Blog: Architekci Zachodniego Królestwa, pierwsza z popularnej serii wciągających gier euro

W tym tygodniu w serii Kolekcja Portalu wspominamy grę Architekci Zachodniego Królestwa. Choć gra jest dość młoda, cała seria stała się już bardzo popularna i niezwykle ceniona. Gry Shema Phillipsa opowiadające o perypetiach władców, architektów, hrabiów i innych mieszczan Zachodniego Królestwa są niezwykle intuicyjne i szybko da się je polubić. 

Architekci są pierwszą grą z serii ZK i zarazem najprostszą z nich. Stanowią więc idealny tytuł dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją kolekcję gier euro lekkim, ale niebanalnym tytułem. Tym bardziej, że już w czwartek premiera dodatku do tej gry: Wiek Rzemieślników, który wyprzedał się w szybkim tempie, co świadczy o dużej popularności serii. 

Niełatwe życie Architekta

Zawód architekta nie należy do najłatwiejszych. Wznoszenie nowych budynków, renowacja Katedry, pozyskiwanie potrzebnych surowców i dodatkowo pracownicy, o których tak ciężko. W tym wszystkim nie pomaga sam król, który co chwilę pobiera od was podatki i kontroluje nasze działania. Myślisz, że zwyciężysz jako wzór cnót i nie skusisz się atrakcyjnymi ofertami czarnego rynku? Pamiętaj – w więzieniu miejsca nie brakuje! Możesz wpaść w złe towarzystwo złodziei i szemranych handlarzy.

Jako królewscy architekci, będziecie rywalizować, by zaimponować królowi i zachować swój szlachetny status, budując różne konstrukcje na jego nowych włościach. Musicie zbierać surowce, zatrudniać pomocników i mieć oko na robotników. Nastały zdradzieckie czasy; rywalizujący architekci uczynią wszystko, by spowolnić twój postęp.

O mechanice

Architekci Zachodniego Królestwa to unikatowe podejście do mechaniki rozmieszczania robotników (worker placement). Każdy gracz ma aż 20 Robotników. W każdej turze umieszcza tylko jednego z nich na Planszy Głównej, a im częściej gracz odwiedza tę samą lokację, tym więcej ma z niej korzyści. Przykład: Umieszczenie pierwszego Robotnika w Lesie da Graczowi 1 Drewno. Umieszczenie drugiego da mu już 2 sztuki Drewna. Za trzecim razem 3 Drewna, i tak dalej. 

Ale nie ma tak łatwo!

Równolegle istnieje mechanika pojmania robotników. Gracz, który odwiedzi Plac Miejski nakłania miejscowych do pojmania wybranej grupy robotników z dowolnego pola, a w późniejszej turze może ich wszystkich wtrącić do Więzienia, otrzymując 1 Srebrnika za każdego z nich. 

Dlatego gromadzenie robotników na jednym polu daje oczywiste korzyści, ale jednocześnie sprowadza spore ryzyko pojmania i zablokowania robotników na jakiś czas. Planuj dokładnie swoje ruchy i utoruj sobie drogę do zwycięstwa!

W Architektach Zachodniego Królestwa celem każdego gracza jest posiadanie największej liczby Punktów Zwycięstwa (PZ) na końcu gry. Punkty zdobywane są poprzez budowanie różnych Budynków oraz postęp prac nad Katedrą. W czasie gry gracze będą musieli dokonać wielu moralnych wyborów. Pomimo, że ich poziom Cnót będzie oceniany dopiero na koniec gry, muszą zachować ostrożność. Kilka szemranych umów tu i tam może wydawać się błahostką, ale posuńcie się za daleko, a zostaniecie ukarani. Gra kończy się, gdy zostanie wybudowana ustalona liczba konstrukcji.

Nowe gry z serii

Już w czwartek swoją premierę będą miały 3 gry z serii Zachodnich Królestw. Przybliżamy te tytuły w kilku słowach i podpowiadamy, jakich graczy zadowolą szczególnie.

Do tej pory nakładem Portal Games ukazały się dwie z nich: Architekci i Paladyni Zachodniego Królestwa, a w ten czwartek oficjalną premierę będą miały trzy kolejne:

  • Architekci Zachodniego Królestwa: Wiek Rzemieślników
  • Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa
  • Kroniki Zachodniego Królestwa.

Oto kilka słów o każdej z gier:

Nowe gry z serii Zachodnich Królestw – dla kogo są i czym się między sobą różnią

Zobacz wszystkie gry z serii w sklepie Portal Games 

No comments yet.

Leave Your Reply

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z .o.o. z siedzibą w Knurowie (44-190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj (kliknij): Polityka prywatności.

Nasz Twitter

♟ Cel Kampanii #9 - 12 pionów Akcji i środkowa plansza ♟ To ulepszenie pomaga śledzić dostępne akcje i zastępuje ko… https://t.co/b2w7bzgcnZ
🏟 Cel Kampanii #8 - Dodatkowe żetony Infrastruktury Stadionowej i unikalne plansze Stadionów 🏟 Ulepsz swój Stadion… https://t.co/VhNtfrttM7
💵 Cel Kampanii #4 - Planszówkowi Sponsorzy 💵 Dzięki temu minidodatkowi branża gier planszowych będzie reprezentowan… https://t.co/vFkQt0EDoQ

Newsletter