Aeon’s End: historia karcianego kopciuszka

Z Aeon’s End jest troszkę tak jak w tej bajce o kopciuszku, historii o niepozornej, skromnej dziewczynie, która ostatecznie zostaje królową balu. Pierwsza edycja Aeon’s End trafiła na Kickstartera w kwietniu 2016 roku. Zaprezentowana światu przez małe wydawnictwo Action Point Games, szczyciła się tragicznym taglinem, który brzmiał: Kooperacyjna gra deck building o przetrwaniu w postapokaliptycznym świecie fantasy. Musiałbym się bardzo postarać, by w jednym zdaniu zmieścić więcej nic nie mówiących, a może i momentami sprzecznych ogólników. Grafiki były umiarkowanie dobre, choć projekt kart i ogólny wygląd gry wyglądał jak praca semestralna średnio utalentowanego licealisty.

A jednak Aeon’s End przekonał do siebie blisko 3000 fanów planszówek i gra trafiła na rynek. Chwilę później okazało się, że oprócz tego, że ma fatalne hasło reklamowe i jest brzydka jak noc, nade wszystko, jest świetną karcianką.

Prawa do gry, od razu wraz z całym zespołem studia Action Point Games wykupiła firma Indie Boards and Cards, wydawca w USA takich hitów jak Resistance czy Avalon. Indie Boards and Cards wzięli grę na warsztat, poprawili layout, poprawili gromadę detali i ponownie ruszyli z grą na Kickstartera. Nowa edycja wyglądała o wiele lepiej i niesiona już pozytywnymi recenzjami pierwszej edycji ponownie okazała się sukcesem, kolejnych 4000 fanów zdecydowało się na wsparcie Aeon’s End.

Świetne recenzje, dobry zespół developerów, i wkrótce okazało się, że ten skromny projekt z Kickstartera eksplodował popularnością. Aeon’s End zapoczątkowana jako mały, skromny projekt fantasy zmieniła się w potężną, silną linię gier z kilkoma wersjami podstawowymi i gromadą dodatków. Nieprawdopodobnie wysoka średnia ocen na BGG, nominacje do nagrody Golden Geek, i kolejne dodatki to dowód na to, że gra jest właśnie jak ten kopciuszek, z początku niepozorna, ostatecznie wyrasta na królową balu.

Kiedy prezentowaliśmy Aeon’s End na Portalkonie, nikt praktycznie na sali nie widział co to za gra. Po dwóch dniach demo i kolejnych prezentacji o grze mówili wszyscy. To nie jest wysokobudżetowa produkcja CMON, FFG czy Asmodee. To oryginalna produkcja z małego niezależnego studia, która z nieprawdopodobną skutecznością kradnie serce każdemu, kto się z nią zetknie.

Autor: Rafał Szyma

No comments yet.

Leave Your Reply

O NAS

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawca gier planszowych. Wśród nich znajdują się takie gry jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Administratorem danych osobowych jest Portal Games Sp. z . o. o. z siedziba w Knurowie (44- 190) ul. Sienkiewicza 13, nr KRS 0000617095, NIP 6312660554, REGON 363435596, e-mail: portal@portalgames.pl.

Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz tutaj Polityka prywatności.

Zobacz co u nas na tweeterze!

    Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

    Twoje imię (wymagane)

    Twój adres e-mail (wymagane)    Chcę otrzymywać na podany przeze mnie adres e-mail newsletter od Portal Games Sp. z o.o. (informacje handlowe o nowościach, promocjach, produktach lub akcjach specjalnych w sklepie Portal Games) zgodnie z Polityką prywatności. Wiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji.

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Portal Games Sp. z o.o. (KRS 0000617095). Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadach opisanych w Polityce prywatności.