Aquatica: gra z głębią strategii

Aquatica to jedna z naszych nadchodzących gier, która od niedawna jest w przedsprzedaży. Intryguje pięknymi ilustracjami i klimatem: wcielamy się we władców podwodnych królestw Aquatiki i walczymy o to, by to nasze było najwspanialsze.

Przejrzystą, płynną i dobrze skompilowaną mechanikę gry łatwo jest zrozumieć. W Aquatice budujemy silniczek z kart, a by wygrać musimy przejmować i kupować nowe lokalizacje z różnymi efektami, a także rekrutować postacie, które również takie efekty posiadają. Dodatkowo, zapewniają one punkty zwycięstwa. Łączenie kart ze sobą w unikatowe kompilacje jest dużą frajdą, ale wcale nie jest dziecinnie proste. Jedne akcje pozwalają na przeprowadzenie innych, a mając dobrze wyskalowany silniczek, możesz wykonać nawet do dziesięciu akcji z rzędu.

Aquatica. Fot. Cookie Monster, BGG

Uwagę zwraca trójwarstwowa plansza gracza, w którą wkładamy karty. Gdy mamy możliwość, podnosimy je, co polega na przesuwaniu ich w planszy gracza, tak, że po podniesieniu widać przez okienko inny symbol na karcie, zazwyczaj lepszy, czyli przynoszący cenniejsze korzyści. Ale są także lokacje puste, bez efektu. Trzeba więc systematycznie podnosić karty, by te puste głębie lokacji nie przeszkadzały nam i nie zabierały możliwości użycia innych efektów. Dodatkowo, maksymalnie podniesione lokacje punktują. 

W grze dostępne są manty (a konkretnie żetony, wycięte w kształt prawdziwych mant), które służą do wypełniania celów. Tor celów ma 5 pól, na których gracze kładą swoje manty, jeśli wypełniają wypisane na nich efekty. Cele punktowane są malejąco. Innymi słowy, kto pierwszy, ten lepszy – ten, kto spełnia dany cel szybciej, dostaje więcej punktów. 

Podczas rozgrywki kolejno wykonujemy swoje tury: składające się z 1 akcji głównej i dodatkowo nieograniczonej liczby akcji dodatkowych w dowolnej kolejności. 

Aquatica. Fot. Cookie Monster, BGG

Akcja Główna: podczas swojej tury gracz musi zagrać Postać z ręki i rozpatrzyć jej efekty. Następnie kartę Postaci należy położyć na stosie kart odrzuconych.

Akcje Dodatkowe: gracz może odwócić przygotowane manty na wyczerpaną stronę wykorzystując ich efekty. Może także wykorzystać głębie lokacji, a więc spojrzeć jaki aktualnie efekt daje dana karta lokacji. 

W ramach akcji dodatkowej gracz może rozpatrzyć widniejące na kartach postaci, mantach lub głębiach lokacji efekty. Efekty to: Werbunek (czyli dołączenie do królestwa kolejnych postaci z planszy Oceanu), Zakup Lokacji (za monety), Podbijanie Lokacji (co wymaga punktów siły), Podnoszenie Lokacji (co skutkuje szybszym punktowaniem), Punktowanie, czyli przeniesienie lokacji do stosu punktowania (tym samym zwalnia się miejsce na planszy gracza) oraz Zwiad (pozwalający na odkrycie nowych lokacji). Punkty zwycięstwa przyznawane są za postaci, manty na torach celu i lokacje na stosie punktowania.

W grze dostępny jest także dodatek. Aquatica: Mroźne Wody zawiera wszystkie elementy niezbędne do rozgrywki 5-osobowej, ale także nowe postaci, królów, lokacje i manty. Wprowadza także nową mechanikę, która może zastąpić tory celów: plemiona. Gracze mogą korzystać z nowych kart, wybierając moduł plemion z dodatku lub moduł celów z podstawowej wersji gry.

No comments yet.

Leave Your Reply

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Nasz Twitter

RT @angryboardgamer: Dodatek Nie zazna spokoju, kto przeklęty do #Zombicide @Portal_pl już w poniedziałek w sklepach. Szczegóły: https://t.…
⏰Uwaga, topka komercyjna: Top gier Portalu, które znajdziesz za półdarmo w promocji na Black Week… https://t.co/bwHffln5Fp
RT @angryboardgamer: Ostatnie dni przedsprzedaży limitowanej edycji gry @Portal_pl #NeuroshimaHEX wraz z bonusami. ⏱⏱⏱ 🔥Szczegóły🔥https://t…

Newsletter