Premiera Barrage – najbardziej wyczekiwanej gry ekonomicznej tego roku od Portal Games

Portal Games z dumą ogłasza premierę Barrage. To wyczekiwana nowoczesna gra ekonomiczno-strategiczna z zarządzaniem zasobami, w której gracze wznoszą tamy i elektrownie, łączą je kanałami i produkują niezbędną energię.

Barrage został ogłoszony jedną z najlepszych gier według uczestników Essen Spiel 2019 i przez wielu porównywany jest swoim rozmachem do gier takich jak Brass Birmingham i Brass Lancanshire. Choć rozgrywka jest inna, gry te łączy istotna mechanika budowania połączeń na mapie, industrialny temat i złożoność strategii. Grę oryginalnie stworzoną przez studio Cranio Creations wsparło na Kickstarterze ponad 4000 osób. Wydanie jej polskiej edycji Portal Games ogłasza z wielką dumą, po bardzo dobrych recenzjach jakie zbiera ona na całym świecie.

Akcja Barrage osadzona jest w latach rewolucji przemysłowej dwudziestolecia międzywojennego w Alpach francuskich. Choć to wymagająca analitycznego myślenia gra euro, to klimat w Barrage jest bardzo widoczny i spójny z mechaniką. Gracze muszą kierować spółkami energetycznymi, stawiać tamy, kanały i elektrownie i produkować energię z wody, która płynie po planszy od zbiornika do zbiornika. To ona jest najcenniejszym surowcem w Barrage.

Barrage to gra oparta o mechanikę zarządzania surowców i dysponowania robotników. Do wygranej konieczne jest zbudowanie tam, kanałów i elektrowni, a w tym celu należy zainwestować maszyny, inżynierów, oraz posiadać odpowiednią technologię. Zasoby trafiają na koło budowy, które jest jednym z ciekawszych mechanicznych elementów gry. Maszyny i technologie wracają do dyspozycji graczy po pełnym obrocie koła. 

Najważniejsze w tej grze to posiadać sprawnie działający zestaw: tama, kanał, elektrownia, a następnie wykonywać akcje produkcji energii. Tama może być gracza lub neutralna, a kanał może nawet należeć do innego gracza. Można więc korzystać z cudzej infrastruktury, co szczególnie premiuje w początkowej fazie gry.

W Barrage występuje bardzo głęboka negatywna interakcja. Można przeszkodzić innym graczom budując tamy przed ich zaporami i przekierowując wodę kanałami do swoich elektrowni.

Gracze w różny sposób punktują za wykonanie zadań. Przesuwają się na torze energii wypełniając cele i zdobywając bonusy, ale też wypełniają kontrakty za produkcję energii, co pozwala im zyskiwać dużą przewagę w grze. Rozgrywka toczy się przez pięć rund, a w każdej z nich gracze muszą walczyć o prym w produkcji energii.

Projekt Leeghwatera

Razem z Barrage wydajemy dodatek: Projekt Leeghwatera, który wprowadza piątą postać (choć nie umożliwia trybu gry 5-osobowej). W pudełku znajdują się komponenty kolejnej spółki, Niderlandy, a także plansza zarządu i pozostałe komponenty gracza. Kolejna spółka reprezentowana jest przez elegancką Ellen Vos.

Projekt Leegwatera wprowadza do gry także dodatkowe elementy względem gry podstawowej: zagraniczne zlecenia oraz prywatne inwestycje. Te pierwsze pozwalają na uzyskanie intratnych przychodów, ale wiążą się z utratą maszyn na stałe. Prywatne Inwestycje realizuje się na dodatkowej planszy zarządu.

No comments yet.

Leave Your Reply

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Nasz Twitter

I wszystko jasne 😍 #portalgames #zapowiedzi2021 https://t.co/sWACjv0iLx
Bez komentarza ;) #portalcon https://t.co/bOd9MGhfVA https://t.co/bKx2nH6YhQ
Jak każdego roku gramy razem z WOŚP❤️ #WOŚP #gramycharytatywnie Wszystkie aukcje 👇 https://t.co/Xq3vKYatPl https://t.co/NMiJGEGQZk

Newsletter