Dzień Molocha – wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeśli ta nazwa nic ci nie mówi

W sobotę, 5 września świętujemy Dzień Molocha, a przez cały rok: Rok Molocha. To szczególne daty dla fanów Neuroshimy. Dlaczego? O co w tym wszystkim chodzi i dlaczego organizujemy konwent online akurat wtedy? Przygotowaliśmy krótką informację dla wszystkich tych, którym świat Neuroshimy nie jest aż tak bliski. Dla fanów serii niektóre zawarte tu informacje będą oczywiste, ale miejcie wyrozumiałość – nie każdy zna Neuroshimę na wylot 🙂

Czym jest Neuroshima

Neuroshima to postapokaliptyczna gra fabularna, w klimacie znanym z Mad Maxa czy Fallouta, gdzie w nieprzyjaznym środowisku po nuklearnej wojnie ludzi i maszyn, ostatni ocalali starają się sprostać wyzwaniom w pokrytych radioaktywnym pyłem Stanach Zjednoczonych. Kiedy powstało Wydawnictwo Portal (a było to jeszcze w 1999 r.), na początku nie produkowaliśmy gier planszowych, a wydawaliśmy Magazyn Portal dla fanów gier fabularych. Z kolei 17 lat temu Ignacy Trzewiczek, Michał Oracz, Marcin Blacha i Marcin Baryłka stworzyli system Neuroshima RPG.

Czym jest RPG

Hardcorowym fanom Neuroshimy nie trzeba tego mówić, ale nie każdy fan planszówek to wie. W wielkim skrócie RPG, czyli gry fabularne (role playing games) to oparte na różnych uniwersach opowieści, w których gracze wcielają się w odgrywane przez siebie postaci. Prowadzą je, decydują o ich ruchach, wczuwają się w nie, myślą „w postaci” i starają się działać tak, jak zgodnie z ich charakterem postąpiłaby ich postać. Popularnymi systemami RPG są np. Zew Cthulhu, Dungeons & Dragons (czyli D&D), czy Warhammer, ale istnieje ich całe mnóstwo.

Gry oparte na uniwersum Neuroshimy

Neuroshima to cały świat stworzony na potrzeby gry fabularnej, z którego inspiracje można czerpać garściami. Przez lata działalności Portal Games stworzyło wiele gier opartych o Neuroshimę, z których najpopularniejszą jest Neuroshima Hex! 3.0: strategiczna gra bitewna, w której na heksagonalną planszę gracze wykładają żetony swoich jednostek. Powstała także m.in. figurkowa gra bitewna Neuroshima Tactics, szybka karcianka Neuroshima Konwój, czy też bardziej złożona: 51. Stan.

Skąd się wziął Dzień Molocha?

Neuroshima RPG opowiada o czasach, w których nastał koniec cywilizacji człowieka. Moloch, samoświadomy program komputerowy wywołał III Wojnę Światową, która wybiła większość ludzkości. To właśnie z maszynami człowiek toczy największą wojnę. I musi pamiętać o jednej ważnej zasadzie – nigdy nie ufaj maszynom.

Moloch przeprowadził cybernetyczny atak i doprowadził do buntu maszyn dokładnie 5 września 2020 roku. Dlatego to właśnie 5 września obchodzimy Dzień Molocha, najważniejsze wydarzenie Roku Molocha, w którym ogłaszamy premiery i nowe wydania gier od Portal Games osadzonych w uniwersum Neuroshimy.

Co będzie się działo w Dzień Molocha

W Dzień Molocha swoją premierę będzie miało rozszerzenie do Neuroshimy Hex! 3.0 – armia Troglodytów, Będą również gameplaye w zapowiadaną grę: Neuroshima: Last Aurora, której polską wersję w świecie Neuroshimy wydamy jeszcze w tym roku. Ogłosimy także nowe tytuły w świecie Neuroshimy, o których wcześniej nie mówiliśmy. Dodatkowo w ten dzień możesz spodziewać się wielu innych atrakcji, a program znajdziesz tutaj:

No comments yet.

Leave Your Reply

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Nasz Twitter

I wszystko jasne 😍 #portalgames #zapowiedzi2021 https://t.co/sWACjv0iLx
Bez komentarza ;) #portalcon https://t.co/bOd9MGhfVA https://t.co/bKx2nH6YhQ
Jak każdego roku gramy razem z WOŚP❤️ #WOŚP #gramycharytatywnie Wszystkie aukcje 👇 https://t.co/Xq3vKYatPl https://t.co/NMiJGEGQZk

Newsletter