W rozszerzeniu do gry Architekci Zachodniego Królestwa: Wiek Rzemieślników, niegdysiejsi czeladnicy powracają do miasta jako mistrzowie rzemiosła, wyposażeni w wiedzę, doświadczenie oraz nowatorskie narzędzia. Teraz Dom Gildii wypełnia gwar zachwytów i ożywionych dyskusji! Podczas gdy część uczniów spędza czas na przyswajaniu nowych umiejętności, inni pod czujnym okiem mistrzów upiększają budynki miasta licznymi zdobieniami, począwszy od złotych gobelinów po witraże. Ale nie dajcie się zwieść błyskotkom i innym fantazyjnym towarom. Nie wszystko złoto, co się świeci.

Wiek Rzemieślników jest dodatkiem do uznanego przez graczy tytułu Architekci Zachodniego Królestwa autorstwa Shema Phillipsa i S J Macdonalda. Jest to gra worker placement, w której gracze dysponują swoich rzemieślników i robotników, (tak, by wypełnić robotnikami Dom Gildii) i zdobywają punkty zwycięstwa. Rozszerzenie wprowadza kilka nowych możliwości punktacji – gracze mogą wytwarzać narzędzia i zdobienia. Wzmaga to regrywalność i dodaje nowej głębi Architektom – dość prostej grze z serii Zachodnich Królestw.

 • Dodatek do Architektów Zachodniego Królestwa umożliwiający grę dla 6 graczy, wprowadzający rzemieślników liczących się za 2 zwykłych robotników, a także nowe karty pomocników i budynków
 • 2 nowe akcje wytwarzania zdobień i narzędzi dzięki nakładce na planszę domu gildii, pozwalające na uzyskanie dodatkowych zdolności, natychmiastowych korzyści i punktów zwycięstwa
 • Drugie strony plansz gracza oferujące nowe unikatowe zdolności i początkowe wartości

UWAGA! Rozszerzenie Wiek Rzemieślników w naszym sklepie zostało wyprzedane (pojedynczo i w zestawach). Możecie je dostać w dobrych sklepach z planszówkami. 

Rozszerzenie do Architektów Zachodniego Królestwa Wiek Rzemieślników wprowadza:

 • Drewniane znaczniki rzemieślników, które mogą być dysponowane na akcje, a liczą się za 2 zwykłych robotników
 • Możliwość wykonania akcji wytworzenia narzędzi i zdobień
 • Nową planszę Domu Gildii oraz nakładkę Czarnego Rynku, które zawierają nieco inne akcje niż Dom Gildii i Czarny Rynek w grze podstawowej
 • Nowe karty rzemiosła, a także nowe karty budynków i pomocników do potasowania wraz z tymi z gry podstawowej
 • 2 nowe plansze gracza podstawowego (w rozgrywkach zaawansowanych drugie strony tych plansz oferują nowe unikatowe zdolności)

Rozgrywka

Rozgrywka w Architektów Zachodniego Królestwa z dodatkiem, przebiega wedle zasad z gry podstawowej z płynnymi do wprowadzenia zmianami. Nowa plansza Domu Gildii zawiera 2 nowe akcje, które gracz może wykonać po umieszczeniu robotnika w Domu Gildii (wytwarzanie zdobień i narzędzi) oraz 3 pola, które wywołują odświeżenie puli Pomocników.

Zdobienia nagradzają graczy natychmiastowymi korzyściami i dodatkowymi punktami zwycięstwa na koniec gry. Aby wytworzyć zdobienie, gracze muszą położyć swojego robotnika z puli na wierzchu jednego ze swoich robotników w domu Gildii, zapłacić i wybrać jedną z odkrytych kart rzemiosła, które mają dwojakie zastosowanie (wykonując zdobienie, zwraca się uwagę tylko na górną część kart). Zdobienia mogą wpływać na pozycję znacznika na torze cnót, otrzymanie zasobów lub niespłaconych długów.

Narzędzia wyposażają pomocników w nowe zdolności i pozwalają na zdobycie dodatkowych punktów zwycięstwa na koniec gry. Wytwarza się je podobnie co zdobienia (z drobnymi zmianami), ale patrzy się na dolną część karty rzemiosła, aby wytworzyć narzędzie. Dołączanie narzędzi do pomocników może stworzyć szeroki wachlarz dziwnych i potężnych kombinacji, a konkretne zasady i przykłady ich tworzenia znajdują się w instrukcji.

Ponadto w dodatku Wiek Rzemieślników, każdy z graczy ma do dyspozycji jednego rzemieślnika, którego drewniany znacznik liczy się jak 2 zwykłych robotników (w momencie umieszczenia). Można stosować go analogicznie do robotnika dysponując na poszczególne akcje.

Pod koniec gry, do punktów zdobytych według zasad gry podstawowej, gracze doliczają dodatkowo Punkty Zwycięstwa za swoje Zdobienia i Narzędzia. 

Dodatek do Architektów Zachodniego Królestwa umożliwia teraz grę dla 6 graczy, zawiera także tryb jednoosobowy (z drobnymi zmianami względem gry podstawowej) opisany w instrukcji.

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

  Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

  Twoje imię (wymagane)

  Twój adres e-mail (wymagane)  Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.