Top 12 gier Portalu z okazji 12 tysięcy fanów na Facebooku! Zobacz ranking

WOW! Cóż to były za emocje! Na polskim Facebooku mamy już 12 tysięcy fanów i z tej okazji wybraliśmy najlepsze gry od Portal Games i 2Pionków. Zapytaliśmy wszystkich pracowników Portalu oraz fanów o ich ulubione tytuły. Powstał z tego jeden łączony ranking, który prezentujemy poniżej. Czy są w nim twoje ulubione gry?

Walka była zacięta. Podczas wyłaniania TOP 12 gier wzięliśmy pod uwagę zarówno opinie fanów jak i pracowników. Niektóre gry zajmują miejsca ex aequo i sprawiedliwie to pokazaliśmy (nie wyłanialiśmy sami jednej gry, jeśli padł remis). Dlatego w rankingu znajduje się więcej gier (na miejscu 12 znalazły się 2 tytuły). Pokażemy także nasze „honorable mentions”, czyli gry, które nie dostały się do topki, ale były blisko. Na samym końcu poznacie dokładne rankingi fanów oraz pracowników. 

Cthulhu DMD. Fot. Monkyky, BGG

MIEJSCE 12. EX AEQUO: CTHULHU DEATH MAY DIE

Zaczynamy z wysokiego C! Cthulhu DMD to jedna z tych gier, które za kilka lat będą wymieniane wśród ponadczasowych i wręcz legendarnych tytułów. Ten niezwykle klimatyczny dungeon crawler jest jedną z najbardziej wyczekiwanych gier Portal Games tego roku i z pewnością byłby w zestawieniu wyżej, gdyby nie pojawił się dopiero w tym sezonie. Nie każdy go posiada, nie każdy grał, nie każdy miał szansę go docenić. W zestawieniu Portalu, grający w tę grę umieścili ją wysoko.

Decrypto. Fot. Sylwia Zimowska, BGG

MIEJSCE 12. EX AEQUO: DECRYPTO

Decrypto to wprost doskonała gra, która rozkręci każdą imprezę. Mało która gra towarzyska wciąga tak bardzo. Cztery hasła, kody, które trzeba zaszyfrować za pomocą skojarzeń i czysta frajda. W swoim portalowym gronie gramy czasami w Decrypto i świetnie się bawimy. Możliwa jest rozgrywka na 3 osoby, ale gra najlepiej sprawdza się od 4 osób w górę i jest to pewne ograniczenie, które być może nie pozwala Decrypto znaleźć się wyżej w rankingu.

MIEJSCE 11.: LITTLE TOWN

Little Town to prosty tytuł worker placement wydany przez nas w tym roku. Ta urocza mała gierka ma w sobie zdrową nutkę negatywnej interakcji i rywalizacji. Świetnie sprawdzi się jako pierwsze, lżejsze euro w kolekcji. Nadaje się na szybką partię w leniwy wieczór, rozkręcenie spotkania planszówkowego, jak i bramę do świata gier planszowych dla najmłodszych. Nic, tylko kupować!

MIEJSCE 10.: BARRAGE

Nasza tegoroczna premiera szturmem weszła do TOP 100 rankingu BGG, umościła się tam wygodnie i nie zamierza spadać. Była jedną z najszumniej zapowiadanych gier euro i została porównana przez krytyków do kultowego Brass Birmingham. Sprostała wyzwaniom! To niezwykle ciekawe euro o budowaniu sieci elektrowni wodnych i bardzo mocna gra, która zostaje na półkach wielu z nas.

Blood Rage. Fot. Rodro CC, BGG

MIEJSCE 8. EX AEQUO: BLOOD RAGE

Blood Rage jest jednym z bestsellerów Portal Games i wcale nas nie dziwi jego obecność w tym zestawieniu. Wyróżnia się dynamiką i brakiem konieczności długiego oczekiwania na swój ruch, ale także możliwością obrania różnych dróg do zwycięstwa. Nie zawsze ten, kto wygrywa bitwę, wygrywa i wojnę, a w Blood Rage można mądrze poświęcać jednostki dla zdobywania punktów. Dla wszystkich graczy jest to zdecydowanie produkt co najmniej do ogrania, a – gwarantujemy – na półkach wielu z was zostanie na stałe. 

MIEJSCE 8. EX AEQUO: 51. STAN MASTER SET

51. Stan to uwielbiana przez was karcianka osadzona w uniwersum Neuroshimy, naszej bestsellerowej gry fabularnej. Master Set to zestaw zawierający 88 kart z gry podstawowej i po 50 kart z rozszerzeń Nowa Era i Zima. Olbrzymia ilość decyzji, jakie mają gracze, bogactwo fabularne, sprawiają, że gra jest niezwykle emocjonująca i posiada bardzo wysoki współczynnik regrywalności. Tego hitu nie mogło zabraknąć w topce.

