Podziemne Imperium – Karty. Diamenty. Kombosy

Podziemne Imperium to najnowsza gra w rodzinie Osadników. Jej autorem jest Tim Armstrong (Arkana Magii, Orbis), a za ilustracje odpowiada Hanna Kuik (Batman: Wszyscy Kłamią, Diuna: Sekrety Rodu). Podziemne Imperium to – podobnie jak pozostałe gry w serii – karciany engine-builder, tytuł, w którym gracze budują swoje silniczki, kreują synergie pomiędzy kartami i comba, by ostatecznie zdobyć jak najwięcej Punktów Zwycięstwa. 

Nowoczesny design

Tim Armstrong zaprojektował grę z gatunku engine building, i zaprojektował ją tak jak dziś projektuje się najlepsze gry – zamknął maksimum decyzji i wyborów, w minimalnej ilości reguł. Podziemne Imperium to wzorcowy przykład nowoczesnego designu w grach planszowych.

W Podziemnym Imperium gramy dokładnie 10 rund. W każdej rundzie odkrywamy dokładnie 1 kartę wydarzenia. W każdej rundzie zagrywamy dokładnie 1 kartę do naszej kopalni. W każdej rundzie zawsze aktywujemy jedną z trzech podstawowych zdolności naszej kopalni. 

Co więcej, w Podziemnym Imperium gramy symultanicznie, bez względu na to czy przy stole gra 2, czy 5 graczy, gra idzie swoim równym rytmem, wgrywamy kartę, punktujemy ją, odpalamy zdolność kopalni i bum, kolejna runda. Mój przyjaciel, Stephen Bounacore (Stronghold Games, The Podfather of Gaming) po jednej z partii powiedział: “Slick. That is the word to describe it. It’s a slick game.”

 

Zastrzyk adrenaliny

Każda karta, jaką wgrywamy do naszej kopalni daje nam bonus. Czasem jest to Złoto, czasem Punkty Zwycięstwa, częściej oczywiście jakaś wyjątkowo fajna Zdolność czy Akcja Specjalna. Za każdym razem, w każdej rundzie dzieje się coś pozytywnego, nie ma tu tur przestoju, tur, w których dopiero budujemy i czekamy na efekt, który ziści się za 40 minut. Tu pozytywne efekty mają miejsce od razu, w każdej z 10 rund gry. 

A ponieważ to gra z gatunku engine-building, pozytywne efekty nie ograniczają się tylko do karty, którą zagraliśmy, ale i całego silniczka, który zdołaliśmy do tej pory zbudować!

W Podziemnym Imperium wcielamy się w role górników pracujących w kopalni w poszukiwaniu cennych kamieni i surowców. Karty które zagrywamy reprezentują kolejne podziemne chodniki. Karty możemy zagrywać jedna pod drugą tworząc podziemne korytarze głębokie na cztery poziomy. Każda zagrana przez nas karta uruchamia swój efekt, a następnie efekty kart z poziomów ponad nią. Wgrywamy kartę, odpalamy jej efekt, a potem dzieje się jeszcze więcej dobrego, gdy swoje efekty odpalają karty ponad nią!

Podziemne Imperium to raj miłośników synergii, combosów i Punktów Zwycięstwa wysypujących się z każdego zakątka naszego silniczka.  

Bogactwo Osadników

W przeciwieństwie do Osadnicy: Narodziny Imperium oraz do Królestw Północy, tu, w Podziemnym Imperium zamiast dowodzić jedną wybraną frakcją, gracze korzystają z jednej, wspólnej talii, talii, która kryje w sobie górników z sześciu różnych frakcji! 

W grze odnajdziecie klasyczne frakcje z Osadników, czyli Rzymian, Japończyków, Egipcjan  oraz Barbarzyńców, a do tego jeszcze Atlantydów oraz Szkotów. Każda frakcja ma swoją specyfikę, i zatrudniając górników określonych frakcji budujemy konkretne synergie. Szkoci świetnie współpracują i im więcej kart Szkotów w twojej kopalni, tym taniej będziesz płacił za efekty ich działania. Atlantydzi budują swoje tajemnicze maszyny, dorzucają żetony gear na karty i je ulepszają. Barbarzyńcy są – tradycyjnie – skrajnie nie odpowiedzialni i doprowadzają do wybuchów i zawałów, a Japończycy skupiają się na dyplomacji i na tym, by w kopalni pracowali przedstawiciele wszystkich nacji!

Budowanie silników

Gry karciane z mechaniką engine-building to jeden z naszych ulubionych gatunków gier. W katalogu Portal Games znajdują się takie klasyczne tytuły jak 51. Stan, Alien Artifacts, czy właśnie wspominane wcześniej Osadnicy: Narodziny Imperium.. 

Tegoroczna premiera, Podziemne Imperium jest grą prostszą, szybszą, działającą sprawnie nawet przy pięciu graczach, lecz co najważniejsze, ma w sobie to coś, tą frajdę z wyszukiwania synergii między naszymi kartami, łączenia kart w łańcuchy i budowanie szalonych kombosów. 

No bo przecież nie ma nic bardziej satysfakcjonującego, niż skoszenie 19 Punktów Zwycięstwa w jednym genialnym ruchu, prawda?

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.