Barrage – wszystkie tryby serii

Barrage, planszowy generator dobrej energii, w tym roku obchodzi 5 urodziny… i ciągle śmiga niczym świeżo serwisowany mechanizm. 36 miejsce w rankingu serwisu BGG, obłędna średnia ocen 8,2 przy ponad 17 tysiącach głosów… Oto klasyk, obok którego nie możesz przejść obojętnie, jeśli bliskie ci są gry z gatunku euro.

Energetyczny tytuł obrósł w dodatki – a najnowsze dwa wprowadzamy właśnie na polski rynek. Oto przegląd tego, co składa się na tytuł włoskich projektantów.

Barrage – gra podstawowa
Barrage to zaawansowana, ekonomiczna gra planszowa z oryginalną mechaniką zarządzania przepływem wody powodująca silne zależności między graczami. Stajesz w niej na czele państwowej spółki i walczysz o prymat na rynku produkcji energii. Kupując najnowocześniejsze technologie, budujesz tamy i elektrownie wodne, a następnie łączysz je za pomocą kanałów.

Barrage to także przepiękna szata graficzna, a także ścisłe powiązaniem mechaniki z tematyką, w której zadbano o najdrobniejszy szczegół. Silny tryb solo i możliwość rozwinięcia gry do rozgrywek 5-osobowych przekładają się ta to, jak często ten tytuł trafia na stoły graczy. Link: https://sklep.portalgames.pl/barrage

Gra doczekała się serii dodatków, którą otwiera…

Barrage: Projekt Leeghwatera
Rozszerzenie Barrage: Projekt Leeghwatera wprowadza do gry dwa nowe elementy – Zagraniczne Zlecenia oraz Prywatne Inwestycje.

Zlecenia dają możliwość wykorzystania Ma­szyn w realizacji intratnych projektów dla innych państw… jednak te wysłane do innego kraju nie będą już dostępne do końca gry. Prywatne Inwestycje wprowadzają Budynki – nowy rodzaj Konstrukcji, który możesz zbudować. Nie budujesz ich na Mapie, ale umieszczasz na wyznaczonych polach na dodat­kowej planszy Zarządu. Po ich zbudowaniu otrzymujesz do­stęp do nowych i interesujących akcji dla twoich Inżynierów.

Wśród komponentów rozszerzenia znajdziesz też nową planszę Spółki – Niderlandy, nowe kafle Premii oraz czte­rech nowych Dyrektorów Wykonawczych. Dzięki nim każ­da rozgrywka będzie niepowtarzalna!

Projekt Leeghwatera uchodzi za dodatek must-have w linii Barrage, jeśli zależy ci na rozbudowaniu możliwości gry podstawowej. Sam wprowadza masę wyzwań, a do tego często wykorzystują i rozszerzają go kolejne dodatki.

Link: https://sklep.portalgames.pl/barrage-projekt-leeghwatera 

Barrage: Rozszerzenie dla 5. gracza
W dodatku znajdziesz między innymi nową Mapę rozgrywki, nowe kafle Kontraktów Prywatnych i planszę dodatkowych Akcji, które świetnie urozmaicają rozgrywkę. Co więcej, wszystkie elementy z pudełka można wykorzystać nie tylko do gry 5-osobowej, ale także w rozgrywkach z Automą (w tym w trybie solo). Pamiętajcie, że do gry w 5 osób potrzebujesz rozszerzenia Projekt Leeghwatera, z dodatkową frakcją Niderlandów.

Link: https://sklep.portalgames.pl/barrage-rozszerzenie-dla-5-gracza

Barrage: Afera na Nilu
Pierwszy z “bezpudełkowych” dodatków, których głównym elementem jest nowa mapa. W dodatku znajdziesz specjalną Mapę przedstawiającą Nil, a także nową mechanikę Nawadniania. Nil zasilany jest przez specjalne Źródło, które dostarcza więcej wody niż Źródło standardowe, dlatego też zbiorniki, przez które przepływa rzeka, otrzymują większą ilość wody. Z drugiej strony moc dostępnych Kanałów w zbiornikach jest mniejsza niż w standardowych zbiornikach o tym samym poziomie.

Afera na Nilu jest przeznaczona do rozgrywek od 2 do 4 graczy. Możesz ją również połączyć z dodatkiem Projekt Leeghwatera.

Link: https://sklep.portalgames.pl/barrage-afera-na-nilu

Barrage: Połączenie Kolorado
Znajdziesz tu specjalną mapę przedstawiającą poprzecinany kanionami obszar Kolorado. Wraz z nią do gry wkraczają nowe elementy: Place Budowy Mostów oraz obszary Osad Produkcyjnych, a także zestaw nowych kafli Kontraktów, Zleceń i Inwestycji.

Rzeki przedstawione na Mapie płyną wzdłuż głębokich kanionów, tworząc wyraźne fizyczne oddzielenie wyznaczonych regionów: obecność Mostów zbudowanych na grzbietach Tam umożliwi łatwiejsze połączenie między Osadami Produkcyjnymi w każdym regionie; z drugiej jednak strony Tamy z Mostem na niej do końca gry nie można podnosić. Wybieraj więc ostrożnie, kiedy budować Mosty!

Osady Produkcyjne to nowe pola akcji (4 w Górach, 3 na Wzgórzach, 3 na Równinach), które można aktywować poprzez umieszczenie wymaganej liczby inżynierów. Aktywacja Osady Produkcyjnej wiąże się z kosztem w Kredytach, zależnym od obecności lub braku Mostów na trasie z Placu Budowy (znajdującego się po lewej stronie na obszarach Gór i Równin oraz po prawej stronie na obszarze Wzgórz) do Osady Produkcyjnej, którą zamierzasz aktywować.

Kolorado to nowość, która właśnie trafiła do przedsprzedaży w naszym e-sklepie. Link: https://sklep.portalgames.pl/barrage-polaczenie-kolorado

Barrage Duel
Oto coś specjalnie dla dwóch graczy. Rozszerzenie zawiera mapę zaprojektowaną dla rozgrywek dwuosobowych oraz planszę Pojedynku wprowadzająca nowy tryb pojedynku. Dodatek można wykorzystać na 2 sposoby. Użyj nowej mapy w standardowej rozgrywce dwuosobowej, by zwiększyć poziom rywalizacji, albo dodaj do rozgrywki planszę Pojedynku (Duel board). Wraz z nią pojawiają się modyfikacje zasad znanych z gry podstawowej.

Uwaga: Rozszerzenie dostępne jedynie w sklepie Portalu. Jego komponenty są niezależne językowo, a załączona instrukcja – w języku angielskim.

Link: https://sklep.portalgames.pl/barrage-duel

Akcesoria i mini-dodatki

Ekskluzywnych rozszerzeń do Barrage jest w e-sklepie Portalu więcej. Kilka różnych zestawów kafli Dyrektorów wykonawczych, zestaw metalowych monet, mapa 3D czy specjalny insert zaprojektowany przez niezawodną ekipę reDrewno – jako fan tytułu masz sporo możliwości, by odpicować swój zestaw Barrage.

Link do pełnej kolekcji Barrage: https://sklep.portalgames.pl/kolekcja-barrage

Czy Barrage często ląduje na Twoim stole? Który dodatek najbardziej przydaje się przy częstym graniu? A może jedynie słyszałeś o tej grze i szukasz okazji, by w nią zagrać? Daj znać w komentarzach!

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.