Chłopcy idą na Wojnę: Moje ulubione karty – Asia Kijanka

Zacznę od Japończyków, w których lubię ogólną zasadę, że nawet jeśli przeciwnik zabierze mi mocną kartę i wstawi ją najgłębiej swojego imperium, to wciąż mogę ją splądrować za jedyne dwa miecze. Zapobiega to obosiecznej broni jaką może być potężny cesarski dekret wojenny. Co prawda możemy go stracić w wyniku plądrowania, ale po przejęciu też możemy go tanio splądrować.

Następnie mamy Brygadę mamuta w frakcji barbarzyńców – podbijamy bez używania mieczy. Otrzymanie w zamian cennych kart jak strażnica, zamek czy punktujących po kolorach jest bardzo niską ceną jak na skorzystanie z tej akcji, a najdzielniejsi wojowie świetnie się z nią łączą.

Pośród piasków Egiptu najchętniej buduję fortecę skarabeusza. Koszt użycia jak na zdobycie dwóch punktów i bonusu sprawia, że przeciwnik dwa razy zastanowi się czy chce przejąć lokację czy może woli zdjąć umocnienia z fortecy – po drugim umocnieniu sfinksy zmieniają fortecę w kopalnię punktów. Do obrony Sfinksów, zawsze, gdy jest to możliwe, wykorzystuję każdą kopię straży przedniej.

Na koniec zostawiłam ulubioną frakcję – Rzym. Tutaj faworytem jest poborca podatkowy, który zachęca do częstszego zaglądania do talii zwykłej, niż tylko podstawowe dla mnie minimum do przebudowy.

Z kart zwykłych przejęta konstrukcja potrafiąca pomieszać plany przeciwnika i przesiedleńcy miło uzupełniają się z rzymską kartą teren rozbiórki.

Dodatek potrafi zaburzyć balans rozgrywki, jeśli pozwolimy przeciwnikowi na zebranie przeważającej liczby żetonów plądrowania. Musimy być elastyczni, aby zemścić się za kradzież naszych lokacji. Czasami opłaca się nawet poświęcić mocną lokację, aby zdobyć ten dodatkowy mieczyk. Jednak najlepszym elementem rozgrywki jest dla mnie dostęp do nowych kombinacji kart, które znacząco odświeżają standardowe schematy gry każdą frakcją. Rzymianie korzystający z potęgi Ra, czy Japończycy zdobywający punkty za plądrowanie podczas pojedynku z Barbarzyńcami.

Jakie lokacje przeciwników przejmiesz, aby stworzyć zupełnie nową strategię dla swoich Osadników? Chłopcy chętnie dołączą do twojej wojny!


Asia Kijanka jest projektantem gier i główną testerką w Portal Games. Pracuje przy takich tytułach, jak Osadnicy, 51. Stan, Neuroshima, Monolith Arena, oraz Robinson Crusoe.

Share this

Komentarze są wyłączone.