MIEJSCE 7. PODWODNE MIASTA

Bardzo wciągająca i dobrze zeskalowana gra dość ciężka gra euro o wznoszeniu jak najlepiej funkcjonujących miast na dnie oceanu. Wiele ścieżek do zwycięstwa, ciężkie wybory i unikatowa mechanika, zapewniły Podwodnym Miastom nominacje do nagrody Golden Geek w kategoriach Game of the Year oraz Best Strategy Board Game. Niedawno wydaliśmy dodatek do tej gry, Nowe Odkrycia. Wyprzedał się w naszym sklepie na pniu, co jest najlepszą reklamą tego tytułu.

MIEJSCE 6. AEON’S END

Karcianka inna niż wszystkie, opowiadająca niezwykłą historię walki Magów Bram ze strasznymi Nemezis. Zachwyciła ona graczy ciekawą mechaniką budowania talii gracza, w której karty nie są tasowane, a po pozbyciu się ich z ręki, są dobierane w kolejności, w jakiej były odrzucane. To ciągle rozwijająca się seria z dwoma grami podstawowymi i szeregiem dodatków, a powoli nadchodzi kolejna niezależna podstawka: Aeon’s End Legacy.

MIEJSCE 4. EX AEQUO: NEUROSHIMA HEX! 3.0

Neuroshima to jedna z naszych najbardziej znanych, najlepiej rozwijanych i kultowych serii, do której wyszło już kilkanaście dodatków. Fani regularnie rozgrywają turnieje Neuroshimy (co widać na zdjęciu), w dzisiejszych czasach także online. Ta ceniona gra strategiczna autorstwa Michała Oracza, doczekała się limitowanej edycji kolekcjonerskiej. Z okazji Roku Molocha drukujemy odświeżone wydanie specjalne z szeregiem materiałów promocyjnych, w nakładzie jedynie 2020 sztuk. Tylko do 23 listopada możesz kupić Neuroshimę Hex! edycja Rok Molocha z niezwykłym Artbookiem i popiersiem Borgo w przedsprzedaży. Warto się spieszyć!

MIEJSCE 4. EX AEQUO: KRÓLESTWA PÓŁNOCY

Gra karciana w świecie Osadników autorstwa Ignacego Trzewiczka, w której klany z dalekiej Północy walczą o podbój nowych lądów, rozwijają swoje osady, zbierają surowce i stawiają budynki, a wszystko to w niezwykle sympatycznej scenerii. Grę wyróżniają przeurocze grafiki autorstwa Romana Kucharskiego i aż 6 talii w wersji podstawowej gry. Każda ma inne unikatowe cechy! W Królestwa Północy można grać od 1 do 4 osób. Seria jest wciąż rozwijana o kolejne rozszerzenia. 

MIEJSCE 3.: DETEKTYW: KRYMINALNA GRA PLANSZOWA

Oto i podium! Na jego najniższym stopniu uplasowała się gra autorstwa Ignacego Trzewiczka rozszerzająca definicję gier planszowych, która w ciągu ostatnich lat szturmem podbiła listy najlepszych gier i skradła serca fanów. Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa pozwala graczom wcielić się w prawdziwych śledczych, którzy muszą nieźle kombinować, żeby rozwikłać zawiłe zagadki kryminalne zawarte na kartach. Ta seria to jedno z naszych oczek w głowie: na pewno będziemy ją rozwijać i obiecujemy, że Detektyw zaskoczy was jeszcze nie raz. Bardzo mocno!

MIEJSCE 1. EX AEQUO: OSADNICY: NARODZINY IMPERIUM

Mamy miejsce 1.! To Osadnicy: Narodziny Imperium, czyli gra karciana o rozwoju własnej cywilizacji z czterema unikatowymi armiami w wersji podstawowej i szeregiem dodatków. W tym roku ukazał się kolejny: Poprzez Historię, który umożliwia rozegranie dłuższej kampanii i rozwój swojego imperium na przestrzeni wieków. Tak bywa, że gdy dwie gry wygrywają tą samą liczbą punktów, nie ma miejsca drugiego. Tak jest i w tym przypadku. To w sumie dobrze, bo sami możecie zdecydować, czy dla was numerem 1 są właśnie Osadnicy: Narodziny Imperium, czy…

MIEJSCE 1. EX AEQUO: ROBINSON CRUSOE

Cóż innego mogłoby się znaleźć na miejscu 1.? Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie to najbardziej znana gra autorstwa Ignacego Trzewiczka i najlepiej sprzedający się tytuł Portalu wydany w ponad 200 tysiącach egzemplarzy na całym świecie. Gra kompletna, będąca połączeniem doskonałej przygody z elementami losowości i świetnie wyskalowanej gry euro dla 1-4 graczy. To tytuł, który nie zawodzi i niezmiennie trzyma się około 50. miejsca w ogólnoświatowym rankingu BGG. Wciąż zdobywa nowych fanów i stale się rozwija. W ubiegłym miesiącu premierę miała Skrzynia Skarbów. Poniżej znajdziesz odnośnik do całej linii Robinsona Crusoe w naszym sklepie. 

