BLOG: Żywa gra planszowa

BTTS 19.07.2017 PL

 

Planowałem napisać o Pierwszych Marsjanach będących żywą grą planszową nieco później w tym roku, kiedy bylibyśmy już bliżej daty premiery, bliżej momentu, kiedy gra ukazałaby się na półkach sklepowych. Cóż, zmieniłem moje plany. Porozmawiamy o żywych grach planszowych już dzisiaj. Co się stało?

Otóż w ten wtorek, Rodney Smith z Watch It Played opublikował video o Pierwszych Marsjanach. Podczas rozstawiania pierwszej misji zaprezentował nieco inną sytuację początkową, niż tą, którą znają gracze, którzy zamówili grę w przedsprzedaży. Natychmiast pojawiło się mnóstwo pytań. Czy Rodney się pomylił?

Nie, nie pomylił się. A nawet wspomniał kilka razy w video, że używa aplikacji i widzowie w przyszłości mogą używać innej jej wersji i rzeczy mogą się różnić. Pierwsi Marsjanie to żywa gra planszowa. Od momentu w którym Rodney nagrał video, my zaktualizowaliśmy aplikację, zmieniliśmy odrobinę rozstawienie początkowe gry i pozwoliliśmy Wam grać bez problemów z jedzeniem (które występowały w poprzedniej wersji, kiedy Rodney nagrywał materiał).

Porozmawiajmy więc o żywych grach planszowych. To fascynujący temat.

 

***

Pierwszym Marsjanom towarzyszy aplikacja wspierająca rozgrywkę. Zawiera w sobie wszystkie karty Wydarzeń i Przygód. Ma wszystkie misje. Wszystkie zasady rozstawiania planszy, wszystkie cele, wiele różnych, fajnych funkcjonalności.

Nazywamy Pierwszych Marsjan żywą grą planszową, ponieważ będziemy aktualizować zawartość gry, dodając więcej kart, misji i funkcjonalności. Kupujesz grę raz, ale ona się rozrasta – żyje – przez kolejne miesiące. Gra będzie się zmieniać i dostosowywać do naszych – a także waszych, bo opartych na waszych uwagach – oczekiwań.

Poprawianie
W żywej grze planszowej wydawca jest w stanie edytować dowolną kartę. Jeśli jest jakiś błąd, może go naprawić. Jeśli jest problem z balansem, może go skorygować. Jeśli jest jakikolwiek sposób, by ulepszyć kartę lub misję, da się to zrobić.

Dodawanie
Posiadanie całej zawartości gry w aplikacji jest świetne też dlatego, że wydawca może dodawać nową zawartość na przestrzeni miesięcy, a nawet lat. W przypadku Pierwszych Marsjan, gra jeszcze technicznie nie została opublikowana, ale już w zeszły poniedziałek dodaliśmy do niej wraz z ostatnią aktualizacją kilka kart – żeby zaskoczyć graczy kilkoma nowymi wydarzeniami. Pudełko mówi, że w grze występuje ponad 500 kart wydarzeń i przygód. Na dzień dzisiejszy mogę potwierdzić, że gra zawiera więcej kart, niż w momencie, kiedy szła do druku. Normalnie nie da się dodawać zawartości do gier planszowych, dopóki nie są to rozszerzenia, albo promoski. A tutaj, dzięki żywej grze planszowej, która ma wszystkie karty w aplikacji, możemy wspierać grę bez przerwy i bez kosztów dla posiadacza. Po prostu zaktualizuj aplikację i odbierz 20 nowych kart. Po prostu ściągnij nową wersję i ciesz się 15 nowymi przygodami.

Świętowanie
Żywa gra planszowa pozwala reagować na wydarzenia dziejące się w prawdziwym świecie. Możecie się spodziewać, że 1 kwietnia w aplikacji pojawi się nowy zestaw kart – wydarzenia i przygody, które zmienią grę w ciąg śmiesznych zdarzeń. I będą dostępne w aplikacji tylko tego jednego dnia. Wydawca jest w stanie świętować dowolne wydarzenie lub rocznicę – zmieniając lub dodając karty, które są w aplikacji. Na przykład w ramach Early Launch Kitów dodamy unikatową misję. Pudełko z grą mówi, że zawiera 16 misji, ale z okazji tego dwutygodniowego okresu, kiedy będziemy świętować publikację gry, będzie ich 17.

Fanowskie dodatki
Żywa gra planszowa doskonale wspiera też wszelkie inicjatywy fanów. Będzie inspirować i napędzać wyobraźnię graczy, którzy mogą tworzyć zawartość dla gry i prezentować ją w aplikacji. Dość już różnic pomiędzy oficjalnymi kartami i powycinaną prowizorką z domowej drukarki. Od teraz macie natywną zawartość dostępną w aplikacji, tak samo profesjonalną, jak ta oficjalna.

“Wiesz, że w pewnym momencie mogą pojawić się lepsze misje fanowskie, niż te oryginalne?” zapytał mnie Michał Oracz parę tygodni temu. “Wiem i nie mogę się doczekać, żeby w nie zagrać” odparłem naprawdę szczerze. Kupując żywą grę planszową nie tylko kupujesz podstawową zawartość, listę rzeczy dostępną w pudełku w momencie publikacji gry, ale też subskrypcję na więcej wspaniałych rzeczy, które projektanci i fani później wymyślą. Gra będzie się zmieniać i rosnąć, napędzana kreatywnością fanów.

 

***

Pierwsi Marsjanie są jedną z pierwszych gier z tak istotnym wsparciem aplikacji. Spotyka się zarówno z dużym entuzjazmem ze strony fanów gier planszowych, jak i sporą dozą powściągliwości ze strony fanów bardziej klasycznego, czystego analogowego doświadczenia. Wiem, że wkraczamy na nowe terytorium. Wiem, że popełnimy błędy. Wiem, że będziemy eksperymentować i się uczyć. Ale przede wszystkim wierzę, że będziemy częścią czegoś bardzo ważnego dla naszego hobby i bardzo dobrego dla wszystkich graczy.

Koncepcja żywej gry planszowej jest czymś naprawdę interesującym z punktu widzenia projektanta. To sposób na aktualizowanie gry nowymi pomysłami, to sposób na bycie w kontakcie z fanami i obserwowanie, jak gra rośnie i się rozwija na przestrzeni nadchodzących miesięcy i lat.

Od 2012 roku mocno wspierałem Robinsona Crusoe nowymi scenariuszami i kartami.

Teraz, w przypadku Pierwszych Marsjan, i bezpośredniego dostępu do twojej kopii gry przez aplikację, widzę nieskończoność możliwości. Nie mogę się doczekać tego, co czeka na nas w przyszłości.

 

Oryginalny tekst pochodzi z blogu „Board games that tell stories”: https://boardgamegeek.com/blogpost/67338/living-board-game

Share this

Jeden komentarz

  • Grzegorz Szczęśniak

    Z gier planszowych to najbardziej polecam prostą grę, którą można sobie samemu wydrukować – karty przeciwko ludzkości. I oczywiście planszówkę – Talisman: Magia i Miecz 🙂