Blog: Szybkie gry od Portalu. Wystarczy ci nawet 10 minut

Jeśli pograłbyś w coś, ale nie masz ochoty rozkładać wielkiej planszy, mamy coś dla ciebie. Oto krótkie gry od Portal Games, które ze względu na czas rozgrywki nie wymagają wielkiego planowania i rezerwowania czasu w kalendarzu. Szybkie gry mają jeszcze jeden duży plus: zazwyczaj są bardzo tanie.

W tym zestawieniu znajdziecie jedynie gry od wydawnictw Portal Games i 2Pionki. 

Fuse

Fuse to gra, której w tym zestawieniu nic nie przebije, bo trwa 10 minut i ani sekundy dłużej. Konieczny będzie timer, na przykład w komórce. W pudełku z grą znajdziecie karty i kostki oraz woreczek. Jest też instrukcja, ale po jej jednokrotnym przeczytaniu nie będzie wam zbyt często potrzebna. W Fuse możecie zagrać czekając, aż ugotują się wam ziemniaki albo w trakcie reklam w Polsacie. Możesz też rozegrać szybką parię w pojedynkę.

Jest to gra kościana, w której losujecie kości z woreczka i turlacie nimi, a następnie wykładacie na swoich kartach, według wymogu który jest na nich zapisany. Ten wymóg to na przykład ułożenie kolejno kości o określonych kolorach, wartościach na ściankach, czy też uzupełnienie działania matematycznego (na przykład tak, by suma wartości była równa 11). Im szybciej podejmujecie decyzje, tym większą macie szansę rozbroić bombę. Karty symbolizują bowiem bomby, a kości można porównać do bezpieczników (ang. fuse). Proste? Bardzo proste, do czego w 10 minut przekonają was w poniższej recenzji Wookie i Przemek.

Diamenty

Kolejną grą, która zamyka się w 30 minutach rozgrywki, są Diamenty. Jest to gra push your luck, w której zarządzacie swoim ryzykiem. Wydobywacie diamenty z jaskiń, odkrywając kolejno karty. Wśród nich są jednak pułapki. Dwie takie pułapki, a tracicie wszystko! Decydujecie więc w każdej rundzie, czy iść dalej, czy się wycofać. W Diamenty może grać naraz nawet osiem osób – a im więcej, tym bardziej emocjonująca rozgrywka. Rund jest 5, ale mijają bardzo szybko. Na uwagę zasługują świetnie zaprojektowane komponenty (pionki odkrywców, skrzynie i klejnoty).

Kanagawa

To jedna z gier, które je się oczami, a część moich znajomych postanowiło „zamawiam ją”, zanim rozegrało pełną partię. Fakt: przepiekne pudełko, śliczne ilustracje na kartach, no i mata przypominająca tą do rolowania sushi, wyglądają zachęcająco. Jeszcze bardziej artystyczny jest sam motyw gry. Otóż jesteśmy uczniami w szkole malarzy i tworzymy swoje dzieło: piękny panoramiczny obrazek. Oprócz tego że jest on ładny, powinien być skonstruowany tak, by dostarczył nam jak najwięcej punktów. Są na nim drzewka, budynki, ludzie i zwierzęta, a za każde z tych elementów można punktować zgarniając dyplomy. 

Karty z fragmentami obrazu wykładane na matę są układane w rzędach w takiej liczbie, ilu jest graczy. Można wziąć kartę lub karty z całej kolumny, czyli „opuścić szkołę i pójść malować do pracowni”, ale można też poczekać na więcej kart. Czekanie może się nie opłacać, bo ktoś podbierze nam najlepsze karty, ale z drugiej strony w kolejnym rozdaniu dokładany jest nowy rząd (mamy więcej kart, hurra!). W związku z tą mechaniką polecam grać w Kanagawę na 3 i 4 osoby (przy grze w dwójkę spasowanie jednego gracza oznacza, że ten drugi musi po prostu wziąć pozostałą kolumnę kart). Całość rozgrywki da się zamknąć w pół godziny (do 45 min przy większej liczbie graczy).

Decrypto

Pół godziny: tyle trwa standardowa rozgrywka w Decrypto, a jaka to zabawa! Dzielicie się na drużyny i dobieracie hasła, którymi nie wymieniacie się z drużyną przeciwną. Cała zabawa polega na tym, że musicie je nawzajem odgadnąć. Każdy team ma 4 hasła, kolejno ponumerowane. W każdej z rund jedna osoba z drużyny dobiera kartę z 3-cyfrowym kodem, np. 421 i już wie, które ze swoich ponumerowanych haseł musi „zakodować” w tej dokładnie kolejności. Nie może jednak podać samego hasła lub zbyt prostych skojarzeń z nim, by drużyna przeciwna za szybko nie złamała szyfru. Jednocześnie skojarzenia nie mogą być zbyt wydumane, bo prawidłowy kod muszą odgadnąć członkowie twojej drużyny. To wspaniała gra, przeznaczona od 3 do 8 osób, ale podpowiem, że najlepiej jest grać od 4 osób, a co do górnego limitu – w zasadzie nie trzeba się ograniczać. Przykładowa rozgrywka poniżej.

