BLOG: BIBLIOTEKA

Mamy dwa obozy w siedzibie Portal Games. Jest obóz #UwielbiamRoba i obóz #NienawidzeRoba. Muszę przyznać, że ten pierwszy jest zdecydowanie większy. Szczerze mówiąc, należy do niego większość moich pracowników. Do obozu przeciwnego, obozu #NienawidzeRoba, należy tylko Portal Games Digital. Po tych wszystkich opóźnieniach jakich narobili w ostatnich miesiącach, mogę otwarcie powiedzieć, że należę, i zawsze należałem do obozu #UwielbiamRoba.

Chyba musiałbym was wprowadzić w temat, co? OK, cofnijmy się do samego początku. Chyba było to na Gen Conie w 2019…

***

– Sprawa dzieje się w Bostonie w latach 70. i… – Rob robi pauzę, patrzy na mnie i kontynuuje – i nie ma bazy danych Antaresu. To lata 70. Ludzie używali wtedy bibliotek.

Biblioteki. Książki. Tajemnice. Lovecraft. Uwielbiam Cthulhu. O rany, tęsknię za grami Zew Cthulhu. Może jak wrócę z Gon Conu, to wtedy… Rob zauważa, że stracił moją uwagę gdzieś przy “bibliotekach”.

– Ignacy, skup się!

Wracam do rzeczywistości.

– Tak, tak, biblioteki, rozumiem.

– Kiedy gracze będą potrzebowali plików, dokładnego sprawdzenia, znalezienia czegoś w archiwach, pójdą do biblioteki – mówi z uśmiechem. – A potem będą czekać!

– To znaczy?

– Wypełniasz formularz i tyle. Czekasz. Dostajesz odpowiedź następnego dnia. A jeśli ci się poszczęści…

***

Rob przedstawił mi mechanizm opóźnień w Detektywie: wypełniasz formularz, kładziesz żeton biblioteki na torze czasu, a wyniki będą gotowe do odebrania kilka godzin później, kiedy znacznik czasu dotrze na to samo pole.

To sprytne, tematyczne i zmieniające grę oraz sposób podchodzenia do sprawy – gracze muszą wybiegać myślami naprzód i podążać różnymi tropami bez różnych ważnych danych, które zdobywają dopiero kilka godzin później w bibliotece. Antares i zbrodnia nowoczesna wyglądały zupełnie inaczej. Zmiana tempa była tutaj niezwykle ważna.

Spodobał mi się pomysł, dałem mu zielone światło. A potem Portal Games Digital wkroczyło na scenę. Można by pomyśleć, że skoro mechanizm nazywa się “opóźnienie”, będą nim zachwyceni. 

Otóż nie.

***

Nie chcę zdradzać zbyt wiele. Nie chcę psuć niespodzianki i doświadczenia, więc pozwólcie, że powiem wam to bardzo subtelnie.

Rob jest szalony. Zamiast po prostu dać nam pliki, które gracze znajdą w bibliotece, napisał całe cholerne linie dialogowe z pracownikiem biblioteki. Za każdym razem, gdy odwiedzasz bibliotekę, pojawia się inny dialog, różne dodatkowe rzeczy oprócz samych szukanych plików. Taki mały spoiler, spójrzcie na to:

Bibliotekarz Gary wygląda jak hipis – kucyk, broda, okulary. Czyta książkę pod tytułem Przewodnik Mistrza Podziemi, czy jakoś tak. Podświadomie notujesz w myślach, by mieć oko na tego faceta. Gary patrzy na ciebie z błyskiem w oczach.

– Witaj, poszukiwaczu przygód! Przybywasz po ekwipunek? To moje określenie na wyniki wyszukiwania.

Gary jest nie tylko hipisem, ale i nerdem. Świetnie.

Portal Games Digital “z wielką przyjemnością” kodowało wszystkie te dialogi, pisało cały kod rozpoznający dialogi, które już się widziało, które powinny być widziane następne, i tak dalej. Możecie sobie wyobrazić.

***

I dlatego właśnie, drodzy detektywi, Portal Games Digital należy do obozu #NienawidzeRoba. Dlatego właśnie reszta firmy należy do obozu #UwielbiamRoba. I dlatego właśnie nie mam wątpliwości – mogę już produkować koszulki z logo, ponieważ, tak jak już mówiłem, nie mam wątpliwości – wy też będziecie w obozie #UwielbiamRoba.

No comments yet.

Leave Your Reply

O nas

Portal Games jest działającym na polskim rynku od 1999 roku wydawcą gier planszowych. Wśród naszych najsłynniejszych tytułów znajdują się gry Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Nasz Twitter

RT @TrybSolo: Put your hat, gloves and scarf on! “Neuroshima Last Aurora” is almost here 🥶 I love post apocalyptic theme in games, ever sin…
@Tube_driver @trzewik New York and Beijing

Newsletter