek Rzemieślników to rozszerzenie do gry Architekci Zachodniego Królestwa, najłatwiejszej z całej serii. Jest to tytuł idealny dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z grami z serii Zachodnich Królestw. Zasady w Architektach Zachodniego Królestwa są bardzo proste i intuicyjne, dlatego gra powinna być pierwszą w kolekcji dla tych, którzy chcą zebrać całą serię, by potem zagrać choćby w Kroniki Zachodniego Królestwa.

Rozszerzenie Wiek Rzemieślników wprowadza nowe akcje oraz rzemieślników (liczących się jak 2 zwykłych robotników). Gracze rozmieszczają swoich rzemieślników i robotników, (tak, by wypełnić nimi Dom Gildii) i zdobywają punkty zwycięstwa. Rozszerzenie wprowadza kilka nowych możliwości punktacji – gracze mogą wytwarzać narzędzia i zdobienia. Dodatek umożliwia grę dla 6 graczy. Drugie strony plansz gracza oferujące nowe unikatowe zdolności i początkowe wartości 

Architekci Zachodniego Królestwa: Wiek Rzemieślników

Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa to najbardziej zaawansowana i najnowsza gra z serii. Do rozegrania pełnej partii nie wymaga komponentów z żadnego z wcześniej wydanych tytułów. Może być pierwszą grą dla bardziej doświadczonych graczy, którzy szukają dobrze ocenianej i pewnej pozycji wśród intuicyjnych gier euro. Tradycyjnie dla tytułów od Shema Philipsa, ten także oferuje wiele możliwości osiągnięcia ostatecznego zwycięstwa. W grze występuje zmienny dobór kart mieszczan, co wpływa na możliwość przeprowadzenia akcji w kolejnej fazie. Uwagę przykuwa zamek ustawiony na samym środku planszy głównej, w którym gracze będą ustawiać swoje pionki dla zdobycia jak największych wpływów.

Fabularnie gra opowiada o czasach, w których król zaczął tracić zdolności przywódcze i oddanie poddanych, a gracze wcielając się w wicehrabiów muszą trzymać rękę na pulsie, gdyby nagle miało dość do zmian u władzy. Gracze rozpoczynają rozgrywkę z grupą mieszczan, ale natychmiast ruszają na poszukiwania ludzi o talentach bardziej pasujących do ich zamierzeń. W każdej turze gracze będą podróżować przez królestwo, szukając sposobności na zwiększenie swoich wpływów wśród poszczególnych warstw społeczeństwa. Gra kończy się, gdy Królestwo zubożeje lub osiągnie dobrobyt – a nawet jedno i drugie równocześnie!

Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Architekci Zachodniego Królestwa: Wiek Rzemieślników

Wiek Rzemieślników to najbardziej opłacalna pozycja, jeśli chodzi o mnogość trybów rozgrywki w stosunku do ceny. Zawiera zasady i komponenty umożliwiające grę w trybie kooperacji w Architektów, Paladynów i Wicehrabiów Zachodniego Królestwa – takich mechanik nie ma w grach podstawowych. Dodatkowo Kroniki umożliwiają grę w czwartym trybie: kampanii, w której gracze rywalizują grając kolejno w Architektów, Paladynów i Wicehrabiów. Każda część trylogii w trybie kampanii umożliwia zdobycie 3 wyjątkowych Ksiąg. Aby je zebrać, należy spełnić określone wymagania: kto pierwszy, ten lepszy. Każda Księga przynosi właścicielowi dodatkowe korzyści w kolejnych grach. 

Ten dodatek przeznaczony jest dla fanów serii, którzy mają choć jedną z gier podstawowych (chociaż oczywiście dopiero posiadanie wszystkich trzech umożliwia skorzystanie z Kronik w pełni). Jeśli masz już Architektów i Paladynów, na twoim miejscu nie zastawialibyśmy się długo nad uzupełnieniem kolekcji o Wicehrabiów i Kroniki. Dzięki pełnemu zestawowi zyskujesz zupełnie nowe możliwości.

Kroniki Zachodniego Królestwa

Zobacz także:

No comments yet.

Leave Your Reply

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Nasz Twitter

RT @angryboardgamer: Dodatek Nie zazna spokoju, kto przeklęty do #Zombicide @Portal_pl już w poniedziałek w sklepach. Szczegóły: https://t.…
⏰Uwaga, topka komercyjna: Top gier Portalu, które znajdziesz za półdarmo w promocji na Black Week… https://t.co/bwHffln5Fp
RT @angryboardgamer: Ostatnie dni przedsprzedaży limitowanej edycji gry @Portal_pl #NeuroshimaHEX wraz z bonusami. ⏱⏱⏱ 🔥Szczegóły🔥https://t…

Newsletter