Avalon i The Resistance

Wpadli znajomi i chcesz rozruszać atmosferę? Avalon to idealna gra na szybko: nie wymaga wielkich przygotowań i tłumaczy się jej zasady w kilka minut. Nie musisz mieć nawet specjalnie dużo miejsca. Zaimprowizowanie rozgrywki trwa moment, a sama gra zajmie około pół godziny. Jedyny minus dotyczy wymaganej liczby osób: do zagrania potrzeba ich co najmniej 5. Avalon to imprezowa gra karciana, w której nie znasz tożsamości innych graczy. Mechanika hidden identity polega pokrótce na tym, że jeśli jesteś „tym dobrym” (w tym wypadku po stronie rycerzy Okrągłego Stołu), musisz znaleźć zdrajcę, a jeśli „tym złym”, nie dać się wykryć. The Resistance to bardzo podobna gra, w której zamiast rycerzy wcielacie się w agentów inwigilującego obywateli rządu bądź członków ruchu oporu.

Bolidy

Bolidy to szybka (jak bolidy, hihi) gra, w której ścigacie się po planszy małymi kolorowymi samochodzikami, ale co ważniejsze i co jest istotą gry: obstawiacie wyniki tego wyścigu. Dobieracie karty, licytujecie się nimi o bolidy i rozpoczynacie wyścig. W trakcie gry możecie obstawić wygraną każdego bolidu, nawet należącego do przeciwnika! Gra Bolidy jest przewrotna, bo możecie walczyć o wielkie stawki i obstawiać miliony, ale nikt nie powiedział, że trzeba obstawiać swój bolid. Można  inwestować w wygraną przeciwników. W tej grze nie trzeba grać czysto. To gra rodzinna od 2 do 6 osób, którą zrozumieją nawet dzieci. W pudełku znajduje się dwustronna plansza, 6 bolidów, 48 kart Prędkości, 6 kart Stylu Jazdy, 6 żetonów Kierowców i notes.

Istanbul gra kościana

Istanbul to świetny i ponadczasowy tytuł, a Istanbul: Gra Kościana to jego szybsza rodzinna wersja, która zajmuje jedynie 20-40 minut. Jest ona oparta o grę planszową, w której wcielasz się w kupca na bazarze Stambułu, a twoim celem jest być pierwszym, który zbierze 6 Rubinów. W każdej turze rozsyłasz swoich 5 Pomocników, z tą różnicą, że w tej wersji gry posyłasz ich w różne miejsca rzucając 5 kośćmi.  Za pomocą uzyskanych wyników, a także zgromadzonych wcześniej znaczników Towarów, możesz następnie przeprowadzić 2 akcje, takie jak zdobywanie i magazynowanie zasobów (Towarów, Lir oraz Kryształów) albo pozyskiwanie kart Bazaru bądź żetonów Meczetu, które dostarczą ci dodatkowych korzyści. Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób w wieku od 8 lat. 

Na sprzedaż

Na sprzedaż to jedna z najkrótszych gier w tym zestawieniu (na około 20 min), a zarazem jedna z najtańszych. Jest to prosta i przystępna gra licytacyjna, w której najpierw kupujecie nieruchomości, by zaraz potem sprzedać je z jak największym zyskiem. Musicie trafnie oceniać wartość nieruchomości wystawionych na licytację, przewidywać poczynania przeciwników, a wreszcie skłonić ich do podjęcia błędnych decyzji, dzięki którym to wy zarobicie najwięcej. To mała i sprytna gra przeplatająca licytację otwartą i licytację w ciemno.

Skarabia

Na pierwszy rzut oka Skarabia przypomina nieco Patchwork i Park Niedźwiedzi ze względu na wygląd kafelków. Jako archeologowie staracie się odnajdywać ukryte na planszy artefakty. Układacie płytki obok siebie zaczynając od środka planszy. Za pole, które otoczycie i znajduje się na nim skarabeusz, punktujecie. W Skarabię można zagrać nawet od 1 gracza.

Steam Rollers

Steam Rollers: Maszyny Parowe to szybka strategiczna gra planszowa o rozwoju kolei przeznaczona dla 1-5 graczy i zajmująca 30-45 min. Wyobraź sobie, że jesteś amerykańskim potentatem kolejowym działającym kilka lat po zakończeniu wojny secesyjnej. Znakiem tych czasów były prężne inwestycje w kiełkujący przemysł kolejowy. Rzucaj kością i twórz swoją sieć połączeń, ulepszaj lokomotywę i wyprzedzaj konkurencję w zdobywaniu najbardziej opłacalnych zamówień transportowych. Wybierz jedną z dostępnych kości i zdecyduj się na jedną z akcji: narysuj tor na swojej planszy gracza albo przewieź towary pomiędzy miastami. Możesz też ulepszyć lokomotywę, by transportować towary na większe odległości albo wybrać kafelek akcji i skorzystać z jego unikatowej zdolności. Efektywny rozwój firmy oraz przewóz jak największej liczby towarów to klucz do wygranej.

No comments yet.

Leave Your Reply

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z .o.o. z siedzibą w Knurowie (44-190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj (kliknij): Polityka prywatności.

Nasz Twitter

♟ Cel Kampanii #9 - 12 pionów Akcji i środkowa plansza ♟ To ulepszenie pomaga śledzić dostępne akcje i zastępuje ko… https://t.co/b2w7bzgcnZ
🏟 Cel Kampanii #8 - Dodatkowe żetony Infrastruktury Stadionowej i unikalne plansze Stadionów 🏟 Ulepsz swój Stadion… https://t.co/VhNtfrttM7
💵 Cel Kampanii #4 - Planszówkowi Sponsorzy 💵 Dzięki temu minidodatkowi branża gier planszowych będzie reprezentowan… https://t.co/vFkQt0EDoQ

Newsletter