“Eleven” – przegląd mechaniki (cz. 1)

Eleven to prawdopodobnie najwierniejsze planszowe odwzorowanie piłkarskiego menedżera. To także soczysta gra euro stworzona z kilku sprytnych, zazębiających się mechanik i rozwiązań. Dziś pod lupę trafiają cztery pierwsze aspekty mechaniki Eleven.

Informacja dla wspierających: nakład polskiej edycji właśnie dociera do Polski. Wbrew naszym oczekiwaniom nie nastąpiło to w połowie października. Natychmiast po przyjęciu nakładu gra zostanie wysłana do hubu, z którego w drugim tygodniu listopada realizowana będzie wysyłka egzemplarzy kampanijnych. Najmocniej przepraszamy!

Dni tygodnia

Na rundę gry składa się kilka tur – i samo w sobie nie jest to żadne zaskoczenie. Ale tury ponazywane zostały dniami tygodnia i tematycznie pogrupowane – a to już naprawdę pomaga w szybkim zorientowaniu się, co i kiedy dzieje się w grze. 

Poniedziałek otwiera rundę i dostarcza wszystkich danych, jakich gracz potrzebuje do sensownego zaplanowania rundy. To czas na produkcję dostępnych w niej zasobów i sprytny mechanizm rozpatrywania zdarzeń. Wtorek, środa i czwartek są na akcje graczy: pozyskiwanie i używanie kart oraz na rozbudowę swojego tablaux. W weekend z pomocą rozgrywane są rozgrywki ligowe. 

Cała gra nawigowana jest przejrzystym, naturalnym torem, który sprzyja rozplanowaniu niezbędnych akcji. To rozwiązanie z pogranicza mechaniki gry i interfejsu użytkownika – niby nieduża rzecz, ale przekłada się na płynność rozgrywki i obniża nowym graczom próg wejścia w Eleven. 

Drogi do zwycięstwa

Eleven daje ci narzędzia do zbudowania własnej drogi do zwycięstwa. Jeśli twoja drużyna rządzi na boiskach i trwale okupuje szczyt tabeli, to świetnie – ale to tylko jedna ze strategii. Traktuj swój klub jak szkółkę z talentami i zarabiaj na ich transferach. Inwestuj w zaplecze i stwórz sprawne przedsiębiorstwo bez większych sukcesów sportowych. Skup się na celach stawianych przez zarząd i w ten sposób wyprowadź swoją firmę na prowadzenie. 

Eleven to przede wszystkim rozbudowana gra ekonomiczna, w której zwycięstwo przynoszą decyzje gracza, a nie piłka w siatce.

Sponsorzy 

Każdą kartę Sponsora można użyć na różne sposoby, by skorzystać z efektu, który przyniesie ci najwięcej korzyści. 

Jednorazowy bonus – choć mniejszy – może być wykorzystany przy każdym zdobyciu karty sponsora. Bonus z kontraktu na tablice reklamowe jest dużo mocniejszy, ale takich kart sponsorów można mieć nie więcej niż 3 na grę. A sponsor, który trafia na koszulkę, daje największy bonus oraz specjalny efekt – ale tylko raz na grę. Wybranie właściwej kombinacji kart Sponsorów może zadecydować o twojej stabilności finansowej.

Dyrektorzy

Na planszy klubu “mieszkają” trzy karty Dyrektorów, którzy każdej rozgrywce nadają kierunek. 

Każdy Dyrektor zapewnia unikatową zdolność, bonus lub akcję. Każdy wpływa też na to, jak możesz zareagować na kartę Board Meeting z losowym wydarzeniem. 

Eleven zapewnia unikatowy system reagowania na wydarzenia: rzucasz kością, sprawdzasz, w jakim zakresie mieści się wynik na kartach Dyrektorów, w razie remisu podejmujesz decyzję. Twój wpływ na to, jak klub zareaguje na wydarzenie, jest znaczący, ale nie bezpośredni, dzięki czemu “eventy” zmieniają się w mini-wyzwania do rozpatrzenia, a nie są jedynie narzuconym z zewnątrz efektem.

Doświadczeni gracze znają wagę dokonywanego podczas setupu z pomocą mechaniki wyboru kart Dyrektorów: ich kombinacja potrafi świetnie sprofilować rozgrywkę i przyczynić się do tego, że każda następna będzie niepowtarzalna.

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.