TUŻ ZA DWUNASTKĄ, CZYLI HONORABLE MENTIONS

Oto 3 gry, o których warto wspomnieć, bo znalazły się tuż poza naszą dwunastką. Są to kolejno:

INIS

Inis zachwyci was doskonałym oddaniem klimatu celtyckich legend, nastrojowymi ilustracjami i misternie wykonanymi figurkami. Unikatowy sposób prowadzenia rozgrywki sprawi, że naprawdę poczujecie atmosferę irlandzkich mitów.W tej bardzo wciągającej i dość prostej grze, dobiera się karty i zagrywa je, według zawartego na nich opisu. Ciekawy system walki wprowadza możliwość wyrzucenia karty z ręki albo skasowania jednostki w momencie ataku. Niewiele brakowało, by ten wspaniały tytuł znalazł się w naszym top 12.

ZOMBICIDE

Zombicide jest niezwykle immersyjną grą o prostych do pojęcia zasadach, która wciąga i uzależnia. Ten bestsellerowy dungeon crawler ma swoje dwie serie: sci-fi i fantasy. Nie rozróżnialiśmy ich w tym zestawieniu. Obie są niezwykle bogate w komponenty i ciekawe mechaniki. Niezależnie od tego, jaki klimat odpowiada ci bardziej, Zombicide dostarczy ci rozrywki na długie godziny. Gra sprawdza się niezależnie od tego, czy grasz w nią np. z pięciorgiem znajomych, czy samotnie, kontrolując kilka figurek ocalałych. 

TEOTIHUACAN: MIASTO BOGÓW

Tuż za top 12 znalazła się także gra Teotihuacan: Miasto Bogów, czyli dość ciężka i wymagająca uruchomienia szarych komórek gra euro z mechaniką rondla akcji i mnóstwem dróg do zwycięstwa. Tworzymy antyczne miasto Teotihuacan wraz z Piramidą Słońca. Wznosimy modły do bogów dostąpując błogosławieństwa. Zbieramy surowce, z których budujemy kolejne stopnie wielkiej piramidy i wykonujemy zdobienia. Naszym robotnikom zdarzy się czasami umrzeć: wtedy podążają Aleją Umarłych i dokonują wstąpienia, a ich miejsce zajmuje kolejny robotnik. Budowa wymaga ofiar. W Teotihuacan dobrze gra się zarówno solo, jak i w 2, 3 oraz 4 osoby.

Blog: Teotihuacan – w czym tkwi sukces eurogry o budowaniu Piramidy Słońca?

RANKING FANÓW I PRACOWNIKÓW PORTALU

Jesteście ciekawi jak głosowali fani oraz pracownicy Portalu? Oto oba rankingi dla porównania. To właśnie z nich stworzyliśmy powyższe zbiorcze zestawienie najlepszych gier Portalu. 

RANKING FANÓW PORTALU

 1. Robinson Crusoe
 2. Aeon’s End
 3. Osadnicy: Narodziny Imperium
 4. 51. Stan Master Set
 5. Detektyw
 6. Neuroshima Hex
 7. Blood Rage
 8. Królestwa Północy
 9. Zombicide
 10. Podwodne Miasta
 11. Cthulhu DMD
 12. INIS

RANKING PRACOWNIKÓW

 1. Detektyw
 2. Osadnicy: Narodziny Imperium
 3. Królestwa Północy 
 4. Robinson Crusoe
 5. Neuroshima Hex
 6. Podwodne Miasta
 7. Barrage
 8. Little Town
 9. Decrypto
 10. Blood Rage
 11. Cthulhu DMD
 12. Aeon’s End

No comments yet.

Leave Your Reply

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z .o.o. z siedzibą w Knurowie (44-190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj (kliknij): Polityka prywatności.

Nasz Twitter

♟ Cel Kampanii #9 - 12 pionów Akcji i środkowa plansza ♟ To ulepszenie pomaga śledzić dostępne akcje i zastępuje ko… https://t.co/b2w7bzgcnZ
🏟 Cel Kampanii #8 - Dodatkowe żetony Infrastruktury Stadionowej i unikalne plansze Stadionów 🏟 Ulepsz swój Stadion… https://t.co/VhNtfrttM7
💵 Cel Kampanii #4 - Planszówkowi Sponsorzy 💵 Dzięki temu minidodatkowi branża gier planszowych będzie reprezentowan… https://t.co/vFkQt0EDoQ

Newsletter